Bez peněz do sanitky nelez, tak by nechalo parafrázovat navrhované opatření rezortu zdravotnictví v nové koncepci funguvání primární péče. Má se tím řešit problém se zneužíváním a zbytečným přivoláváním vozů rychlé záchranné služby k případům, které to nevyžadují. Vláda dostala na stůl návrh, který zavádí platbu za použití záchranky.
O co jde? Český tisk uvádí, že za služby záchranek v Česku pojišťovny zaplatí zhruba 2,5 miliardy korun ročně a počet výjezdů každý rok roste. Zatímco v roce 2011 měly záchranky v Česku celkem 850 tisíc výjezdů, loni to bylo již 1,1 milionu. To je, zdá se, problém. Výjezdy sanitek prý nemají nic společného s nějakým rapidním nárůstem úrazovosti u nás.
Ministerstvo zdravotnictví se proto snaží přesvědčit vládu, aby simulant za projížďku sanitním vozem zaplatil. Rezort zdravotnictví s variantou placení za sanitku počítá v nové koncepci fungování primární péče.
„Rozhodování o tom, co je nutný zásah a co nikoliv, je velmi složité. Pacienti obvykle nemají vystudovanou medicínu nebo zdravotnickou školu. Pro 80 procent pacientů navíc volají záchranku jiní lidé. Je po tom otázkou, kdo by ‚zbytečný‘ výjezd zaplatil,“ říká v komentáři pro Sputnik Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM.
Česká politička si myslí, že se u takzvaně nadbytečných výjezdů záchranné služby navíc v drtivé většině nejedná o úmyslné zneužívání, ale o situaci, kdy dotyčný prostě neví, jak postupovat. To říkají prý i sami záchranáři.
„Záchranná služba má být dle zákona rychle a snadno dostupná pro každého, kdo je v situaci závažného postižení zdraví nebo v přímém ohrožení života. Jistě, s tím se pojí i určitý počet volání záchranky k zadřeným třískám a naraženým malíčkům, stejně jako nemálo případů opilců, kteří někam spadnou, kuřáků s akutními dýchacími obtížemi nebo obézních s infarktem,“ říká Marková.
Stínová ministryně zdravotnictví nabízí jiný recept, než je zavádění poplatků za jízdu sanitkou. Místo pokuty by se vláda měla snažit o osvětu.
„Řešení nespočívá ve zpoplatnění, ale v kvalitní práci dispečinku operačních středisek ZZS, ve větší dostupnosti lékařské služby první pomoci – pohotovosti, v rozšíření pracovní doby praktických lékařů a také v osvětě, kdy určitě volat 155. Tedy při bolesti na prsou, tlaku na hrudníku, při potížích s dýcháním, při poruše vědomí, v bezvědomí, při křečích, vážnějším úrazu, při otravě nebo náhodném požití léků a chemikálií. V neposlední řadě je důležité zabezpečení potřebných sociálních služeb nejen pro seniory, které jsou občas suplovány právě záchrankou, protože se o ně nemá kdo postarat,“ myslí si známá politička.
(Kráceno: jk)