Úvodem je třeba říci, že předsjezdová diskuse byla zahájena výročními členskými schůzemi, pokračovala na okresních a krajských konferencích. Pro samotný IX. sjezd KSČM pak byly závěry diskuse doporučeny zapracovat do sjezdových materiálů. Některé z nich uvádíme.
Z politického hlediska se ukázalo, že není poptávka po změně politického programu a přijaté politické linie. Do popředí se však dostala otázka razantnějšího využívání demokratických prostředků politického soupeření, využití prostředků většího mediálního zviditelnění, připravy prohloubení koaliční a budoucí vládní spolupráce s levicovými, případně středovými stranami. K tomu zřetelně využít dosažených pozitivních výsledků ze zapojení se do osmi „krajských vlád". V politické práci se opřít o dlouhodobé zakotvení KSČM v českém politickém prostoru a nezapomínat ani na evropský, který považovat za velmi významný. Máme navíc!
V personální oblasti využít přirozené soutěživosti členů našich aktivů, zastupitelů, členů výborů a komisí. Opustit stereotypy, přinášet nová neotřelá témata a také si je nenechat vzít. Na základě dobrých výsledků práce poslanců, zastupitelů, členů výborů a komisí umožnit do roku 2020 obměnu stranického i veřejného aktivu s důslednějším zapojením nositelů dobrých výsledků. Současně se nebát zapojit do řídících struktur na různých úrovních mladé komunisty případně naše sympatizanty, byť s menšími zkušenostmi.
Střednědobé zaměření politické práce odvodit od strategického a důraz jednoznačně zaměřit na ochranu práv občanů. Poukazovat na praktickou neschopnost české vlády a Evropské unie řešit závažnější témata, kde se stále více projevuje nadměrné až škodící vzájemné propojení. Celou řadu negativních dopadů na naše občany řešit jednotněji s orgány EU, neboť Česká republika není izolovaným ostrovem. Dlouhodobá a latentní krize EU v hospodářské a politické oblasti prohlubuje negativní vlivy migrační krize a celé řady dalších problémů. Výrazněji připomínat negativní dopady militarizace, nárůst zbrojení, přehlížení tendencí fašizace mnohých evropských zemí a přípravy Evropské unie a NATO na válečná dobrodružství. Otázky války a míru nabývají na důležitosti a vystupují do popředí. Současně mít na paměti, že evropská levice není jednotná. Lze spolupracovat položením mostů mezi západní a východní levicí například cestou více názorového spojení liberálních a konzervativních křídel politických uskupení. Jinak řečeno, v politické práci si nezavírat dveře ani na této úrovni.
Písecké závěry směřované IX. sjezdu KSČM.
Politika strany by se měla odvíjet od zájmů a požadavku občanů a realizovat lidmi, kteří jsou schopni širší komunikace a spolupráce. Nekličkovat, nevymýšlet nic nového a opřít se o naše heslo „S lidmi, pro lidi“. Nelze podpořit přípravu obrany občanů a obranu země cestou zakládání různých obecních a městských domobran a už vůbec ne poskytnout jim politické krytí. Od toho je stát a zde máme také široké možnosti svého vlivu. Současně je však důležité důsledně trvat na odmítnutí budování armády intervenčního typu jen pro pseudokrytí amerických intervencí. Nezapojovat se do válečných konfliktů a akcí bez schválení RB OSN. Přístup k uprchlíkům a migraci mít diferencovaný. Hlavní je řešit příčiny, to je zastavit války v jejich mateřských zemích a tam jim také případně humanitárně pomáhat.
Prosazovat zákon o obecném referendu o důležitých otázkách hospodářského a společenského života.