Mezinárodní přesah Trumpova vítězství!

10. 11. 2016

V listopadu 2014 jsem citoval Vladimíra Putina: „Dvacáté první století slibuje, že bude stoletím velkých změn, érou formování geopolitických kontinentů, finančně-ekonomických, kulturních, civilizačních a vojensko-politických.“
A vidíte. Vedle USA se z popela vynořilo silné Rusko, prosperující Čína, Indie, Brazílie a další.
Nyní již víme, že Čína se stala největší ekonomikou světa. Svět se stal opravdu multipolárním. Unipolární čí bipolární svět skončil a jen političtí slepci to odmítají připustit.
Osobně jsem nikdy nepomyslil na to, že jednou budu citovat Václava Klause. Jeho slova a hodnocení amerických voleb jsou pro pochopení situace přece jen klíčová a současně prostě brilantní.
Podle Václava Klause byl poražen svět politické korektnosti, přetvářky a potlačování svobody projevu. Tyto hodnoty byly poraženy spolu s elitářským sociálním inženýrstvím a světem smiřujícím se s úpadkem Západu a zříkajícím se jeho tradičních hodnot. Klaus tvrdí, že byla poražena i řada lidí u nás. Byl poražen už čtvrt století dominující politický směr, který má v různých zemích světa různé názvy a představitele, u nás jim říkáme havlisté.

Trumpovo vítězství je dobré „pro celý svět”. Jde podle něj o „kruté zúčtování” s prezidentem Barackem Obamou a jím představovanou politikou.

Podle Klause volby vyhráli „normální, obyčejní, zdravý rozum používající lidé”, kteří prý porazili politické elity, establishment a dokázali zvítězit i nad „manipulací jednotné mediální fronty”.

Podle většiny pozorovatelů má Trump podstatně jiný pohled na mezinárodní politiku, než Hillary Clintonová. Ona byla jedním z těch jestřábů, který zničil Libyi, byla jedním z těch, kdo podporovali likvidaci Iráku. Je jí dáváno za vinu, že nepřímo zavinila smrt amerického velvyslance v Libyi.

Svět i lidé se mění. Tvůrce „jestřábí“ americké politiky, poradce několika amerických prezidentů Zbigniew Brzezinski sepsal úvahu, v níž prohlašuje, že role USA jako světového policajta končí, ale neexistuje velmoc, která by mohla tuto roli převzít. V zájmu USA je spolupráce s Ruskem a Čínou tak, aby třaskavý sud Blízkého východu neohrozil celý svět. Nový americký prezident tedy musí jít touto cestou. To je realita.

Analytik Tomáš Haas ukazuje, že máme co dělat s převratnými změnami, po kterých USA skutečně už nikdy nebudou takové, jako dřív. Probudil se občan, který zvolil za prezidenta USA Donalda Trumpa a Donald Trump odmítá „šířit americkou demokracii“ ve světě tanky a bombardéry. Odmítá vměšovat se do vnitřních záležitostí jiných zemí, intervenovat v nich a používat americkou vojenskou moc a sílu, kde se mu zlíbí...

Vzpomeňme na zásadní projev Vladimíra Putina z roku 2014 v takzvané Valdajské řeči.

Putin tehdy řekl, že už nemůže existovat světový řád, který se pokoušejí vnutit všem USA... Prostě nezvládají úlohu, kterou převzali. Nemohou světu zajistit bezpečnost. Naopak, jejich jednání způsobuje stále větší chaos.

Svět není bipolární ani unipolární s jedinou velmocí v čele. Svět, ať se nám to líbí nebo nelíbí se stal skutečně multipolárním s možností spolupráce mezi velmocemi a národy.

Trump je člověk, který tuto skutečnost pochopil a po zásluze se stal 45. prezidentem USA. Dokázal totiž veřejnosti prezentovat tuto pravdu bez politické korektnosti. Tým Hillary Clintonové zůstal uvězněn ve staré matrici nehybného světa jednopolární dimenze a víry v neochvějnou vůdčí roli USA - takzvaného Manifestu destiny – zjevného předurčení vládnout. Zjevné předurčení je označení expanzionistické doktríny, podle níž jsou USA osudově předurčeny rozšiřovat svůj společensko-politický systém a způsob života po celém americkém kontinentě a posléze i v dalších částech světa.

Kdo nepochopil, že svět Manifestu destiny definitivně skončil, žije v minulosti a falešné naději. Svět již dávno kráčí jiným směrem. Svět se stal multipolárním s možností spolupráce mezi velmocemi a národy.

Autor: 
Emil Kalabus
Zdroj: 
http://czechfreepress.cz/emil-kalabus/mezinarodni-presah-trumpova-vitezstvi.html