Zdanění restitucí? Babiš je pro

11. 11. 2017

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je ochoten zdanit peněžitou část církevních restitucí, což je podmínka KSČM pro toleranci jeho menšinové vlády. Babiš to uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny (LN).

»Není důvod, aby se to nedanilo. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude,« řekl deníku Babiš.

Babišova slova vyvolala zděšení u lidovců, TOP 09 a církve. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil případné zdanění za »krádež a křivdu«. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek návrh KSČM poněkud zmateně označil za »antisemitský«, aniž by vysvětlil, co tím míní. »Retroaktivní zákony jsou protiústavní,« přidal se místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Církev reagovala opatrněji, ale také odmítavě. »Dohody se mají dodržovat. Uvedené snahy nemají opodstatnění a postrádají logiku,« řekl generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik hysterii konzervativních stran nechápe. »Za krádež by šlo spíše označit zákon o církevních restitucích. Rád bych připomněl, že tento zákon vznikal za podivných okolností a prošel jen díky podpoře jednoho trestně stíhaného poslance. Nicméně prošel, my respektujeme, že to nelze změnit, nechť je tedy ale alespoň ten nemravný dar zdaněn. Tak jako bych dar musel zdanit já, nebo kterýkoli jiný občan této země,« řekl Haló novinám Kováčik.

»Doufáme, že ti, co takto hovoří, nezmění názor, je to stále ještě reálná cesta ke korekci nepřiměřenosti daru církvím z roku 2012,« uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Poznamenal, že o zdanění dříve ČSSD jen mluvila, před volbami to zmínil i Babiš a KSČM předložila příslušný návrh zákona.

V nové sněmovně by se pro schválení zdanění mohl najít dostatek hlasů, protože ho podporuje také SPD Tomia Okamury. »Tento návrh prosazujeme dlouhodobě. Podle našich analýz to protiústavní není. Jakékoliv finanční transakce v rámci převodu majetku přeci podléhají zdanění,« potvrdil Okamura.

Pro toleranci menšinové vlády ANO má KSČM celkem sedm podmínek. Kabinet by měl prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu a chránit přírodní bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí. Ostatní ze sedmi základních podmínek jsou podle vyjádření předsedy KSČM Vojtěcha Filipa předmětem jednání. Podporu zdanění náhrad pro církve si kladou komunisté jako podmínku i pro podporu některého z prezidentských kandidátů.

Zákon o církevních restitucích, který vstoupil v platnost začátkem roku 2013, počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny již od roku 2013. Zdanění, pokud by bylo odsouhlaseno, by se ale podle deníku netýkalo již vyplacených peněz.

Babiš se pro zdanění náhrad vyjádřil již dříve jako vicepremiér a ministr financí. Loni prohlásil, že vyčíslení náhrad podle ceny půdy byl podvod. »Ten návrh zdanit to je určitá menší kompenzace toho, co stát musí církvím zaplatit za ten prodražený vymyšlený odhad,« řekl tehdy.

Jednotné stanovisko ke zdanění finanční části restitucí ale současná vláda nezaujala. Proti se stavěli koaliční lidovci, ale i premiér Sobotka. Zdanění loni navrhl jeho stranický kolega, tehdejší jihočeský hejtman Jiří Zimola. Sobotka označil Zimolův návrh za snahu o nasbírání volebních bodů před krajskými volbami v říjnu 2016. ČSSD měla revizi církevních restitucí ve svém programu pro předchozí sněmovní volby, které vyhrála. Sobotka ale revizi podmiňoval dohodou s církvemi.

Autor: 
ste
Zdroj: 
ihalo.cz