Jaroslava Němejce (NK) a Miroslava Sládka (ODS) pronásleduje syndrom Al Capona. Dál čelí trestnímu stíhání

16. 1. 2021

NEJVYŠŠÍ STÁTNÍ ZÁSTUPCE ZASÁHL PROTI ZASTAVENÍ TRESTNÍHO STÍHÁNÍ.

Svazek obcí regionu Písecka ( SORP ) vznikl s cílem uskutečnit projekt ORLICKO ČISTĚJŠÍ. V podstatě Bohulibý počin, ale pět let trvalo než se pro nedostatky v hospodření dostal po právu před soud. Každý kdo jen trochu zná Orlickou přehradu musí fandit každé snaze jak dosáhnout, aby měla čistou vodu ke koupání.

Svazek obcí regionu Písecko ustavil Radu regionu v čele s předsedou. Jako prvním předsedou se stal starosta Ražic Jaroslav NĚMEJC. Druhým předsedou se stal  Ing. Miroslav SLÁDEK starosta Města Písku. V roce 2012 požádali Jihočeský kraj o dotaci. V žádosti mimo jiné uvedli, že pětina dotace bude na administrativu a na poradenskou činnost. Ve vlastní smlouvě na dotaci tato podmínka nebyla uvedena. To se samozřejmě zjistilo až v souvislosti s vyšetřováním. To je podle mne jedna z příčin závažných problémů s uskutečněním projektu Orlicko čistější. Druhá příčina spočívala v tom, že SORP si vyjednal zcela nestandartně, že od Jihočeského kraje ( koalice ČSSD - ODS ) dostane vyplacenou celou dotaci předem. Podle dotační smlouvy obdržel SORP dotaci ve výši 4,5 milionu korun. To byly ty dvě nešťasné okolnosti, které mohly umožnit případné nehospodárné využití dotace nebo dokonce i její zneužití.

V následdujícím volebním období vznikla v Jihočeském kraji koalice ČSSD s KSČM. Krajská radní Hana Tůmová ( KSČM ) již delší dobu kritizovala SORP a především předsedu Rady regionu Píseko, že  nekomunikují a že nemá žádné informace jak je čerpána poskytnutá dotace a poukazovala na ty dvě příčiny, které jsem již uvedl shora. Věc došla tak daleko, že iniciovala dopis Krajského úřadu všem obcím Svazku regionu Písecko, kde je informovala o nepříznivém stavu věci.

To samozřejmě strhlo pozornost na celkové hospodaření SORP  s dotací. Vznikly pochybnosti jestli vyplácené odměny jsou vůbec adekvátní. U Miroslava Sládka to byly odměny ve výši více jak 400.000,- Kč a u manažerky Ivany Očáskové to byly odměny ve výši 2 miliony korun. VE SPOLEČNOSTI TO VYVOLALO ZNAČNOU ODEZVU.

To jsou všeobecně známé skutečnosti. Uvádím je pro pořádek a k pochopení problému.

Každá obec je ze zákona povinna ustanovit kontrolní a finanční výbor. V té době jsem byl jedním z členů kontrolního výboru zastupitelstva Města Písku. Předseda kontrolního výboru byl zastupitel za Piráty Martin Brož. Nemohu s určitostí říci zda kontrolní úkol hospodaření a činnost  Svazku obcí regionu Písecko byl kontrolnímu výboru přidělen zastupitelstvem nebo si jej kontrolní výbor stanovil sám. Určitě svou roli hrálo, že Písek byl členem Svazku obcí regionu Písecko, odezva občanů Písku a nebo, že předseda Rady regionu Písecko byl exstarosta  Písku Miroslav Sládek, tedy právě on, který také obdržel ty značné odměny. První věc co jsme měli kontrolovat bylo, zda je Svazek obcí založen podle zákona. Založení svazku obcí je možné podle zákona č. 128/2000 Sb. ( zákon o obcích). Hospodaření, činnost a zrušení upřesňují  další právní normy, jako zákon o účetnictví č. 5638/1991 Sb. a občanský zákoník. Na kontrolním úkolu pracovali dva kontroloři skoro tři měsíce a zjistilo se pouze to, co se týkalo Písku. To bylo v pořádku. Ani jedna obec nesouhlasila, abychom jí kontolovali a vlastní SORP nespolupracovalo a ani nám neposkytlo požadované podklady. Odvolávali se, že probíhá vyšetřování policií. Nehotovou zprávu jsme předložili na zasedání zastupitelstva se žádostí o pomoc. Zastupitelstvo vzalo zprávu na vědomí s tím, že vyvolá jednání s předsedou Regionální rady, ale již se o tom nikdy nejednalo.

Podle mého názoru byla chyba, že Svazek obcí regionu Písecko ve SVÝCH STANOVÁCH neustanovil KONTROLNÍ VÝBOR složený ze zástupců  ze všech obcí Svazku obcí regionu Písecko a s pravomocemi jaké má kontrolní výbor podle zákona o obcích a dalších právních norem, jako zákona o účetnictví a podle občanského zákoníku. Protože v podstatě nidko nemohl činnost a hospodaření kontrolovat. Jihočeský kraj byl samozřejmě oprávněn kontrolovat užití dotace jako poskytovatel dotace, ( kontroloval by samozřejmě i plnění podmínky pětiny dotace na administrativu a poradenskou činnost, pokud by tato zůstala ve smlouvě na dotaci ).  Kontrolní výbor Svazku obcí by ovšem mohl kontrolovat všechno.

Těžko mohu pochopit, že zřizovatelé Svazku obcí regionu Písecko o kontrole nic nevěděli. SPÍŠE BYCH PŘEDPOKLÁDAL, ŽE MĚLI ZÁJEM, ABY SE JIM DO TOHO NIKDO NEPLETL.

Mezi tím bylo dokončeno šest projektů na čističky odpadních vod a tak vlastně  projekt Orlicko čistější skončil. Jihočeský krajský úřad požadoval vrácení nevyčerpaných peněz a to ve výši  982 062,- Kč. Rozjelo se další policejní vyšetřování, zda tu nejsou ještě další nehospodárnosti. Na krajskou radní Hanu Tůmovou z KSČM  útočili krajští zastupitelé za ODS. Požadovali, aby vratka dotace byla prominuta. Radní Tůmová i přes všechny nepříjemnosti vydržela. BRÁNILA PŘECI PENÍZE NÁS DAŇOVÝCH POPLATNÍKŮ.

Zastupitelé za ODS dosáhli určitého úspěchu, neboť krajské zastupitelstvo schválilo splátkový kalendář na vráceni té částky 982 062,- Kč. Pokud by SORP nedosáhlo na splátkový kalendář stal by se dlužníkem a nemohl by čerpat žádné další půjčky ani dotace.

Podle mého názoru Jihočeský kraj neměl souhlasit se splátkami a SORP by byl dlužníkem. Celý případ by skončil před insolvečním soudem. Kde by se podrobně prověřovala každá maličkost a zřejmě by bylo i více viníků. Teď ovšem došlo ještě k tomu, že státní zastupitelství v Písku zastavilo trestní stíhání na Miroslava Sládka i Jaroslava Němejce.

ZÁSAH NEJVYŠŠÍHO STÁTNÍHO ZÁSTUPCE.

VV přezkumném řízení nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman označil po pěti letech postup státních zástupců z Písku za NEZÁKONNÝ, zastavení trestního řízení zrušil. Určil, že státní zastupitelství  v Písku musí ke zjištění nezávislé výše škody ustanovit nezávislého koluzního opatrovníka, který je povinen vypočítat výši škody. Opatrovník vypočítal, že Miroslav Sládek způsobil škodu ve výši 522 000,- Kč a Jaroslav Němejc způsobil škodu ve výši 859 000,- Kč.

SOUDNÍ ŘÍZENÍ.

Dne 13.ledna 2021 po pěti letech byl v této trestní věci vynesen u Okresního soudu v Písku rozsudek. Soudkyně Petříková rozhodla, že Jaroslav Němejc byl zproštěn obžaloby, protože nezpůsobil žádnou škodu, která mu byla kladena za vinu. U Miroslava Sládka bylo trestní stíhání zastaveno, neboť od zahájení trtestního stíhání v roce 2017 uplynula tříletá promlčecí lhůta.

Státní zástupkyně Dana Kohoutová se hned na místě odvolala. Podala odvolání proti zproštění obžaloby na Jaroslava Němejce. U Miroslava Sládka podala stížnost proti zastavení trestního stíhání.

Je zřejmé, že se Sládkovi vyplatilo protahování řízení celého případu takto dlouho až se z něj stal nevinný člověk.  NENÍ OVŠEM VŠEM DNŮM KONEC.

Chtěl bych na závěr připomenout, že se jednalo o naše peníze, že Svazek obcí regionu Píseko měl naprosto volnou ruku, nikdo jej nekontroloval a oni se ani s nikým nabavili. Já osobně jsem získal jeden ne zrovna příjemný poznatek. Starostové a fukcionáři regionu Písecko měli více než shovívaví právní přístup k aktérům případu. Je jen jedno vysvětlení, že by mohli potřebovat stejnou solidaritu kdyby se náhodou někde kolem nich vynořila také taková Hana Tůmová.                                                                                              JUDr. Josef Šlehobr

Autor: 
Josef Šlehobr, titulek: jk
Zdroj: 
Článek jsem zveřejnil na své stránce Josef Šlehobr/Faceboouk