Máslo je drahé, MZe si vyžádalo analýzu…

15. 6. 2017

Průměrná cena másla v ČR vzrostla od loňského června zhruba o deset korun a je nad čtyřicetikorunovou hranicí. Vydrží tam minimálně další dva měsíce. Ve druhé polovině roku by měla klesat, ovšem na loňskou úroveň se nevrátí, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Podle něj je kvůli slabému euru vysoká poptávka z mezinárodních trhů po evropském másle, což zvýšilo jeho cenu na rekord. Ministerstvo zemědělství (MZe) uvedlo, že se situací zabývá a vyžádalo si analýzu od Evropské komise.

Podle Českého statistického úřadu stálo loni v červnu máslo průměrně 32,97 Kč za čtvrt kilogramu. Od té doby ale máslo zdražovalo až do letošního března, kdy se jeho cena dostala na průměrných 43,87 Kč. V dubnu klesla k 42 korunám.

»V dohledné době, minimálně dvou měsíců určitě, se s cenou másla nic nestane a zůstane na této úrovni. Předpokládám, že by se mohla stabilizovat ve druhé polovině léta,« uvedl Kopáček. Mezinárodní obchody bývají v letních měsících utlumené a postupně prý nebude takový převis poptávky nad nabídkou jako nyní. »Nepředpokládám ale, že by se máslo vrátilo na nějakou extrémně nízkou hodnotu, jako když tu byla mléčná krize a levnější byly všechny mléčné výrobky. Určitě spadne, ale ne tak podstatně,« řekl.

»Děláme si analýzu i od Evropské komise, chceme slyšet, v čem to je - je to otázka celé EU. Není to lokální nebo český výkyv, ale evropský, nebo možná globální výkyv. Je vyšší poptávka po másle, trochu klesá poptávka po rostlinných tucích. Žádali jsme Evropskou komisi, ať nám dají analýzu z hlediska důvodů, co to znamená,« řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír.

Dovážíme více než polovinu spotřeby

Slabé euro podle Kopáčka znamená, že je evropské máslo žádané a je proto odčerpáváno na světové trhy. Navíc po poslední mléčné krizi, kdy byla zavedena opatření na snížení produkce, je mléka ve srovnání s loňským rokem méně. Třetím důvodem je to, že v letní sezoně mají každým rokem dojnice nižší tučnost mléka.

Z údajů ministerstva zemědělství vyplývá, že cena kravského mléka u zemědělských výrobců roste od loňského července. Zatímco loni na začátku prázdnin byl litr v průměru za 6,10 Kč, na konci roku to bylo 7,50 Kč. Letos růst zpomalil, ale neustal. V dubnu byla cena 8,23 Kč.

Českobudějovická Madeta, největší zpracovatel mléka v zemi, vykupuje litr mléka za 8,22 Kč. Zájem o mléko podle mluvčí společnosti Marty Faktorové roste. Firma zvýšila i cenu másla, což souvisí s vývojem na trhu s mlékem. »Zájem o naše máslo byl vždy velký a zejména v posledních měsících dál výrazně roste. Menší množství másla jsme před zavedením embarga vyváželi do Ruska. Do jiných zemí téměř neexportujeme, lze tedy říci, že veškerá produkce jde na tuzemský trh,« řekla Faktorová.

Podle ČSÚ se loni vývoz mléčných produktů z ČR zvýšil. U másla to bylo meziročně o 16,8 procenta. Jeho dovoz naopak meziročně klesl o 8,8 %. V letošním prvním čtvrtletí vývoz klesl o 47,8 % a dovoz byl nižší zhruba o pětinu. »V ČR je ale 52 % domácí spotřeby dováženo,« doplnil podstatnou informaci Kopáček.

Autor: 
ici
Zdroj: 
Hano