Exekuce výkonem práva, nebo výhodný byznys?

19. 2. 2020

KSČM dlouhodobě bojuje za to, aby státní moc vykonával opravdu stát.

Exekuce znovu začaly silně rezonovat celou společností. Toto téma opět nabírá na obrátkách. A není se čemu divit. Před lety, žel, byla část státní moci privatizována - převedena do soukromých rukou exekutorů. Někteří to považují za „největší porevoluční kšeft“ či „jednu z největších porevolučních chyb“. Lze s nimi jen souhlasit. Podle Ústavního soudu je exekutor podnikatelem s pravomocemi soudů (samozřejmě na poli vymáhání pohledávek). Prostě soukromník vykonávající státní moc. To rozhodně není v pořádku, uvádí ve svém článku a na fb (zde) Vojtěch Filip.

Z diskuse pod příspěvkem Vojtěcha Filipa

Josef… V době, kdy jsem působil u soudu, tak jsem byl tvrdým oponentem některých vykonavatelů a poukazoval na jejich excesy. Pro svůj zisk zapomněli na morálku a přiměřenost postupu. Házel jsem hrách na zeď. Gumové ustanovení zákona jde zneužívat. Měl jsem v rukách i tabulky, kde výdělek jednoho vykonavatele byl dlouhodobě mezi 50 - 70 000,- Kč/měsíc (asi před 10 lety). Kolik musel mít jejich nadřízený zaměstnavatel – exekutor, si dovoďte sami?

Jaroslav… Před 4 měsíci mi začal exekutor strhávat 1500 korun z důchodu, jde o dlužné zdravotní pojištění. Když jsem minulý týden navštívil onu zdravotní pojišťovnu, bylo mi řečeno, že ode mne neviděli ještě ani korunu. To znamená, že veškeré peníze, které mi na uspokojení pohledávky zdravotní pojišťovny vezme z důchodu exekutor, mu jdou do vlastní kapsy. A zdravotní pojišťovna zatím nedostala ani vorla! Je tohle v pořádku?

Josef… Ono je to totiž podle zákona tak, že se napřed z výtěžků exekuce uspokojují náklady exekutora a až poté oprávněný (pojišťovna). Když vykonával exekuce soud, tak to bylo jinak. Všechny peníze šly oprávněnému ihned (mimo výjimek) a soudní vykonavatel měl pouze státní plat. Tady vidíte proč se, mimo jiné privatizoval tento druh výkonu práva?

Autor: 
jk
Zdroj: 
Vlastní