Jako každý rok, i letos, občané Dražíče a širokého okolí uctili památku Rudoarmějců.
„Našim osvoboditelům RUDOARMĚJCŮM věnuje obec Dražíč“. Tento nápis je vytesán do pamětní desky společného pohřebiště 150 – 160 rudoarmějců ve Vranově u Dražíče.
V krásném prostřední občané malé jihočeské obce Dražíč - Vranov a širokého okolí uctili památku rudoarmějců. Zúčastnily se delegace OV KSČM České Budějovice, OV KSČM Písek, základní organizace KSČM Týn nad Vltavou, Bechyně a dalších.
Vzpomínkový akt zahájil Miroslav Jaroš. S hlavním projevem vystoupila Pavla Svepeš Šlahúnková - kandidátka do Evropského parlamentu za KSČM – Česká levice společně!.
Ve svém projevu připomněla mimo jiné historický význam obětí vojáků Rudé armády, náš závazek a morální povinnost na jejich oběti nezapomínat. Zvláštní pozornost věnovala dnes, v době 74. výročí ukončení 2. sv. války, otázkám udržení míru. Jak se stále více ukazuje, za mír je nutné opět bojovat. I dnes vystupuje do popředí význam bezpečné Evropy bez válek a utrpení lidí. Poukázala na význam stálého připomínání těchto událostí a nutnost jejich objektivní interpretace.
Po skončení projevu poděkovaly našim osvoboditelům a uctily jejich památku sl. Jasna Koněva (Sova) s matkou Irinou Savkinou písní Vídeňský valčík. Jmenované, bývalé občanky RF - Rostov na Donu, nyní občanky ČR, na své bývalé krajany nezapomínají.
Poté jednotlivé delegace a občané položili k památníku věnce a květiny.
Ve druhé části vzpomínkového aktu, na opačném okraji Vranova, přítomní uctili hrob neznámého sovětského vojáka položením květin. Původní dřevěný náhrobek byl před 50. výročím osvobození v roce 1995 nahrazen kamenným s pamětní deskou. Pro vranovské občany není ovšem jeho jméno neznámé. Je to pro ně „náš Váňa - Váňuška“. Byl ubytován v domku u rodiny, která o něho pečovala, Jeho hrob je na dohled od jeho posledního „bydliště“. Zde s projevem vystoupil Josef Šesták, člen výboru ZO KSČM Týn nad Vltavou. Ve svém vystoupení přiblížil velké úsilí občanů nejbližšího okolí na vybudování zdejšího památníku. Vzpomněl také bohužel neúspěšné pátrání v archivech SSSR a Rudé armády, kdo a odkud vlastně „Váňuška“ je.
Při ukončení vzpomínkové a pietní akce vřele poděkovala všem přítomným za účast paní Irina Savkina v krásné ruštině a tlumočení nebylo potřeba. Dcera sl. Jasna Koněva (Sova) zase poděkovala krásnou ruskou písní Katuša.
Přednesem básně se sbírky básní Sloky lásky autora Štěpana Štipačeva poděkovala také Jana Vondušková, předsedkyně ZO KSČM v Bechyni.
Na závěr bylo rovněž předáno poděkování paní starostce obce Aleně Dědičové (byť nepřítomné) a Vlastě Horažďovské za výrazný podíl na přípravě vzpomínkové akce a za péči o celý památník. Poděkování dále patří zastupitelům a všem občanům obce Dražíč za vzornou péči o pietní místo.