Dopis občana funkcionářům města Písku – boj proti vandalismu

28. 4. 2016

Vážená paní starostko, vážení páni místostarostové, vážení zastupitelé, vážený pane jednateli MSP, vážení pracovníci MÚ, milí kolegové z výboru VRIM, téměř po roce (obsah mé původní zprávy viz níže, včetně odkazů pro "inspiraci") se na Vás znovu obracím s naléhavou žádostí, abychom na prahu nové turistické sezony hledali řešení týkající se problematiky "graffiti" (tedy spíše nevzhledných čmáranic) ve městě Písku, zejména v lokalitě jeho městské památkové zóny.

S dovolením avizuji, že jsme nad danou problematikou zahájili diskusi v rámci jednání výboru VRIM. Osobně se domnívám, že tento problém graduje, dnes ráno jsem při cestě do školy s nejstarší dcerou zaznamenal další "nádherný výtvor" na budově Divadla Fr. Šrámka (jistě jste si všimli, že po několik měsíců zdobí podobně vyvedený grafický "skvost" písecký hrad na straně u řeky, průchod u městské elektrárny už neumím ani okomentovat, ...). Vůbec už raději nehovořím např. o podchodu u autobusového nádraží, o stěně plaveckého stadionu v kontrastu pohledu na písecké panorama od lávky přes městský ostrov a dalších desítkách obdobných případů.
            Co více, dnes ráno v průchodu do Palackého sadů opětovně rozkopaná vitrína, všude skla po kotníky, smrad, čmáranice...nově čmáranice i v průchodu u Reinerů, stejně tak jsou zdevastovány např. budovy městských WC.    
            Výše uvedené nemá být prosím pochopeno jako kritika kohokoliv z Vás, jako občan města Písku Vás tímto laskavě žádám a prosím, abyste věnovali této problematice maximální pozornost, jsem si jist, že nikdo z nás nechce vidět naše jinak nádherné město v tomto světle, a už vůbec se takto určitě nechceme prezentovat před jeho stále četnějšími návštěvníky.       
            Po městě vnímám i další nešvar, jako je ničení a zohýbání dopravních značek, rozcestníků, městského mobiliáře...zde bych rád poděkoval panu jednateli Hrádkovi a jeho lidem, kteří se průběžně snaží uvedené projevy vandalismu řešit a minimalizovat.
            Vím, že neexistují spásná a definitivní řešení, nicméně určitě bychom neměli rezignovat a udělat vše, co je v našich silách.
S přáním příjemného dne, 
děkuji Vám všem,   
Zdeněk Šťastný       
občan města Písku  
PS.: závěrem dovolte jeden skutečný bonbónek - jistě všichni znáte "výstavní" dům na jinak zrekonstruovaných Bakalářích (dům s oplocením, zarůstající travou a křovím, s vymlácenými okny…), vězte, že z jeho okapů již vyrůstají malé stromky, snad břízky? Jak je možné, že si jeho "majitel" může v centru historického města dovolit něco takového....vím, to by bylo na jinou diskusi…

Autor: 
Foto: jk
Zdroj: 
Dopis občana