Necelých osm hodin chybí do ustavující schůze nového zastupitelstva. Pokud nedošlo k dramatické změně, stále není jasno, jaký bude výsledek hlasování, jaké orgány a v jakém personálním obsazení budou pracovat. Ze slibů voličům Písku o poctivé práci v jejich prospěch nakonec zbyl jen boj o vlivné pozice v řízení města. Žádné opravdové a průhledné vyjednávání o zajištění rozvoje města, dopravní obslužnosti, investičních záměrech, čistotě a pořádku, bezpečnosti občanů, sportovního a kulturního vyžití a tak bych mohl pokračovat, nebylo. Jednání se vedla, to nelze popřít, ale jen jakoby na pozadí. Vyjednávacím týmům stran se nepodařilo vyřešit otázku, kdo skončí v koalici, kdo v opozici a míru jejich vlivu na rozhodovací procesy v řízení města.
Různorodost návrhů, nabídky a výzvy k přebíhání stran nakonec skončilo patovou situací. Viz média. Uskupení Pro Písek, ČSSD, KDU-ČSL disponuje pro ustavující schůzi 12 hlasy a druhé uskupení ve složení Piráti, ANO, ODS se započtením posledního hlasu Marka Anděla za Písek sobě 13 hlasy. Žádné však nemá nadpoloviční většinu, když Písek má 27 zvolených zastupitelů.
A co 2 hlasy zastupitelů KSČM? Pociťují různé tlaky, dostávají pozvánky na schůzky a jsou žádáni o rady. Tato situace je zajímavá neboť vyjadřuje neupřímnost nejen některých píseckých zastupitelů, jejich vyjednávajících týmů, ale i širšího politického spektra průřezem české společnosti. Oficiálně jednání se zastupiteli KSČM nikdo nepřiznává, neoficiálně jsou nabídky na jednání, mnohdy se jedná pod různými záminkami a některá jednání KSČM odmítá. Jejich hlasy by každé uskupení chtělo, ale přiznat se veřejně a před médii se ostýchají. KSČM však nepatří mezi ty, kteří by tuto situaci chtěli zneužívat. Nemusíme být velkými počtáři, abychom si uvědomili zlomovou situaci v rozložení hlasů. (12 + 13 = 25). Žádné ze dvou politických uskupení nedisponuje zaručenou většinou. To rozhodnou až komunisté.
Zbývají 2 hlasy komunistů a ty rozhodnou, to je ta matematika a tyto hlasy jsou jazýčkem na vahách!
Zastupitel a předseda OV KSČM Jiří Lejčar zdůraznil, že se s kolegou Karlem Vodičkou rozhodnou až těsně před jednáním podle své vůle a na vábení různých stran slyšet nebudou. "Po volbách s námi nikdo nechtěl mít nic společného a my jsme nikoho do této situace nedostali. Jsme připraveni zase dělat poctivou práci v opozici," tak se mimo jiné vyjádřil pro Písecké Postřehy Jiří Lejčar.