Zejména proti lichvářským půjčkám míří předloha komunistických poslanců, kterou představil novinářům místopředseda ÚV KSČM a předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič. Její ambicí je, aby se zpřísnění lichvy promítlo do našeho právního řádu.
»A aby se odstranil jeden ze základních problémů, proč se lidé dostávají do tíživých sociálních situací, které se musí následně řešit úpravou exekucí a insolvencí,« zdůraznil Grospič. Návrh KSČM především míří na novelu zákona o spotřebitelském úvěru, ale upravuje i příslušné dikce v trestním zákonu a v občanském zákoníku.
Poslanci KSČM navrhují, aby RPSN nesměla překročit desetinásobek reposazby stanovené Českou národní bankou. Jinak by se jednalo o lichvu, která by znamenala hrozbu až dvouletého vězení nebo peněžitého trestu. Dvoutýdenní reposazba nyní činí 1,75 procenta. Předloha KSČM navíc mění nynější právní úpravu lichvy celkově. Komunistická novela např. nově uvádí, že v souvislosti s neplatností lichvářské smlouvy musí každá z jejích stran vrátit věc, kterou obdržela, zejména vyplacené peníze i s úroky.
Názvosloví:
RPSN: Roční procentní sazba nákladů
Repo sazba: Stanovuje ji ČNB, v současné době je 1,75 %. Odvíjí se od zákonných úroků z prodlení. Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 procentních bodů.
Procentní body: Pozor liší se obecně od procent. Vztahuje se vždy k danému základu - původně v procentch. Např.: Volební preference strany vzrostly z 20 na 30 procent. Vzrostly tedy o polovinu, tj. o 50 procent. Ale vyjádřeno v bodech o deset procentních bodů.