Nedovolím překrucovat historii

4. 5. 2021

Připomínáme si 76. výročí osvobození ČR od fašismu a ukončení 2. světové války. A přestože někteří politici a média se snaží historii překrucovat, což ale do nekonečna nelze, tak historická fakta jsou jasná a nezpochybnitelná.

Po zabrání pohraničí na základě Mnichovské dohody, kdy nás tehdejší spojenci zradili, přestala naše republika existovat. Na šest let byla vymazaná z mapy Evropy. Stali jsme se protektorátním státem a následný vývoj dovedl svět k nejkrvavějšímu a největšímu válečnému konfliktu v dějinách lidstva.

Nejtěžší bitvy se odehrály na východní frontě, kdy německá vojska byla zastavena před Moskvou. Nepodařilo se jim dosáhnout ropných polí na Kavkaze a dále pokračovat k nerostným zdrojům tehdejšího Sovětského svazu na Urale a Sibiři, což byl jeden z cílů rozpínavého německého imperialismu.

plakat_dekujeme_ra._zmenseny.jpgDo bojů bylo za války nasazeno 100 milionů vojáků ze 48 zemí světa, bylo velmi mnoho obětí. USA ztratilo v bojích s Německem při osvobozování západní Evropy a proti Japonským fašistům dle dostupných údajů 300 tisíc vojáků, jejich země se válka nedotkla, jejich občané byli ušetřeni ničením měst a bombardováním, tak jako to museli prožít zejména občané Sovětského svazu, kdy jich téměř 27 milionů zemřelo na frontách, v německém zajetí, zemřelo hladem a následkem bombardování, ghetech a pecích nacistických koncentračních táborů.

Význam pro vítězné ukončení 2. světové války byla pomoc spojenců v přímém boji s německou armádou, kdy 6.června 1944 došlo k naplnění dohody o otevření druhé fronty. Začalo postupné osvobozování okupovaných zemí západní Evropy a dle dohody se zastavila na demarkační čáře Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice.

V Čechách vyvrcholily boje českého lidu proti fašismu Pražským povstáním 5. května 1945. Boje na většině barikád trvaly do 9. května, kdy do Prahy v ranních hodinách dorazili tanky 1. ukrajinského frontu maršála I. S. Koněva.

Mnozí zapomínají, nebo neví, že v případě vítězství německých fašistů by nám, Slovanům, hrozilo vyhlazení.

K vítězství v této válce významně pomohlo, že vůdci SSSR, Velké Británie a USA se povznesli nad ideologickými rozpory a upřednostnili skutečné zájmy lidí celého světa. Díky dohodám v Teheránu, Jaltě a Postupimi je svět 76 let bez globální války. Važme si toho, přestože jsou v různých částech světa rozpoutávány války ve jménu jakési demokracie či boje proti terorismu. Nechceme a odmítáme výkřiky volající k nenávisti mezi národy, a dokonce záměrné stupňování napětí mezi ČR a Ruskou federací. Válku s Ruskem nechceme.

8.května 1945 kapitulací Německa skončila nejničivější válka v dějinách lidstva. Evropa se radovala netušíc co lidstvo čeká – svržení atomové bomby, a to nejen jedné na japonskou Hirošimu, ale pro jistotu pak na Nagasaki.

Z historie víme, že čím jedna válka končí, tím další začíná. Čím by začala ta další – raději nevyslovovat. Proto braňme mír všemi prostředky.

Čest památce těm, kteří se o osvobození Československa zasloužili, kteří zemřeli, abychom my mohli žít. 

Autor: 
Alena NOHAVOVÁ, předsedkyně Jihočeského KV KSČM
Zdroj: 
Vlastní