Kovařík: K jedné koaliční shodě v oblasti navýšení důchodů

22. 3. 2019

Haló noviny publikovaly 21. března článek „Průlom? Koalice našla shodu v sociální oblasti“, ve kterém se stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová vyjádřila k sociální problematice. Mimo jiné uvedla „Změny podpoříme, máme však své požadavky“. Tak ty požadavky navrhuji velice pečlivě posoudit a neopírat se jen o jeden veřejně publikovaný názor.

Důchody by se měly od příštího roku zvýšit průměrně o 900 korun. Je to dost? Zda je to dost nebo málo jsem se již vyjádřil na stránkách webu OV KSČM Písek zde:

„S navýšením důchodů o průměrných 900 korun souhlasíme. Jsme rádi, že koalice našla shodu. K razantnímu zvýšení důchodů sice došlo již loni, jenže těm nejchudším důchodcům bohužel reálně nepomohlo. Důvod je prostý: s vyššími příjmy ztratili často nárok na příspěvek na bydlení, takže ve výsledku zůstali na svém. Teprve nová valorizace od příštího roku jim opravdu pomůže a může trochu zvýšit jejich životní úroveň. Problém je v tom, že lidé s nejnižšími důchody zase dostanou přidáno nejméně. Tuto metodiku valorizace dlouhodobě kritizujeme. Požadujeme valorizaci dvojí, jinou u nižších a jinou u vyšších důchodů“, uvedla stínová ministryně Hana Aulická Jírovcová.

Aplikace vyjádřeného názoru by de facto nastolilo tzv. „dvourychlostní“ zvyšování důchodů a to považuji za nesprávné a populistické. Ovšem s jednotnou valorizací samozřejmě souhlasím. S názorem, tak jak je veřejně prezentován na stránkách Haló novin stínovou ministryní Hanou Aulickou Jírovcovou, nesouhlasím. Jde o popření toho nejcennějšího, jak to chápu já, principu zásluhovosti a spravedlivého očekávání. Volební program z roku 1999 (V. sjezd), ani z roku 2017 (volby do PS PČR) nepočítá s nastolením systému rovnostářství a popření principu zásluhovosti.

Bylo by snad správné, abychom umožnili parazitování nepoctivců na podnikatelích, zaměstnancích a dalších občanech poctivě odvádějících dávky sociálního pojištění?, ptá se autor článku.

Lze to říci i jinak. Podle toho, jak kdo a v jaké výši odváděl sociální pojištění, může mít legitimní očekávání na výši spravedlivého důchodu.  Při odchylce od této zásady mohou nastat společenské problémy. V obecné rovině toto také konstatoval v roce 2010 ústavní soud.

Uvedu některé z celé řady důvodů.

Až tři desetiletí někteří podnikatelé nemysleli na důchodový věk, neodváděli v dostatečné míře sociální pojištění, a proto zcela po právu pobírají „malý důchod“. Bylo to jejich neuvážené až sobecké rozhodnutí. Za to však mnozí každý rok trávili své dovolené v zahraničí. Takové poznatky mám bohužel také. 

Jsou i jiné případy. Například dohoda se zaměstnavatelem a vyplácení mzdy „přes pásku“ jen v minimální výši a doplatky přímo na dlaň. Tedy spekulativní jednání na úkor poctivých daňových plátců.

Jde i o další kategorii důchodců, kteří nepracovali nebo neodpracovali potřebný počet let, ač mnozí mohli, ale pracovat nechtěli. Nyní natahují ruku. Ptám se jakým právem?

Pro oprávněné výjimky a odchylky od principu zásluhovosti existuje celá řada sociálních a jiných dávek, které nemůže důchodový systém suplovat. Systém sociálních a jiných dávek však pamatuje i na ně a zabezpečuje, že nikdo nezůstane bez prostředků.

Autor: 
Josef Kovařík
Zdroj: 
Vlastní