V tomto příspěvku uvádíte, že ministr Jan Blatný je jako člověk "bačkora" a jako minstr zdravotnictví je zahořklý byrokrat bez osobní statečnosti. Co Vás vedlo k takové kritice?
Je mi 82 let a v průběhu od roku 2011 jsem prodělal tři operace a chemoterapii. Jsem tedy riziková osoba a ostatní samozřejmě vyplývá z jednání a postojů ministra Blatného. Není schopen riskovat a použít lék nebo vakcínu aniž by měl povolení od Evropské lékové agentury a tím zachránit byť i jeden jediný život. To je jasný alibistiký a úřednický přístup.
Opakovaně prohlašuje, že dokud on je ministrem tak bude zdravotnictví v ČR na základě důkazů a předepsaných úředních postupů. Kdyby takto jednali léčitelé, felčaři a lékaři od věky věků, tak bychom dnes neměli PENICILIN, ANTIBIOTIKA a lidé by umírali na záškrt.
S tím souvisí i jeho postoj k vakcíně AstraZeneka. Samozřejmě, že měl informace ze světa, že po očkování touto vakcínou do 11 dní zemřela 63 letá žena. Pitvou bylo zjištěno, že má v cévách krevní sraženiny, že krvácela. Na základě toho i podobných informací z jiných zemí, rozhodl ředitel Státní rady pro zdravotnictví Dánska o preventivním přerušení očkování touto vakcínou. Preventivně přerušilo očkování vakcínou AstraZeneka Německo, před tím již Francie, následovaly státy Itálie, Holandsko, Norsko,, Island, Irsko a Bulharsko. Dalších 20 států po celém světě.
Mluvčíí německého ministerstva zdravotnictví vydala prohlášení, že očkování vakcínou bude přerušeno až do doby, kdy dostanou vyjádření od EMA, že tato vakcína nemá vedlejší účinky.
Blatný vystoupil a učinil prohlášení, že od EMA nedostal pokyn k zastavení očkování vakcínou AstraZeneka a ani od jiné odborné kapacity a očkování nepřeruší ani z preventivních důvodů. Učinil toto prohlášení v době, kdy obdržel bezprostředně zprávu, že v Sezimově Ústí zemřela ekonomka za 11 dní po očkování AstraZenekou, jakož i 38 letá učitelka na Slovensku.
To opravdu odpovídá úřednickému přístup ministra Blatného. To přerušení by bylo na jeho odpovědnost, ale když zákaz nedostal nic neriskuje.
Negativní názor na ministra Blatného nemám jenom já, ale i poslanec Foldyna na tiskové konferenci se jednoznačně vyjádřil "JE MINISTR BLATNÝ MINISTREM ČESKÉ VLÁDY NEBO NĚJAKÉ EU?". To se ovšem netýkalo jen vakcíny AstraZeneka, ale i vakcíny Sputnik V a léčení pandemie lékem Ivermektinem.
Dne 19.3.2021 vydala Evropská léková agentura (EMA) rozhodnutí, že vakcína AstraZeneka nemá vedlejší účinky. Ministr Blatný byl okamžitě středem pozornosti, že stál po celou dobu za touto vakcínou. Co jste k tomu uvedl?
Skutečně ministr Blatný byl okamžitě málem HRDINA BEZ BÁZNĚ A HANY. Jinak to samozřejmě byla dobrá zpráva, neboť v současné době, kdy vakcíny chybí občané musejí na jejich dodání čekat, je každá vakcína dobrá, když je dobrá.
Podle mého názoru je to s ministrem Blatným poněkud jinak. Určitě bych jej nenazval hrdinou. Určitě neměl žádné jiné odborné znalosti o vakcíně AstraZeneka než ministři zdravotnictví Německa, Francie, Dánska, Itálie, Holandska, Norska, Islandu, Irska, Bulharska a 20 států světa. Takže jsou tu dva důvody proč preventivně nepřerušil očkování. Ten první jed, že na to nedostal nařízení a ten druhý, že chce být prvním ministrem EU, který dosáhne 70% proočkovanosti obyvatelstva. Ani jeden z těchto důvodů není pro Blatného lichotivý. U obou jasně prokazují absenci na zájmu o záchranu obyvatel po dobu kdy to nebylo jasné, jak to s AstrouZenekou je.
Je ovšem nutné dodat, že severské státy se nespokojily s vyjádřením EMA, ale požadují přešetření jednotlivých případů jak mohlo dojít ke krevním sraženinám a zda se to nestalo vinou vakcíny.
Co ještě uvádíte o ministru Blatném?
Nevím, jestli jste si všimli rozdílu v chování ministra Blatného na počátku převzetí funkce a jaké je jeho chování v současnosti. Jak vyhlašuje všechna opatření a rozkazy jako by všechno rozhodl singl. Určitě nebudí dojmem kolektivního hráče. V tak závažné situaci, jaká nyní je, není možné, aby vše řešil jeden člověk. Exministři Vojtěch i Prymula měli kolem sebe specialisty, kteří jednotlivosti vysvětlovali. Nemohu říci, že by to tehdy fungovalo bez chyb, ale určitě to bylo lepší.
Blatný má v současnosti největší starost, aby někde nevzniklo mocenské centrum na úrovni ministerstva zdravotnictví. Pokud to zjistí tak vyhrožuje, že rezignuje. Na postu mu nezáleží, ale jak vyhrožuje že podá demisi můžeme spolehlivě usoudit, jak hodně mu na funkci záleží.
Také je zřejmé, že si od příchodu do vysoké politiky velice rychle zvykl na kapitánský můstek. Na to zřejmě doplatila bývalá hlavní hygienička. Na rozdíl od ní šefka SÚKLu Irena Storová se zřejmě včas naladila na vlnovou délku ministra Blatného. Spolehlivě je možné o tom usuzovat z toho, jak odmítla požadavek předsedy vlády a presidenta Miloše Zemana, aby SÚKL schválil použití vakcíny Sputnik V. Kategoricky uvedla, že to SÚKL NEMŮŽE UDĚLAT, že to musí udělat EMA. PŘI TOM SPOLEHLIVĚ VÍME, ŽE SE TO TAK SCHVALOVALO V MAĎARSKU. Na víc ještě společně s Blatným maří možnost použití experimentálního léku Ivermektinu k léčení této pandemie.
Co můžete ještě dodat závěrem?
Možná jen to, že čas ukázal, jak ustanovení MUDr. Jana Blatného do funkce ministra zdravotnictví nebyla zrovna dobrá volba. To je ovšem můj subjektivní dojem. Vytýkací dopis od předsedy vlády Babiše, že ministerstvo zdravotnictví rezignovalo na boj s pandemií je předzvěst určitého konečného řešení. Možná ano možná ne. To poznáme.
22. března 2021