Rekonstrukce školního areálu ZŠ Svobodná a ZŠ T. Šobra měla a má podporu písecké KSČM

1. 9. 2019

Dva významné projekty byly v těchto dnech završeny na Základní škole Svobodná v Písku. Za zhruba 37 milionů zde byl v uplynulých dvou letech realizován projekt „Přístavba učeben technik a řemeslných praktik k budově 1. stupně a vybavení odborných učeben“. Většinu nákladů, celkem 90 procent, pokryla dotace z Evropské unie (IROP – 85 procent) a ze státního rozpočtu (5 procent). Další akcí bylo „Snížení energetické náročnosti objektu 1. a 2. stupně“. Z celkové hodnoty stavebních a doprovodných prací v částce 31 milionů korun činí dotace z EU 40 procent.

„V rámci obou akcí byly přistaveny nové prostory s odbornými a praktickými učebnami a rekonstruovány stávající prostory prvního a druhého stupně, ředitelství i vstupní hala školy. Objekty jsou zateplené, vybavené novou vzduchotechnikou, zrekonstruována byla také elektroinstalace,“ informuje Miloslav Machač, ředitel ZŠ Svobodná. Dostavba a zateplení pavilonu 1. stupně bylo podle ředitele také jedinečnou příležitostí ke sloučení obou stupňů školy do jednoho pavilonu a tím k jejímu provoznímu oddělení od ZŠ Tomáše Šobra, s níž dosud některé prostory sdílela.

Realizace přístavby navíc umožnila vybudovat výtah a vyřešit bezbariérový přístup. „Dostavbou jsme získali vlastní prostory pro kvalitní výuku praktických a uměleckých oborů, jak to předpokládá náš vzdělávací program a učební plán,“ dodává ředitel. Od nového školního roku zde na žáky čeká vybavená šicí dílna, keramická dílna, učebny řezbářství a přírodních věd. Připraveny jsou již také nové kabinety odborných předmětů.

Základní škola Tomáše Šobra v Písku, se kterou waldorfská Svobodná sdílí školní areál, se může pochlubit nově vybudovanými a vybavenými učebnami zaměřenými na řemesla a techniku, přírodní vědy a cizí jazyky. „Žákům i pedagogům se zde nabízí moderní prostředky pro vzdělávání s využitím nových technologií. Cílem je probudit v dětech zábavnou formou zájem o řemeslné, technické a přírodovědné obory,“ představuje ředitel školy Jaroslav Volf očekávání právě dokončeného projektu s názvem „Adaptace učeben pro technické vzdělávání při využití digitálních technologií“. Také tuto akci finančně podpořila Evropská unie (IROP), dotace činila 85 procent z celkové ceny 25 milionů korun, pět procent bylo uhrazeno ze státního rozpočtu.

Ve škole bude možno využívat například moderní elektrické a AKU ruční nářadí pro řemeslné a drobné stavební práce, malé CNC stroje a s nimi související vybavení pro programování a výrobu, stavebnicové robotické modely, digitální technologie (3D tiskárny a skenery, kamerové mikroskopy, interaktivní LCD displeje), digitální měřidla a rovněž jazykovou laboratoř.

Projekt bude podpořen také po metodické stránce. Škola chce využívat znalostí a dovedností odborníků z praxe. Smluvně je již propojena například se SOŠ a SOU Písek, s Fakultou elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích. Seriózní zájem projevily i některé firmy. „Prostory chceme v rámci reciprocity sdílet s ostatními základními a středními školami v Písku a okolí,“ doplňuje Jaroslav Volf.

(Na úvodním foto zastupitel Jiří Lejčar (KSČM) při prohlídce praktických učebních pomůcek.)

Autor: 
Irena Malotová, tisková mluvčí, vložil: jk
Zdroj: 
www.mesto-pisek.cz