Efektivní boj proti terorismu musí být z principu nadnárodní a proto je třeba zlepšit koordinaci reakcí a rychlou výměnu informací ze strany zemí EU. Teroristé neuznávají hranice a boj proti nim to musí reflektovat. Nesmíme však ignorovat zákony členských států a mezinárodní právo. Každá naše chyba bude zneužita proti nám nepřítelem, kterého není možno podceňovat a který kvůli slábnutí Islámského státu hledá nové metody, jak zasít strach.
V úterý 11. prosince jsem se podruhé ve svém životě nacházela ve městě, ve kterém právě došlo k teroristickému útoku. Hned den poté jsme na plenárním zasedání hlasovali o výsledcích práce Zvláštního výboru pro terorismus, který vypracoval po zhruba roční činnosti závěrečnou zprávu, kde hodnotil nedostatky v boji proti terorismu a navrhl jejich nápravu.
Doporučení výboru
Byla jsem velmi ráda, když jsem zjistila, že zvláštní výbor se tematice terorismu věnoval opravdu komplexně. Zpráva má přes 60 stran, zahrnuje témata a doporučení např. k lepší spolupráci mezi zpravodajskými službami, řešení radikalizace (zejména ve věznicích), sledování finančních toků terorismu, k lepší ochraně členských hranic, ochraně kritické infrastruktury, nelegálnímu obchodu se zbraněmi, prodávání chemických látek pro domácí výrobu výbušnin a lepší pomoc obětem.
Česká republika by v rámci svých nejnovějších zkušenosti v případě nenávistného imána placeného z peněz Saúdské Arábie mohla ocenit, že výbor nezapomněl ani na tuto problematiku. V odhlasovaném textu se tak dočteme, že Evropský parlament »vyzývá členské státy, aby … zamezily kazatelům šířícím nenávistné verbální projevy veřejně působit, a to za použití veškerých zákonných prostředků, včetně odmítnutí udělení víza nebo vyhoštění z území EU, a aby dávaly podnět k soudnímu řízení proti takovým kazatelům a vůbec proti všem aktivním zastáncům extremismu a teroristického proselytismu«.
Tzv. spojenec Saúdská Arábie
Byla jsem velmi ráda, že na základě pozměňovacího návrhu, který jsem já a kolega Jiří Maštálka spolu s dalšími kolegy z frakce předložili, bylo do zprávy přidáno: »vzhledem k tomu, že financování organizace IS a dalších teroristických skupin umožnila aktivní nebo pasivní podpora řady států, včetně tzv. spojenců EU v oblasti boje proti terorismu, ale také soukromých subjektů«.
Domnívám se, že už je opravdu nejvyšší čas si uvědomit, že některé státy proti teroristům nechtějí bojovat, ale naopak je financují z peněz, které jsme jim dali za jejich ropu. Stále opakuji, že Saúdská Arábie není našim spojencem v boji proti terorismu!
Co hříchy zemí NATO?
Přestože jsem text v konečném hlasování podpořila, chyběla mi v něm jedna věc. Ve zprávě se hodně mluvilo o teroristické propagandě, ale vůbec se nezmiňovalo, co v rámci propagandy teroristé používají. Velmi často totiž upozorňují na zločiny, které např. v Iráku a Afghánistánu napáchali vojáci z USA a Velké Británie. Samozřejmě, že se teroristé v argumentaci často snižují k naprostým lžím, ovšem v tomto případě je nutno podotknout, že i Mezinárodní trestní soud dospěl k názoru, že se spojenečtí vojáci ze zemí NATO během operací v Iráku a Afghánistánu nejspíš dopustili válečných zločinů. Případů, ve kterých byli západní vojáci obviněni z toho, že se podíleli na trýznění, ponižování i vraždách civilistů, jsou stovky a jen u mála z nich se obětem dostalo spravedlnosti.
Celkově ze zprávy a jejích doporučení vychází, že efektivní boj proti terorismu musí být z principu nadnárodní a proto je třeba zlepšit koordinaci reakcí a rychlou výměnu informací ze strany zemí EU. Teroristé neuznávají hranice a boj proti nim to musí reflektovat. Nesmíme však ignorovat zákony členských států a mezinárodní právo. Každá naše chyba bude zneužita proti nám nepřítelem, kterého není možno podceňovat a který kvůli slábnutí Islámského státu hledá nové metody, jak zasít strach. Věřím, že doporučení zvláštního výboru jsou krokem správným směrem.