Oslov 2019: Občané si připomněli 74. výročí ukončení 2. sv. války a uctili památku válečných obětí

8. 5. 2019

V úterý 7. května 2017 uctili občané Oslova a jeho okolí místa posledního odpočinku popravených občanů obce a blízkého okolí, padlých Rdoarmějců a dalších válečných obětí. Vzpomínkové akce se rovněž zúčastnily delegace píseckých komunistů, ČSBS, Jednoty ČsOL Písek, 1. etalonu, z.s. a dobrovolných hasičů Oslova a Tuklet.

V úvodu, pod vedením Jaroslavy Smolové, přednesly děti básně a písně věnované hrdinům války a lásce k vlasti. Sklidily zasloužený potlesk.

Poté se ujal slova starosta Oslova František Hašek, přiblížil válečné útrapy občanů obce a také činnost oblastní partyzánské skupiny tak, jak je zaznamenala místní kronika. Podíl na obětech války nesla bohužel i neopatrnost některých ilegálních pracovníků, kteří byli odhaleni a udavači je ohlásili gestapu. Následoval zásah gestapa, mučení zatčených, německý soud a vynesení rozsudků smrti. V Pražské věznici na Pankráci bylo pak popraveno 21 občanů Oslova, Vlastce, Zvíkovského Podhradí, Štědronína a Lístku.

Samotný Oslov se dočkal osvobození 9. května 1945 skupinou motorizovaných rudoarmějců. Po válce a po vyšetření osm udavačů stihl zasloužený trest.

Místopředseda ZO ČSBS Zdeněk Říha ve svém projevu mimo jiné připomněl, …“že v dobách nesvobody v roce 1939 – 1945 bylo umučeno, popraveno či padlo v boji 845 občanů okresu Písek a mezi nimi byli i občané Oslova a nejbližšího okolí. Za číslem 845 jsou skryty jednotlivé osudy našich spoluobčanů, které si připomínáme i dnes po sedmdesáti čtyřech letech. Můžeme s hrdostí říci, že jsme si svobodu vybojovali se zbraní v ruce. Buďme hrdi na naše spoluobčany, kteří se nebáli a postavili se zbraní v ruce na odpor hroznému agresorovi a pomohli spolu se svými spojenci vybojovat naši svobodu. Svoboda není darem, je jedním z nástrojů demokracie, svoboda je právo, za kterou je třeba bojovat, někdy i se zbraní v ruce. měli bychom být hrdi na své dějiny, na svou vlast, na ženy a muže, kteří se nesmazatelně zapsali do naší historie…“

Za popravené, umučené  a padlé poté zástupce 1. etalonu, z. s. Jaroslav Pospíšil  přednesl modlitbu.

Občané Oslova, blízkého okolí a Písku si také na tomto místě každoročně připomínají pohnuté válečné události. Uctívají umučené spoluobčany, spolu s mladým neznámým kapitánem Rudé armády, který je na místním hřbitově pochován. I zde nezapomněla delegace KSČM, ČSBS, 1. etalonu, z.s. a Jednoty ČsOL Písek uctít jeho památku položením kytice květů.

 Delegace píseckých komunistů využila účasti na pietním aktu v Oslově a rovněž uctila památku padlých Rudoarmějců u jejich hrobů v Záhoří u Písku, v Podolsku a v Podolí I.

Fotogalerie

Podolí: Delegace OV KSČM Písek uctila památku Rudoarmějců
Podolí: Delegace OV KSČM Písek uctila památku Rudoarmějců
Podolí: Delegace OV KSČM Písek uctila památku Rudoarmějců
Autor: 
+foto: jk
Zdroj: 
Vlastní