Nedávný průzkum veřejného mínění věnovaný znalostem tak zvaných osmičkových výročí (1918, 1938, 1948, 1968) zjistil, že Češi se špatně orientují v moderních dějinách své vlasti. Nejhůře se ukázali mladí Češi ve věku 16 – 35 let.
Téměř polovina z nich neví, co se stalo v letech 1938, 1948 a 1968, každý druhý člověk ve věku 15 až 24 let nemá ani základní historický přehled.
Sputnik se v exkluzivním rozhovoru zeptal tiskového mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka na jeho postoj k této situaci.
Průzkum z tohoto týdne o znalostech Čechů „osmičkových výročí" překvapil a někdy i zarazil širokou veřejnost. Ukázalo se, že téměř polovina dotázaných mladých lidí neví, co se stalo v roce 1938, 1948 a 1968. Jedná se o degradaci humanitárního vzdělání v zemi? Nebo vidíte i jiné příčiny této situace?
Podle mého názoru jde o důsledek podcenění důležitosti předávání znalostí o moderní české historii mladým lidem. To je třeba urgentně změnit. Kdo nezná svoji historii, bývá nucen si ji zopakovat. Zároveň se obávám, že v současné době hraje roli i neexistence upřímné snahy mladé lidi nestranně seznamovat s českou historií. Jsme často svědky zjednodušující ideologizace.
Průzkum také ukázal, že český národ vnímá invazi sovětských vojsk do Československa v roce 1968 negativněji než vznik nacistického protektorátu v roce 1938. Proč?
Jde o generační záležitost. Lidé, kteří zažili děsivé hrůzy německé okupace v letech 1939-1945, nebo i Mnichovskou dohodu v roce 1938, nás bohužel i se svými vzpomínkami opouštějí. Je nutné s mladými lidmi hovořit o všech těchto událostech. Nesmíme připustit vymazání národní paměti v obou případech. Jak u německé okupace, tak samozřejmě u okupace sovětské.
Negativní postoj vůči Rusům se často vysvětluje událostmi z roku 1968. Mladá generace si už události pamatuje hůř. Znamená to, že v perspektivě se rusofobie Čechů sama rozptýlí?
Ovčáček obvinil Bakalův portál z brutální lži
Rusofobie je nyní především jakousi módní záležitostí v kruzích mediálního mainstreamu a souznějících politiků nebo umělců. Vždy existuje, v každé společnosti, skupina lidí, která chce svět pod společným praporem vidět černobíle. Klíčem k odstranění různých fóbií je živý dialog. Podívejme se na dnešní Německo. Vztahy s Českou republikou jsou přátelské a dál se rozvíjejí.
Na svém Twitteru jste nedávno napsal ironickou zprávu, že většina uživatelů této sítě by s tímto dotazníkem dopadla ještě hůř. Jednalo se z vaší strany o pouhý žert, nebo si opravdu myslíte, že komunita českého Twitteru je natolik nevzdělaná?
Komunita českého Twitteru trpí podle mých zkušeností historickým bezvědomím. Neznalost nahrazuje ideologickými výkřiky a nenávistnými příspěvky. Zřejmá je netolerance k odlišným názorům. Jde ale o úzkou skupinu lidí, která nereprezentuje většinovou českou společnost.