Dnes je tomu 350 let, co zemřel 15. listopadu 1670 v Amsterodamu významný český pedagog, myslitel, filosof a spisovatel, poslední biskup Jednoty bratrské Jan Amos Komenský, jehož ostatky leží v Naardenu.
Jan Amos Komenský je historiky označován za jednu z našich nejvýraznějších osobností, je mu proto přezdíváno například přídomkem “učitel národů”. Byl výrazným učitelem a průkopníkem přístupu k učení, byl také nekatolíkem, což jej dovedlo k působení v exilu. Za svou učitelskou kariéru však působil mimo české země také v Amsterdamu nebo ve Švédsku. Právě do této severské země byl Komenský pozván, aby zde provedl reformu školství (napsal pro ně také učebnice). Komenský psal texty mnoha druhů - encyklopedie, vševědy, všeobecné knihy tehdejšího vědění, ale také filosofické a teologické texty. Nejvýraznějším literárním dílem tohoto autora zůstává “Labyrint světa a ráj srdce”. Tento krátký román je považován za vrcholné dílo barokní literatury a dnes je překládáno do mnoha jazyků.
Doma i ve světě je tento "učitel národů" považován za zakladatele moderní pedagogiky. Však také dílo Komenského je v mnohém nadčasové a dotýká se závažných problémů minulosti i současnosti, vztahů mezi lidmi a mezi národy, svobody člověka, jeho rozvojem a vzděláním. Jak aktuálně znějí i po víc jak 400 letech jeho slova:
»Nevěřte všemu, co se vám k věření předkládá: Zkoumejte vše a přesvědčujte se o všem sami! Síla pravdy vyzbrojená světlem poznání je nepřemožitelná.«
Jeho slova jsou stále aktuální i v 21. století. Do popředí vystupují zvláště nyní po přijetí usnesení Evropského parlamentu "O významu evropské paměti pro budoucnost Evropy" ze září 2019, které dává návod jak mj. zamlčovat pravdu o příčinách rozpoutání druhé světové války.