V sobotu 7. května 2016 uctili občané pod patronací ČSBS z Písku, spolu s píseckou delegací KSČM místa posledního odpočinku rudoarmějců a dalších válečných obětí v obcích Záhoří, Podolsku, Olešné a Oslově.
V obci Oslov starosta Oslova František Hašek přiblížil válečné útrapy občanů obce a také činnost oblastní partyzánské skupiny. Ta byla bohužel neopatrností některých ilegálních pracovníků odhalena a udavači vše ohlásili gestapu. Následoval zásah gestapa, mučení zatčených, německý soud a vynesení rozsudků smrti. V Pražské věznici na Pankráci bylo pak popraveno 21 občanů Oslova, Vlastce, Zvíkovského Podhradí, Štědronína a Lístku. Osm udavačů však stihl po válce zasloužený trest. Občané Oslova, blízkého okolí a Písku si každoročně připomínají pohnuté válečné události. Uctívají umučené spoluobčany, spolu s mladým neznámým kapitánem Rudé armády, který je také na místním hřbitově pochován.
………………………..
Byl sobotní, sluneční podvečer 7. května 2016 v nedaleké obci Oslov. Dobrovolní hasiči, přímí pamětníci okupace, dojemná slova pana starosty. A děti z místní mateřské školky. Kurážný kluk, dívenka, rekordmanka v rychlosti přednesu. Dokonce písnička a taneček za doprovodu flétny… A v pozadí památník se symboly jednadvaceti šibenic Zazněla jména k připomenutí oběti. Za naše přežití vděčíme jak jejich odvaze, tak také nasazení všech spojeneckých vojáků, nejvíce však rudoarmějců. Přišlo období ničitelů jejich pomníčků a informačních tabulí, překrývání oficiálních symbolů, účelových objevů amatérských historiků… Když se pomníčky začaly postupně obnovovat, hvězda často zmizela, nebo ji nahradil křížek. Ale občané si najednou vzpomněli a došlo k nápravě. Zatím na vesnicích… a že by snad i v Plzni?, doplnil za iniciativu Písek, nejen pětačtyřicátý Jaroslav Pospíšil.