Starostové budou řešit s poštou rušení poboček. Milevská se dostala na seznam omylem

5. 4. 2023

JIŽNÍ ČECHY - Česká pošta zveřejnila v pátek 31. března seznam poboček, které chce k 1. červenci zrušit. Je mezi nimi i 18 jihočeských pošt. Jihočeské týdeníky oslovily všech devět měst, kterých se rušení týká. Ve všech případech chce vedení měst s Českou poštou o situaci jednat. Milevsko už docílilo toho, že bezbariérová hlavní pošta na sídlišti zůstane otevřená a uzavře se pobočka na náměstí. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka se pobočka na milevském sídlišti dostala na seznam rušených pošt nedopatřením.

Obyvatelé měst i starostové kritizují rušení poboček České pošty. Poukazují hlavně na fakt, že se mnohdy jedná o pošty, které využívá hodně lidí. Jenže sdělit České poště svůj názor starostové dříve nemohli, o plánovaném kroku je totiž s předstihem nikdo neinformoval. A tak se snaží situaci řešit od pátku, kdy pošta vydala seznam rušených míst. 

Milevsko

V Milevsku způsobila páteční informace, že se bude zavírat bezbariérová zrekonstruovaná pošta v Komenského ulici a v provozu zůstane menší pobočka na náměstí, do které vedou schody a je před ní problém zaparkovat, pozdvižení. „S tím se nemůžeme smířit, pro Milevsko nemá toto rozhodnutí absolutně žádnou logiku," vyjádřil se pro JčTEĎ v pátek radní Martin Kupec, který se snažil v Praze jednat na generálním ředitelství České pošty. „Po osobním hovoru s panem ministrem Rakušanem a ředitelem České pošty máme příslib jednání o zachování pošty v Komenského ulici. Tak věřím, že to dobře dopadne," sdělila v pátek večer místostarostka Markéta Honzíková, která se účastnila v ten den v Poslanecké sněmovně schůzky České pošty a starostů.

A pro Milevsko to opravdu dobře dopadlo. Starosta Ivan Radosta v úterý informoval, že pošta na sídlišti zůstane zachována. Jeho slova potvrdil mluvčí České pošty Matyáš Vitík, který současně řekl, že uzavření pošty v Komenského ulici vůbec nebylo v plánu. „V případě milevské pobočky došlo k chybě, záměně poboček v seznamu rušených pošt, to jsme už napravili," přiznal Vitík.

Tábor

O své pobočky hodlají zabojovat i další města. Proti rušení tří pošt se ohradil hned v pátek například starosta Tábora Štěpán Pavlík. „Podle dosavadních informací považuji rušení tří poboček z pěti v Táboře za příliš. Zvláště citlivé je rušení pobočky na největším sídlišti, kde žije téměř deset tisíc lidí. Můžeme se sice pokusit třeba s bezprostředně sousedícím Sezimovým Ústím o sdílení jedné společné, ale to situaci neřeší. Lidé potřebují poštovní služby využívat a potřebují mít pobočku v rozumné vzdálenosti. Tím je dosaženo také toho, že jednotlivé pobočky mají únosnou návštěvnost. Zbydou-li dvě pošty z pěti ve městě, kde žije 35 tisíc obyvatel, budou přeplněné a budou daleko," popsal Štěpán Pavlík.

Sezimovo Ústí

Právě v Sezimově Ústí fungují v současné době dvě pobočky, a to Sezimovo Ústí 1 na Husově náměstí a Sezimovo Ústí 2 na náměstí T. Bati. Pošta rozhodla o zrušení pobočky Sezimovo Ústí 1, která je ale doručovací poštou pro zhruba třetinu obyvatel města. „S jejím uzavřením pochopitelně nesouhlasíme. Česká pošta navíc avizuje, že počet uzavíraných poboček je konečný a nehodlá jej měnit, pouze připouští výměnu, tedy nahradit v daném městě rušenou pobočku za jinou. Z výše uvedeného vyplývá, že to není pro Sezimovo Ústí možné," řekl starosta Martin Doležal, který hned kontaktoval Českou poštu s dotazem, zda nelze klíčové služby, které rušená pobočka občanům poskytovala, nahradit zřízením Pošty Partner, kterou by provozovalo město v budově městského úřadu.

„Tato budova je od rušené pobočky vzdálena 180 metrů. Dle sdělení České pošty ale není zřizování Pošty Partner v současné době možné. Naší snahou bude udržet co nejlepší dostupnost poštovních služeb na území dolní části města, Sezimovo Ústí I. Pokud to nepůjde formou zachování pobočky, je město připraveno poskytování některých těchto služeb za přijatelných podmínek převzít," naznačil další kroky starosta Doležal.

Veselí nad Lužnicí

Dalším městem na Táborsku, kde lidé přijdou o poštu je Veselí nad Lužnicí. Zavřít se má ta v Nádražní ulici. „Pro starší občany je to problém. Díky protáhlému tvaru města s délkou obydleného území téměř čtyři kilometry sice splňujeme avizovanou obslužnost do tří kilometrů, ale při absenci MHD v našem městě bude dostupnost pro starší občany komplikovaná. Informaci o zrušení pobočky předložím na nejbližší jednání rady k rozhodnutí o dalším postupu v této věci. Spolu s touto skutečností se budeme snažit získat informace o návštěvnosti rušené pobočky a počtu uskutečněných transakcí, abychom si udělali představu, jakého počtu občanů města se zrušení pobočky týká," sdělil starosta Veselí nad Lužnicí Vít Rada.

Jindřichův Hradec

V Jindřichově Hradci má Česká pošta v plánu zrušit tři ze čtyř poboček. „Podle dopisu by se měli ohlásit zástupci pošty, aby sdělili důvody včetně analytických dat, ale prozatím nebyl z jejich strany navržen žádný termín. Hlavní v tuhle chvíli je, aby pošta sdělila, jak od července plánuje zajistit pro Jindřichův Hradec poštovní služby v dostatečném rozsahu na jedné pobočce. Vzhledem k umístění jediné zbylé pošty v našem městě v Husově ulici v centru města, kde není snadné zaparkovat, považuji toto rozhodnutí za nešťastné," uvedl starosta Michal Kozár.

Český Krumlov

Starosta Českého Krumlova, kde se mají uzavřít pobočky na dvou největších sídlištích, už má se zástupci pošty sjednanou schůzku. „Sídliště Plešivec má zhruba tři tisíce obyvatel. Starším občanům tak může činit problémy vzdálenost do centra, kde má zůstat jediná pošta. Budeme hledat všechny možné cesty a řešení, jak pro ně poštovní služby zachovat a jednat o možnostech využití některých provozů a prostor, které v daných lokalitách máme k dispozici. Vše je ale zatím otázkou možných variant, návrhů a diskuze s poštou, kterou iniciujeme," nastínil Alexandr Nogrády.

České Budějovice

Rušení poboček bylo prvním bodem také na pondělním zasedání zastupitelů v Českých Budějovicích, kde má k 1. červenci skončit pět poboček. „O rušení poboček České pošty jsem se dozvěděla ze sdělovacích prostředků. Situace se mi samozřejmě nelíbí. Pošta vybrala místa, která mají přestat fungovat sama bez porady se starosty nebo primátory. Už jsem vstoupila do jednání o této situaci prostřednictvím Svazu měst a obcí," informovala primátorka Dagmar Škodová Parmová.

Strakonice

Strakonické nazvedla informace o plánovaném zrušení pošty U Nádraží. „Jedná se o pobočku, která má jako jediná bezbariérový vstup, což je komfortní, jak pro starší občany, tak pro hendikepované, ale i maminky s kočárky. Je také pravdou, že před nedávnou dobou byla tato pobočka České pošty nově zrekonstruována. Vedení města připravuje dopis, ve kterém bude apelovat právě na výše zmíněné aspekty. Snahou bude vyvolat diskuzi na téma uzavření této konkrétní pobočky. Zda bude rozhodnutí vedení České pošty možné ještě zvrátit, bude otázkou společné diskuze," uvedla mluvčí Strakonic Markéta Bučoková.

Písek

Do Písku má přijet zástupce pošty, aby vysvětlil důvody, které vedly ke zrušení pobočky na sídlišti Jih. „Budeme požadovat, aby byla pošta Písek 5 zachována, ale vzhledem k situaci, ve které se Česká pošta nachází se obáváme, že nebude možné její rozhodnutí zvrátit," podotkla mluvčí Písku Petra Měšťanová.

Pošta chce jednat se starosty tři týdny

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka budou zástupci organizace se starosty měst jednat během následujících tří týdnů. „Naše vyjednávací týmy navštíví všechny starosty měst, kterých se rušení poboček týká. Představíme důvody, proč jsme se k tomuto kroku rozhodli, budoucí uspořádání pobočkové sítě v každém městě a předložíme starostům tvrdá data, na základě kterých jsme se rozhodli k uzavření konkrétní pobočky. Je to například návštěvnost, počet transakcí, které se tam uskuteční, portfolio nabízených služeb a podobně," sdělil Vitík, který nevylučuje, že pokud starosta přijde s argumenty, které budou sedět do legislativního, ekonomického i proklientského rámce, nemůže dojít k přesunu pošt tak, že ty, které měly být zavřené zůstanou otevřené a zavřely by se naopak jiné pobočky.

„Neočekávám ale, že by to bylo nějak masivní, protože tvrdá data nám ukázala, které pobočky jsou pro nás zbytné, a které by se měly udržet," podotkl Vitík s tím, že uzavření poboček k 1. červenci a propuštění části zaměstnanců ušetří České poště nemalé peníze. „Úspora vychází zhruba na 700 milionů korun ročně. Z našeho pohledu je to tak optimální datum," uzavřel Matyáš Vitík.

čtenář 

Reagovat

Nevěřím na chybu. Věřím na prvotní naprosto administrativně byrokratický postup toho, kdo to navrhoval. Teprve, když se někdo důrazně ozval, tak se to začalo znovu posuzovat.

Věra 

Reagovat

Nemyslím, že to byl omyl, ač bych tomu ráda věřila, byla to jen zkouška, jestli to místní zkousnou. Je dobře, že to nepřijali a buď o tom rozhodují fakt hlupáci a nebo někdo, kdo ví, proč se předtím dělala rekonstrukce a pro koho. Jsem ráda, že to dopadlo pro místní dobře...

Autor: 
Monika Prokýšková
Zdroj: 
www.jcted.cz/pisecke-postrehy