Spojené státy a jejich zahraniční politika ve znamení nesmyslných sankcí, zákazů a nátlaku na ostatní státy jsou učebnicovou ukázkou nedemokracie a autoritářství. USA se zkrátka chovají, jako by jim všichni ostatní byli podřízeni. Jakým právem Spojené státy odsuzují venezuelské volby a uvalují sankce na prezidenta Venezuely Nicoláse Madura, kterého navíc označují za diktátora? Jakým právem si USA dovolují zasahovat do svobodných venezuelských voleb? Jakým právem mluví Washington do politiky cizích zemí a snaží se je ovládat?
Spojené státy označily nedávné venezuelské volby za „podvod“ a pohrozily, že jejich reakce na výsledky voleb bude „silná a rychlá“. Ukázkový příklad washingtonské politiky plné vyhrožování, očerňování a vydírání. Americká vláda dokonce došla tak daleko, že začala zvažovat uvalení sankcí na venezuelský ropný sektor. Zákaz však bude dle Washingtonu pouze symbolický, nehrozí tak například zákaz dovozu venezuelské ropy do USA. Proč asi? Odpověď je jednoduchá. USA kupují zhruba třetinu venezuelské produkce ropy. Nezlobte se na mě, ale tohle je výsměch. Spojené státy americké jdou však dál a doslova rozpoutávají obchodní válku, jak se ostatně nedávno vyjádřil i ruský premiér Dmitrij Medveděv poté, co Donald Trump podepsal nový americký sankční zákon, který omezuje obchodní spolupráci USA s Ruskem, mimo jiné v klíčové energetické oblasti. Podle zákona má navíc americký prezident možnost doslova trestat evropské firmy, které se rozhodnou s Ruskem v energetické sféře spolupracovat.
Podpisem Trump pohřbil veškeré naděje na zlepšení vztahů Ruska s USA. Co bude dál? Na koho dalšího si USA zasednou? Na to raději nemyslet…