Vážení spoluobčané, dovolte mi popřát vám v klidu strávený předvečer 1. máje. Po mnoha dlouhých letech se oslavy letošního 1. máje - Svátku práce uskuteční opět netradičně, jen připomínkou tohoto výročí.
Pandemie koronaviru bohužel zhatila naše plány strávit zítřejší prvomájový den na Písecku v kruhu svých známých a přátel. Je však před námi hodně dnů, kdy se jistě budeme moci sejít, diskutovat i řešit problémy, které nás tíží.
1. Máj je svátkem práce a slaví ho lidé prakticky po celém světě. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála (marxistická), a to na paměť vypuknutí velké stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, za osmihodinovou pracovní dobu a zachování stejné mzdy, která vyústila 3. a 4. května 1886 v Haymarketský masakr, střelbu policie do stávkujících, následné zatýkání, soudní procesy a popravy vůdců stávky. Od té doby je právo na práci stále základním právem člověka, které je nutné i nadále chránit.
I letošní 1. máj, stejně jako ten loňský, se však koná za okolností, které nám nedovolují oslavit jej v takové míře, jakou by si zasloužil. Také letos se totiž Svátek práce uskutečňuje za situace, kdy lidé na celém světě stále bojují proti koronavirové pandemii COVID-19. To mu však nic neubírá na důležitosti, právě naopak - podstatně mu to na ní přidává.
Koronavirová pandemie COVID-19 totiž za rok a půl svého dosavadního trvání neznamenala pouze nezměrnou tragédii pro miliony a miliony pracujících po celém světě, které připravila o zdraví, příjmy, práci, nebo dokonce životy. Z mnoha ekonomických přehledů a statistik totiž vyplývá, že pro úzkou skupinu lidí se tato pandemie stala také mimořádnou příležitostí pro nebývalé rozmnožení jejich zisků. Na pozadí koronavirové pandemie COVID-19 tak dnes dochází zcela zřetelně k zintenzivnění jednoho z klíčových protikladů současného světa - bohatí bohatnou a chudí chudnou.
Právě při příležitosti Svátku práce proto jako komunisté zdůrazňujeme, že to nesmí být pracující, kdo ponese náklady na novou kapitalistickou hospodářskou krizi, která se, zdaleka nejen z důvodu současné koronavirové pandemie COVID-19, stává realitou. Nezbytnost společné obrany proti propouštění, snižování mezd či odstraňování různých sociálních výdobytků se dostává na pořad dne. Stále zřejmějším se také jeví fakt, že východiskem z krize opravdu není další nárůst nespravedlnosti, vykořisťování a útlaku. Skutečná alternativa, kterou představuje socialismus, tak tváří tvář rozporům dneška získává na stále větším významu. I to je jedním z poselství letošního 1. máje.