Kovařík: Andreji, založ ryze českou banku komerčního typu a převeď tam většinu státních financí

28. 2. 2020

Tak si představuji efektivnější nástroj ovládání peněžních toků státních financí. Ony zisky zahraničních bankovních filiálek u nás pak budou řádově menší a nebudou tak moc odtékat do zahraničí ke svým matkám. Zisky české banky komerčního typu půjdou snáze reinvestovat v domácím prostředí. A ke státním financím můžeme připočítat kapitálové posílení takové banky českými společnostmi a nezanedbatelnou částí českých OSVČ. Pokud vím takový návrh KSČM opakovaně navrhuje, ale vláda mlčí. Bojí se snad zahraničního zděšení a možného pádu vlády?, uvádí a ptá se Kovařík

Dnes přinášíme důležitou, ale přehlédnutou, část z Babišova posledního týdenního hlášení „Čau lidi“ na Facebooku.

A politiku České národní banky už vůbec nechápu. Představte si, že nejrůznější banky včetně těch, které nabízí hypotéky, u ní mají uložených 2,5 bilionu korun a za to bezpracně vydělávají na úrocích. ČNB to zdůvodňuje tím, že bojuje proti inflaci, ale to zjevně nefunguje. Inflace roste. Těch 2500 miliard tam prostě leží a banky donedávna dostávaly od ČNB 2 procenta ročně na úrocích. A teď si představte, že od 6. února dostávají ještě víc. ČNB totiž naprosto nelogicky ten úrok zvýšila na 2,25 procenta. O tenhle zisk se přitom banky nedělí s lidmi třeba tak, že by jim navýšily úroky na termínovaných vkladech, na vkladech na účtech nebo by jim třeba zlevnily hypotéky a zrušily poplatky. NE. Samozřejmě, že si ty peníze nechávají. Banky v Česku jen za loňský rok vydělaly 90 miliard korun, a to i díky růstu sazeb ČNB.

Nechápu ani to, jak je možné, že v čase ochlazování ekonomiky chce ČNB zvyšovat úroky pro komerční banky. Vždyť tím jde nejen proti lidem, ale i průmyslu a celému hospodářství. Firmy mají vysoké osobní náklady, které rostou zvyšováním mezd, což je správné, jenže jim chce ČNB zvýšit náklady na úvěry a tím snižovat zisky a zmenšovat možnost zvyšovat platy. Lidi a firmy mají bankám platit míň, ne víc. Takhle se nemá odsávat zisk od firem a lidí do bank.

Bohatě by podle mě stačilo, aby banky za depozita u ČNB dostávaly ne 2,25, ale třeba jen 0,5 procenta, ale pokud je ČNB tak štědře dotuje, měly by držely úvěry, půjčky a hypotéky na nízké úrovni. V eurozóně musí komerční banky u Evropské centrální banky platit za depozita 0,5 procent místo toho, že by něco dostávaly, ale to taky není normální situace.

Autor: 
Kovařík, místopředseda OV KSČM Písek, Erik Best, mediální analytik českého prostředí
Zdroj: 
Vlastní, www.fsfinalword.cz/