Nejčastěji lidé chtějí vládu Andreje Babiše opřenou o SPD a KSČM. Názory respondentů na podporu vlády ze strany komunistů se téměř vzácně kryjí. 47% ano - 49% ne. Je průzkum cinknutý? Není to nic překvapivého. Strašení komunisty nezabírá.
Podle průzkumu na „Prvnízprávy“ a Haló novin dne 12.3.2010 by vláda s komunisty nevadila 76% respondentů. Od té doby se do průzkumů takové otázky raději nedávají.
Zděšení pravice. K této době ( 21.3.2010, 19,00 hod.) je opět uplatňováno ...mlčení...pravicových médií. Pouze "První zprávy" a "HaNo" zveřejnily výsledek duelu na PRIMĚ Vojtěch Filip versus Jiří Proubek.
KSČM ve vládě, nevadilo by to 76% respondentům
Strašení komunisty už nezabírá
PRAHA - Třem čtvrtinám divaček a diváků nedělního pořadu Partie na TV Prima by nevadila vláda KSČM.
Vyjádřili se tak v telefonické anketě během diskuse předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.
»Hlas pro KSČM znamená, že lidé mají jistotu levicových řešení, znamená také jistotu nepřeběhlíků, znamená také, že sociální demokracie nebo jiná ze stran, které se hlásí k levici a kandidují ve volbách, neuteče za penězi a nepřijme řešení, které je v podstatě protilidové. KSČM je prostě jistota pro voliče, jistota pro Českou republiku, že přestane být občan vydírán nejen politiky, ale i nadnárodním kapitálem,« prohlásil Filip na otázku moderátora, proč by měli lidé preferovat spíše KSČM než ČSSD.
Paroubek varoval, že lístek s kandidátkou KSČM hozený v květnu do volební schránky je lístkem ztraceným, ale způsob »ztracení« nevyložil. ČSSD prý po volbách nepočítá s KSČM do vlády, uvedl, leč KSČM se ale do ní po boku ČSSD jako »junior partner« ani nehrne, neboť by nemohla plnit svůj program a ztratila by tak důvěru svých voliček a voličů. Podobný manévr již totiž provedli ve Francii socialisté s komunisty a KSČM, jak již v týdnu zaznělo, se z něho poučila.
Za druhou možnou variantu po středolevé koalici považuje Paroubek menšinovou vládu. »Kdyby ČSSD měla s komunisty po volbách většinu, tak bych chtěl menšinovou vládu utvořit na základě dohody s nimi,« prohlásil Paroubek. Komunisté nechtějí vydávat ČSSD »bianco šek«, Filip proto zopakoval, že komunisté se k nabídce ČSSD stavějí velmi opatrně. Sociální demokraté vedení Vladimírem Špidlou v r. 2002 KSČM odmítli, když hodili 111 levicových hlasů ve sněmovně do koše a uzavřeli koalici s pravicovou Unií svobody a lidovci s labilní většinou jednoho hlasu. Též v posledních krajských volbách ČSSD v řadě krajů dala přednost spolupráci s ODS před partnerstvím s KSČM a i nyní řada politiků z Lidového domu uvažuje o velké koalici s ODS i na republikové úrovni. »Mám obavu, že to tak skutečně dopadne, protože navenek se hádáte s ODS a jinak s nimi nadmíru spolupracujete proti občanům ČR,« uvedl Filip. Z tohoto důvodu je otázka nad plněním levicových prvků z programu ČSSD (progresivní zdanění, stop privatizaci zbytků národního jmění), neboť se ČSSD pak může vymluvit, že to jinak dělat nemohla, že partneři to nedovolili.
Sociální demokraté už ve čtvrtek ve sněmovně udělali hlupáka z předsedy sněmovny, svého vlastního člena Miloslava Vlčka, který na přání klubu ČSSD svolal zasedání sněmovny, ale oni sami tam pak v plném počtu nedorazili a sněmovna nebyla s to prosadit levicová řešení narůstajících problémů ve státě i společnosti, upozornil Filip. Paroubek tvrdil, že komunisté pro vládu ještě »nedozráli«.
Divačky a diváci Primy si to ale nemyslí: těch, kteří jsou proti účasti komunistů ve vládě, bylo třikrát méně než těch s názorem opačným.
HaNo, 22. března 2010, (mr)