Prokšanová: Kapitalismus současnosti je plíživě a nenápadně kořistnický a nespravedlivý

13. 1. 2021

Současný kapitalistický systém je jeden z nejhorších společenských systémů, jaké si pro život dovedu představit. Je často kořistnický a nespravedlivý velmi plíživě a nenápadně.

► Nedávno byl jakýsi pán odsouzen k roku a půl odnětí svobody za krádež housek v hodnotě 12,50. Málo se k tomu ale dodává, že toto nebyl jeho první delikt a že se majetkovou trestnou činností doslova živí. Navíc byl tento skutek spáchán v době nouzového stavu, kdy jsou právě majetkové trestné činy trestány přísněji, a to především proto, aby nedocházelo k rabování. Krást se ale zkrátka nemá. Nikdy.

► Jak jsem řekla, zmíněný pán je recidivista, už dávno měl být zachycen účinnou a fungující sociální sítí pomoci. Představte si, co s ním bude, až vyjde z vězení? Nemá domov, nemá práci, nemá úspory. Pravděpodobně se vrátí ke svému předchozímu způsobu života. Problém se tedy nevyřešil, pouze odložil, a to za naprosto nesmyslných výdajů, které namísto dotování vězeňství mohly být investovány do navrácení zmíněného pána do společnosti.

► Dnešní systém tedy není ani tak krutý výší trestu jako tím, že vůbec donutí člověka krást z hladu. Včera odsouzen podobný případ v Jihlavě - dva roky za krádež syrečků a flašky rumu.

Související: https://jihlavsky.denik.cz/.../bezdomovec-v-jihlave...

Autor: 
Petra Prokšanová, předsedkyně Komise mládeže ÚV KSČM
Zdroj: 
fb