Bylo místní referendum v roce 2013 o umístnění nového bazénu pro občany Písku přínosné?

21. 2. 2020

Dopředu říkám ne, nebylo. Osm let (zatím) trvajících sporů o nové lokalitě výstavby aquaparku – bazénu již občany Písku obtěžuje a dále rozděluje. Místní referendum? Vše inicioval přípravný výbor ve složení: Václav Blažek, Jan Friedl, Zdeněk Kudrlička. Uvědomují si co svojí angažovaností způsobili? Vedení města respektovalo výsledky místního referenda z roku 2013 o umístnění bazénu mimo stávající lokalitu. Po dlouhých diskusích bylo vybráno místo Pod lesnickou školou a začaly přípravné práce k výstavbě nového bazénu. Povšimněte si změny názvu. Rok 2012 byl rokem petiční akce, kdy se v mediálním prostoru hovořilo o aquaparku s tobogánem atd., aby se toto označení z mediálního prostoru úplně vytratilo. Přípravné práce, studie, plány atd. byly průběžně posuzovány píseckými zastupiteli a schvalovány. Už ani nevadí, že jinde nebude venkovní bazén ani brouzdaliště pro děti. Dvoje volby a názorové kotrmelce mnohých zastupitelů vykonaly své. Pro občany bylo velkým překvapením hlasování zastupitelů v dubnu 2019. Zastupitelé výstavbu bazénu Pod lesnickou školou neschválili. Bylo jedno, že si už náklady na přípravu vyžádaly téměř 15 milionů Kč. Osm let průběžného dílčího schvalování, dílčích sporů, financování atd. jen proto, aby bylo vše smeteno ze stolu? Děkuji, taková demokracie je mi cizí. Jako občan se ptám: Ještě jsou místní referenda švýcarského typu vrcholem demokracie v ČR?

K této problematice se vyjádřil na webových stránkách píseckých postřehů Michal Čapek, písecký zastupitel za ANO zde. S jeho argumenty se ztotožňuji. Konkrétně jsem diskusi uvedl:

Výborný článek. Se zastupitelem Michalem Čapkem se shoduji. Shoduje se i s názorem drtivé většiny občanů v mém okolí. 

Musíme bazén stavět jinde? Něco je špatně. Nastalo už vystřízlivění?  Demagogické argumenty v petiční anketě 2012 a mediální masáž okolo referenda 2013 jsem si dodnes zapamatoval. Např.: 20 odborníků, z toho 16 architektů. Kdo jsou a jakou mají motivaci, že  odmítali bazén pod hradbami? Uvědomují si členové přípravného výboru Václav Blažek, Jan Friedl, Zdeněk Kudrlička co svou angažovaností způsobili? Můj zážitek z hlasování na Jihu v nedůstojném malém místě MŠ? Členky volební komise se přímo i nepřímo angažovaly v hlasování na jiné místo. Přecpaný prostor jim  nikterak nevadil. Rychle jsem zahlasoval, viděl a slyšel jsem, co jsem uvedl a rychle odešel.

 Nyní píseckou společností rezonuje opět téma nové lokality bazénu, tentokráte v bývalých Žižkových kasárnách. Tento a další rozšířený prostor dostal v nové studii pracovní název Pražská brána. Územní studie byla představena veřejnosti 22. ledna 2020. Zahrnuje nejen bazén, ale také výstavbu bytových domů. Názor KSČM na toto provedení najde na webových stránkách zde. Z hlediska výběru nového místa bazénu a toku času se jistě občané pozastaví nad další časovou prodlevou kolem osmi let, ale spíše delší. Tedy zatím od referenda šestnáct let!!! S lítostí konstatuji, že přírodě nikdo neunikne, já se toho nedožiji, případně mě už bazén nebude zajímat. 

Můj závěr: Mohlo by se vedení města obrátit na občany, asi anketou, zda by uvítali nové referendum s odkazem na změnu situace a ponechali bazén na stávajícím místě? 

Autor: 
Josef Kovařík
Zdroj: 
Vlastní