Kdo se bojí svobodné soutěže politických stran?

3. 8. 2018

Deník Blesk a on-line deník Blesk.cz se rozhodly opět, stejně jako vloni, zcela vynechat parlamentní stranu SPD z předvolebních debat. S tímto postojem se dokonce ani netají. Tento postoj je naprosto zjevnou politickou cenzurou. Tato cenzura se uplatňuje v celé Evropské unii proti všem nepohodlným stranám s jiným názorem, uvedl na fb Tomio Okamura.

Mezi novináři z Blesku a hnutím Svoboda a přímá demokracie to jiskří. Dočkáme se politicko-mediální války? Opačný názor prezentoval David Vaníček, vedoucí Blesk zprávy

 „Hnutí SPD po volbách v roce 2017 odmítlo pozvat redaktory Blesku a reportér Blesku na své zasedání, na své povolební akce. Čili dalo jasně najevo, že nemá zájem o to, aby se naši čtenáři dozvěděli, jak to v této straně chodí. A my jejich přání tímto respektujeme a nebudou ani součástí předvolebních debat," oznámil David Vaníček, vedoucí Blesk zprávy. Jeho slova na sociální síti Twitter přinesl pořad České televize NewsroomČT24.

Blesk prý odmítá přejímat odpovědnost za to, co by mohli politici SPD pronášet v živě vysílaných debatách. „Vzhledem k tomu, že politici SPD mají velmi často problém s rasismem, xenofobií, s nenávistnými útoky, tak nechceme převzít odpovědnost," doplnil Vaníček.

Praktiky cenzury jako pejorativní nálepkování, zkreslování informací, používání tendenčních informací nebo cenzura mlčením,  byly a jsou zřejmě zatím běžné i ve veřejnoprávní České televizi a Českém rozhlase, a to jako nástroj politického boje. Své zkušenosti od zkreslování předvolebních průzkumů až po nemožnost svobodně prezentovat názory mají i ostatní politické strany a hnutí. Chceme tento typ demokracie, chceme opravdu svobodné volby bez mediálních manipulací? Pokud ne, bude nejlépe vyjádřit svůj postoj účastí a hlasováním v říjnových komunálních volbách.

Autor: 
jk, obrázek: pixabay
Zdroj: 
Vlastní