Každým rokem si připomínají zástupci píseckých spolků, KSČM a občané Písku den 5. května 1945 jako den převzetí správní a výkonné moci Revolučním národním výborem v Písku. Stalo se tak i letos 3. května, byť o dva dny historicky dříve.
Tehdy, před sedmdesáti čtyřmi roky, v 16,00 hod. veřejně vyhlásil předseda RMNV Vojtěch Moravec z balkonu budovy radnice převzetí správní a výkonné moci, Tím skončila v Písku nadvláda německé okupační moci.
Čas letí a historické události je potřeba si stále více a více připomínat. To uvedla ve svém projevu Eva Veselá, předsedkyně písecké Jednoty ČsOL Písek a Jaroslav Pospíšil, zástupce spolku 1. etalon z. s. V krátkém vystoupení připomněl význam obdobných pamětních aktů pro udržení objektivní historické paměti také krajský zastupitel Petr Kalina.
Spolu se zástupci delegací spolků a ostatních občanů i zástupci píseckých komunistů Jiří Lejčar a Josef Kovařík uctili památné události položením květin. Letos si tento, pro Písek významný den, bohužel, nepřipomněl spolu s občany nikdo z vedení města.
Proto alespoň touto cestou stručně připomeneme, jak se skutečně rodila před sedmdesáti čtyřmi lety svoboda v Písku. Předesíláme, že na sklonku války v revolučním přechodném období byly ustanovovány Revoluční místní národní výbory (RMNV) na základě Košického vládního programu a tak se stalo i v Písku.
5. května kolem 16,00 hodin převzal moc v Písku Revoluční místní národní výbor. Stalo se tak veřejným aktem, kdy Prohlášení RMNV přečetl z balkonu radnice první předseda Vojtěch Moravec. Vyzval k zachování klidu a pomoci RMNV hlavně v obtížném úkolu zajišťování zásobování. Správní a výkonnou moc opíral především o vůli občanů a vojenskou o 1. rotu odbojové skupiny Bernard, bývalých vládních vojáků a dohovor s německým velitelem posádky a velitelem maďarské jednotky.
Zkrácená citace slavnostního Prohlášení:
„Občané! Po šesti letech tyranie vstupuje náš stát v nový život. Je to zásluhou Spojenců, především Rudé armády SSSR. Je to zásluha i vnitřního boje našeho národa: ve svém zdravém jádru nezlomen a neporušen, tvrdě a pevně odolával činným odporem nejstrašnějšímu teroru, snášel hrdinsky všechna nacistická běsnění, národní útlak, ožebračování, žalář, mučení, koncentrační tábory, popraviště. Nyní je konec germánského násilí, je konec politické, sociální, hospodářské a kulturní reakce. Všichni nastupujeme cestu práce pozitivní, tvrdé a cílevědomé. Dnešním dnem přejímá ve městě veškerou správní a výkonnou moc národní výbor."
Teprve další den 6. května, až na třetí žádost, přijela od Strakonic americká průzkumná jednotka a po vzájemné dohodě s německým velitelem posádky Wehrmachtu přijala jeho kapitulaci. Přibližně od 21,00 hod. eskortovala německou posádku do amerického zajetí. Americká jednotka však město neobsadila a opět se stáhla k Dobešicům a Kuchyňce.
Vojenské zabezpečení a pořádek ve městě od 23,00 hod. převzala česká a sovětská partyzánská skupina v počtu 85 mužů pod velením poručíků Rudé armády Kiričenka a Babuškina.