V úterý 7. května 2024 uctili občané Oslova a jeho okolí místa posledního odpočinku padlých rudoarmějců a dalších válečných obětí. Vzpomínkové akce se zúčastnily mimo píseckých komunistů také skupina jednoty Československé obce legionářské (ČsOL), dobrovolní hasiči, občané Oslova a okolí.
Starosta Oslova František Hašek, přiblížil válečné útrapy občanů obce a také činnost oblastní partyzánské skupiny tak, jak je zaznamenala místní kronika. Podíl na obětech války nese bohužel i neopatrnost některých ilegálních pracovníků, kteří byli odhaleni a udavači je ohlásili gestapu. Následoval zásah gestapa, mučení zatčených, německý soud a vynesení rozsudků smrti. V Pražské věznici na Pankráci bylo pak popraveno 21 občanů Oslova, Vlastce, Zvíkovského Podhradí, Štědronína a Lístku. Oslov se dočkal osvobození 9. května 1945 skupinou motorizovaných rudoarmějců. Po válce a po vyšetření osm udavačů stihl zasloužený trest.
Občané Oslova, blízkého okolí a Písku si také na tomto místě každoročně připomínají pohnuté válečné události. Uctívají umučené spoluobčany, spolu s mladým neznámým kapitánem Rudé armády, který je také na místním hřbitově pochován. I zde nezapomněla skupina písecké KSČM a jednoty ČsOL z Písku uctít jeho památku položením kytice květů. Delegace píseckých komunistů v čele s jeho předsedou Jiřím Lejčarem rovněž nezapomněla uctít památku dvou pochovaných rudoarmějců u jejich hrobů v Záhoří. Čest jejich památce.