Bedřich Mašík pro Naší Naději. Varovné signály hospodaření s vodou

10. 7. 2024

Jako vodohospodářský pracovník se rád pro měsíčník Naše Naděje vyjádřím k aktuálním otázkám současnosti o hospodaření s vodou.  

1) Voda a varovné signály hospodaření s vodou

Narůstající problémy, byť se zatím v Jihočeském kraji přímo nedotýkají občanů, jsou spojené jen s občasným nedostatkem vody a její kvalitou. Že je zatím občané přímo nepociťují neznamená, že nejsou. Někdy se k vodě chováme macešsky a řešené problémy přímo souvisí se špatným přístupem k ní. Méně doceňujeme, že alternativa k vodě není a že si vody musíme stále více vážit a také ji chránit. V posledních několika letech nás sama příroda důrazněji svým specifickým způsobem varuje. Tedy zasazuji se o změnu našeho přístupu k vodě.

2) Některé příklady přístupu k přírodě a vodě

Někdy zbytečně kácíme stromy a málo obnovujeme dříve zalesněné plochy. Polní a jiné zemní plochy nesprávně využíváme a obhospodařujeme. Například stále rozšiřující se nízká orba a těžké stroje udusávají zeminu. Takovým špatným přístupem zbytečně spoluvytváříme málo propustnou půdu a bráníme vsaku přebytečné vody do půdy. Právě z takových ploch odtéká voda rovnou do moře a co neodteče, se vypaří.. Pole a lesy pak vodu neakumulují. Dnes chybí meandry, které zadržují vodu hlavně zpomalováním vodního toku. Nebo špatná výstavba protipovodňových zábran zabraňuje rozlití přebytečné vody do přírody a to je chyba. Voda je opět bez užitku odvedena dále po proudu. Takto se vytváří dominový efekt, který varovně narůstá. Zmíním jen některé k dopadů. Z lesů voda zbytečně odtéká bez užitku, zdravé stromy nemají potřebnou vláhu, jsou oslabeny proti kůrovci, pak usychají a odumírají rychleji, místo aby zadržovaly vodu a podporovaly přirozenou fotosyntézu.

3) Co navrhuji ke zlepšení a kde začít?

Jako první krok ke zlepšení hospodaření s vodou navrhuji jistou osvětu a lepší mezioborovou spolupráci. Osvětou bychom mohli lépe občanům vysvětlit, že řešení bude dlouhodobé, trvalé a někde si vyžádá dost finančních prostředků. My v Jihočeském kraji máme nepřeberné možnosti k nápravě od malých a jednoduchých až po ty velké. Začít bychom mohli okamžitě a na nic nečekat i když to zatím mohou být jen menší a postupné kroky. Jen namátkově uvedu rychlejší zalesňování, obnovu a opravu vodních a retenčních nádrží, případně vytváření nových. Zde vidím také mimo jiných přístupů svoji úlohu. V této oblasti chci také na krajské i obecní úrovni veřejné správy spolupracovat s ostatními zastupiteli napříč politickým spektrem.

Autor: 
Bedřich Mašík – kandidát KSČM pro jihočeské krajské volby 2024
Zdroj: 
Vlastní