2. února 1943 kapitulovaly poslední jednotky německé 6.armády. O dva dny dříve, 31.ledna kapituloval velitel německé 6. armády maršál Friedrich Paulus. Nad Stalingradem zavlály bílé prapory kapitulace. Skončil německý sen o vítězství na Volze.
Uplynulo již 76 let od porážky německé armády u Stalingradu, ta přišla po více než dvouměsíčním obklíčení ve stalingradském kotli. Selhaly Hitlerovy snahy o leteckém zásobování 6.armády, selhaly i všechny pokusy o proražení obklíčení z venku. Rudá armáda pod velením generála Čujkova každým dnem svírala obklíčení. V historických filmových dokumentech i hraných filmech je vidět zoufalá snaha o přežití, i boj demoralizovaných německých vojáků o odlet posledními letadly ze Stalingradu. Letadlo bylo tou poslední nadějí, ty ostatní čekala smrt v pouličních bojích, smrt mrazem, hladem, nebo vyčerpáním na pochodu do zajateckého tábora. To byl Stalingrad na přelomu zimy 1942 - 1943.
Z původní 270.000tisícové elitní německé armády odešlo do zajetí kolem 100.000 zubožených a vyhladovělých německých vojáků. V obklíčeném stalingradském kotli zemřely desetitisíce německých, ale i rumunských a italských vojáků. Již 8. ledna 1943 byla obklíčené armádě nabídnuta velkorysá kapitulace, ta však byla odmítnuta. Po odmítnutí zbyl jen zoufalý boj o přežití i o ta poslední místa v letadlech od Stalingradu, však i ten poslední kůň byl sněden.
Německý sen o bleskové válce proti SSSR se u Stalingradu zhroutil. Rudá armáda nesla hlavní tíhu boje proti nacismu, tolik slibovaná západní druhá fronta byla v nedohlednu. Stalingrad se stal symbolem vítězství nad nacistickým Německem. Hrdinství Stalingradu ocenil i britský král Jiří VI, nechal vyrobit ocelový meč, jako důkaz vděku za toto hrdinství. Z pověření krále meč předal na Jaltě v únoru 1945 Stalinovi britský premiér Churchill.
Za německou armádou zůstaly tisíce vypálených vesnic a měst, miliony obětí,… Těm neznalým nutno připomenout, že od Stalingradu Rudá armáda hnala Němce přes Kursk, Charkov, Kyjev, Krym, …až do Berlína. Naši hrdinové v československých uniformách na této cestě Rudé armádě pomáhali, osvobozovali Kyjev, Ukrajinu, Slovensko i Polsko….
V duchu dnešního protiruského tažení je snahou západních politiků, médií překreslit události spojené s druhou světovou válkou, ponížit podíl a zásluhy SSSR na porážce hitlerovského Německa. Proto je připomínán Stalingrad, dnešní Volgograd. Nedovolme přebarvovat události druhé světové války, ani hrdinství milionů obětí této války.
Naši vojáci za své hrdinství platili svými životy, bylo tomu nad Anglií i u Tobruku, u Sokolova, u Kyjeva, na Slovensku, … Psali dějiny a, domů se vraceli jako vítězové!