6. května 1945. Významný den pro Písek - přijetí kapitulace německé posádky

6. 5. 2017

6. května 2015 se uskutečnil vzpomínkový akt k 72. výročí kapitulace německé posádky v Písku. Pietního aktu se zúčastnili místostarosta města Jiří Hořánek, Roman Drašnar předseda spolku BUDDIES, předsedkyně ČSBS v Písku Hana Bruncvíková, Richard Praus a další hosté. Nechyběla ani delegace píseckých komunistů pod vedením Jiřího Lejčara. Události převzetí kapitulace přiblížil Jindřich Prach a Jiří Hořánek. Celým vzpomínkovým aktem provázel Roman Drašnar.

Připomeňme si hlavní události toho dne 6. května 1945 - neděle

-   Útvary 3.AA ( 90., 5.divize a 4.obrněná divize) po obdržení rozkazu vyrazily ráno přes Šumavu a Černý Les k nově určené demarkační čáře. Ještě týž den vstoupily do Vimperku, Prachatic, Sušice, Stříbra, Plzně a dalších měst a obcí v jihozápadní části Čech. V 15 hod. vstoupili Američané do Strakonic.

-  gen. Patton žádal o povolení postupu ku Praze, ale Eisenhower to zakázal. Porovnal si počet vojáků vyčleněných pro operaci v Československu (165 tisíc) se silami 180 sovětských divizí (přes 2 miliony), nasazených k provedení Pražské operace. Vzal do úvahy i milionové uskupení Mitte, které Pattonovi stálo v cestě. Nezapomněl ani na draze zaplacené zkušenosti se zbytečnými ztrátami při vzájemném promíchání vojsk při vylodění v Normandii, a to byla vojska jednoho jazyka a jednoho velení a navíc nepostupovala přímo proti sobě, jak tomu bylo nyní. Porušení dohodnuté linie styků by navíc opravňovalo sovětské velení v postupu v severním Německu, a to nebylo žádoucí. Také nebylo vhodné nabourat dohodu o vstupu Rudé armády do války s Japonskem 2 měsíce po ukončení války v Evropě.

Rudá armáda zahájila plánovanou Pražskou operaci o dva dny dříve - urychlilo ji povstání v Praze. Němci byli překvapeni - očekávali Rusy od východu a jihu, ale ne ze severu.

-  Večer hlásil rozhlas dobytí Drážďan, ruské tanky se začaly valit přes hranice ku Praze. 


- První telefonický styk s americkou posádkou v Klatovech byl uskutečněn v 01.15 hod. Američané odmítli vyslat parlamentáře do Písku k podpisu kapitulace německé posádky, protože mají jiné úkoly. Byli ochotni jednat, případně podepsat kapitulaci, přijede-li parlamentář německé posádky se zástupci Národního výboru do Klatov. Ještě v 7 hod. ale nebyla skupina vyslaná do Strakonic připuštěna k veliteli a po další hodině byla žádost o jednání zamítnuta, protože americká vojska dostala úkol postupovat od Sušice a Hartmanic jiným směrem - na Prahu.

 - Revoluční místní národní výbor (RMNV) věnoval velké úsilí, aby se zabránilo napadání Němců - vojáků a uprchlíků. Zajišťoval stravování hlídek mládeže polévkou, řešil také velký problém těchto dnů – zásobování benzínem. Policie dostala úkol hlídkovat před bývalým německým domem, kde byly ubytovány sestry Červeného kříže, hlídka byla postavena i před průmyslovou školou, kde byla umístěna německá nemocnice. Zakročilo se proti nezodpovědným civilistům, kteří chtěli rabovat německý vlak.

- Dopoledne byla z nařízení RMNV zahájena prezentace odvodních ročníků 1936 a 1937 v bývalých kasárnách vládního vojska. Pohotovostní oddíl Bernard – čsl. vojsko, mělo tento den již 500 členů. Posádkové velitelství tak mělo k dispozici tři pěší roty a jednu rotu pomocnou.

- Ve 14.15 projela Strakonicemi první motorizovaná jednotka Američanů. Za necelou hodinu již bylo město obsazeno. Chtěli zde přenocovat, za městem proto zastavilo 120 tanků a dál nejely. Z Písku byli ihned vysláni do Strakonic parlamentáři a odejel i předseda RONV L. Komorád. Mezi parlamentáři byl i Čechoameričan Ing. Bůžek, který se osvědčil jako tlumočník.

- Na křižovatce na Nové Hospodě hlídkoval předsunutý oddíl (13 vozidel), jemuž velel americký kpt. J. A. Havense. K němu odjela delegace národních výborů. Podpis kapitulace německé písecké posádky /viz foto/ se potom konal v zátočině za školním statkem Dobešice u přejezdu železniční trati. Za Američany byl přítomen velitel průzkumné squadrony kpt. Kermit Bernard, za německou posádku hejtman Kreuz, za Čechy T. Trávníček, Jar. Komárek, Ing. Frant. Bůžek (v koženém kabátě) a plk. Poklop. Německá posádka dostala za úkol se do 23. hodiny připravit v kasárnách k odchodu.

 - V odpoledních a večerních hodinách se k Písku stahovaly další německé jednotky – z okolí Červené, od Záhoří – za Ptáčkovnou stála několikatisícová armáda složená ze skupin Wehrmachtu i jednotek SS. Zaujaly bojová postavení. Jednotné velení neměly, ale to situaci ve městě neuklidnilo. Přímo do města ještě před 20. Hodinou přijelo dalších 20 aut asi s 200 ozbrojenými Němci.

 - Bylo 20,05 hod., když se před kasárnami objevily americké tanky. Nově vytvořené čsl. vojsko – oddíl Bernard, a četnictvo nastoupilo před kasárnami a americký velitel provedl přehlídku. Německá posádka dostala úkol připravit se k odevzdání zbraní a k odchodu. Američané odjeli na náměstí, a ve 21.00 hod. je plné náměstí a přilehlé ulice vítaly za nepopsatelného jásotu, přestože již byl čas, stanovený RMNV jako uzavírací. Po návratu do kasáren Američané zjistili, že Němci nejsou připraveni, nařídili připravit se k odchodu do 5 minut, jinak prý zahájí palbu. Němci se dali do pohybu a stihli to za 10 minut. Nechtěli původně skládat zbraně do českých rukou, nyní je odevzdali českým záložníkům. Jako doprovod byl určen oddíl českých vojínů, který odvedl téměř tisícovku zajatců přes Novou Hospodu do Strakonic.

- Po odzbrojení německé posádky se americké tanky stáhly do prostoru „Na Kuchyňce“ a k Dobešicím.  Vyslaný důstojník oznámil na radnici, že se tanky mají úplně stáhnout, objeví-li se ozbrojená jednotka, která by s nimi chtěla bojovat. Doporučil, aby se představitelé města v takovém případě raději stáhli do lesů. Noc tedy klidná nebyla.

 - Ve 23 hod. převzali čeští a ruští partyzáni v síle 85 mužů, vedení poručíky Rudé armády Kiričenkem a Babuškinem, do správy vojenské objekty v Písku. Ruská jednotka byla přidělena ke strážnímu oddílu v Písku. - Celou noc pokračoval přes město pohyb uprchlíků a vojáků do zajetí k Američanům.

Fotogalerie

Autor: 
jk, úvodní foto: archiv
Zdroj: 
aktuální foto: jk