S ohledem na toleranci vlády ze strany KSČM nelze přehlédnout celou řadu názorových veletočů A. Babiše. Jsou staršího i novějšího data. To by mohlo být pro KSČM v jistých okamžicích rizikové.
Například. Ani ne před jedním rokem, konkrétně v září roku 2019 učinil prohlášení o tom, že navrhuje zrušit koncesionářský poplatek České televizi. Toto vyjádření bylo snad reakcí na podobný názor prezidenta Zemana a tak nemohl stát stranou. Od té doby se nic podstatného v této záležitost nezměnilo a pokyn na úpravu zákona o médiích nedal. Zřejmě musel narazit na velký odpor a tak původní vyjádření vyšumělo. Ovšem u části veřejnosti mediální sympatie získal.
Z poslední doby připomenu výrok o možném redukování armádních výdajů. Konkrétně mělo jít o zastavení či odložení nákupů Pandurů s ohledem na vážnost současné koronavirové situace. Ani ne za týden je konkrétní stav jiný. Žádné výdaje pro armádu se redukovat nebudou. To zbrojařské koncerny nepřipustí. V příslibu omezení armádních výdajů a jejich přesměrování do zdravotnictví si u části veřejnosti také získal sympatie.
Je tu další záležitost, která se týká zavádění sítí 5 G. Nechá se říci, že jisté naděje čínských firem a Huawei, že bude rozhodováno na základě odbornosti byly opravdu jen naděje. V zákulisí se odehrávalo něco jiného. Dlouhé mlčení o jednání s USA v této oblasti a rychlé uzavření memoranda s USA je poslední rychlá otočka, kterou lze považovat téměř za „zradu“ reálných ambicí čínských firem a firmy Huawei. Tyto firmy byly dlouho udržovány v naději, že se o zakázky mohou normálně v rámci výběrového řízení ucházet. Nemohou. Podepsané memorandum předsedy vlády A. Babiše s americkým ministrem zahraničí Pompeem z počátku května toto vylučuje. Ovšem vyvolaný dojem u veřejnosti o odborném a nestranném rozhodování opět posílil jeho mediální oblíbenost.
Můžeme sledovat i další proměnu postoje ČR k dostavbě jaderných bloků Dukovany a Temelín. Z mediálních výstupů již nezaznívá rozhodné, že bloky dostaví konsorcium českých firem a ruského Rosatomu. Tato formulace vyprchává a už se v médiích neobjevuje. Místo ní se stále více objevují slova o americké účasti. Takový obrat a změna postoje není možná bez souhlasu předsedy vlády. A. Babiš si možná uvědomuje skutečné příčiny pádu Nečasovy vlády a nechce riskovat.
Můžeme připomenout i zámysly na zavedení digitální daně pro zahraniční společnosti podnikající na území ČR typu Google, Facebook atd. Ministryně financí uváděla 7, pak 5 a naposledy 2 procenta. Stačilo jednání s americkým velvyslancem v ČR, jeho negativní vyjádření a tato myšlenka byla poslána k ledu. Úmysl byl veřejností pozitivně přijat, ale vše rozplynulo v mlžný opar a jistě ne bez vědomí předsedy vlády..
Právem si klade celá řada občanů jednoduchou otázku. Proč se tak chová a proč tak mluví? Je mu možné věřit? Co se stalo tak zásadního, že mění velmi často postoje a názory? Ze studia historie si pamatuji, že se tak vždy v historii choval velmocí řízený premiér závislého a koloniálního státu. Tedy vždy jednal podle vůle ovládající mocnosti. Jsou snad pro rozhodování A. Babiše určující mnohé nepublikované závěry rozhovorů z návštěvy sídla CIA v USA v roce 2019? Je to škoda, při řízení vlády projevoval A. Babiš snad i jisté schopnosti a nadání. Mnohé sympatie veřejnosti byly snad i oprávněné, ale pochybností se bohužel stupňují.
Uvážíme-li celou řadu postojů a reálných rozhodnutí musíme si říci, že za tohoto stavu by velká část peněz z realizovaných nebo plánovaných investic šla do kasy amerických firem a o to vlastně jde. Finanční prostředky z realizovaných investic, jak je patrné, nezůstanou v České republice a nemohou být k naší škodě reinvestovány do jiných projektů. To je rozporu s mnohými mediálními výstupy A. Babiše a očekáváními veřejnosti.
Domnívám se, že KSČM musí nadále pozorně sledovat rozhodování vlády, jmenovitě A. Babiše a jasněji se vymezit. Stanovit hranice kam až lze s tolerancí vlády jít by bylo potřebné upřesnit - přehodnotit.