V pondělí 8. října se uskutečnilo první kolo povolebního vyjednávání nově zvolených píseckých zastupitelů. Na tomto jednání byl přítomen za KSČM Karel Vodička. Přednesené názory byly prvním oťukáváním názorů. Byly mnohdy natolik překvapující, že vzbuzovaly chápající úsměv. Překvapující byla například vůle PRO PÍSEK (Eva Vanžurová) vyjednat další pokračování koalice vedení města pod svým vedením. Tomu však neodpovídají výsledky voleb. Aniž bych v této chvíli zbytečně zabíhal do podrobností, rýsují se možnosti jiného vedení města při rovnosti hlasů.
KSČM opět jazýčkem na vahách?
Překvapili písečtí PIRÁTI. Vyzvali přítomné, „nehrajme si na opozici a koalici. Je to přežitek“, pracujme na projektech společně. Je však potřebné rozumět jinotajům. V následné diskusi se ukázalo, jak toto béčko ODS myslí svou proklamaci vážně. Společně ano, ale bez KSČM a Písek sobě. Taková je myšlenková základna mladých PIRÁTŮ, aneb uplatňovaná „demokracie“ v praxi. Výrok je pozoruhodný jen tím, že byl od samého počátku nerealizovatelný, nefunkční a zaváněl všemi aspekty neznalostí písecké společenské reality. K utvoření koalice (myšleno vlastní) se vyjádřila také dosavadní písecká starostka Eva Vanžurová. Koalice ano, ale bez KSČM.
KSČM se k povolebnímu vyjednávání staví realisticky. Z hlediska volebních výsledů (dva mandáty) si nečiní žádný nárok na obsazení místa v radě města s kýmkoliv. Chce nadále dobře a aktivně pracovat ve prospěch města v orgánech, které složení městského zastupitelstva posléze odhlasuje.
Závěrečný postřeh: Chybí zkušení zájemci o uvolněné funkce. V zastupitelstvu je dvanáct nových tváří, sedm lékařů a další s podobně náročným zaměstnáním, kterého se nebudou vzdávat. Detašované pracoviště písecké nemocnice bychom asi personálně obsadili snadno, ale fronty na posty ve vedení radnice se rozhodně nestojí.