Rozhovor NAŠÍ PRAVDY s bývalým poslancem KSČM a členem výboru pro obranu Stanislavem Mackovíkem.
Sněmovna usnesením podpořila plán Fialovy vlády navýšit výdaje na obranu minimálně na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Rozhodla o tom hlasy koalice a dříve vládních Pirátů po neveřejné debatě. Jaký je váš názor na tento krok?
Fialova vláda má jen zvrhlé nápady. Podpora války, odmítání míru a utrácení za zbraně jsou toho důkazem. Na své straně má vládní slepenec SPOLU i mainstreamová média, která jsou vládní schizofrenií promořena úplně stejně. Je nutné si uvědomit, že jedno procento HDP reprezentuje částka ve výši 85 miliard korun. Tři procenta znamenají sumu 255 miliard korun a nikdo zatím neřekl, jak smysluplně budou tyto peníze použity. Veškeré priority by měly být určovány na základě analýzy rizik a skutečných potřeb České republiky. Nikoliv automatickým navyšováním výdajů v závislosti na zájmu mafiánsko klientelistické skupiny, která je momentálně u moci. Je logické, že na vládu jsou navázány různé lobbistické skupiny, které mají zájem na neustálém navyšování zbrojních zakázek, které jim zaručí zisk. Když jde o prachy, tak je upozaděn i Green Deal - tedy zájem o snižování emisí skleníkových plynů. Válka a ochrana klimatu se navzájem vylučují. Máme vládu, která se chová jako slon v porcelánu. Diplomacie je pojem, který v této vládě nezná nikdo. Kde nejsou diplomati, tam se haraší zbraněmi. Snaha vyřešit všechny spory silou, je typická pro juntu a rozhodně nemá nic společného s vyspělou demokracií. Skoro každá vláda s účastí ODS byla a je spjata s utrácením peněz za podezřelé nebo předražené zbrojní zakázky. Po odchodu Fialova kabinetu bude nutné všechny jejich kšefty prověřit. A tam, kde se potvrdí porušení zákona, tak bude nutné vyvodit trestně právní zodpovědnost.
Česká republika není jediným státem EU, jehož vláda chce utrácet za zbraně. Čím to je?
EU se v posledních letech »vybarvila« a rozhodně to není říše dobra a prosperity. EU nemá už nic společného s EHS (Evropské hospodářské společenství), které bylo opakem RVHP (Rady vzájemné hospodářské pomoci) v socialistických státech. Dnes je EU reprezentována morálním balastem, který si nevidí na špičku nosu. Čím větší pitomost někdo navrhne, tak tím větší je šance, že se to aplikuje jako závazné kritérium pro všechny členy EU. Nesmíme opomenout skutečnost, že mnohé politické funkce v rámci EU zastávají genetičtí potomci fašistů. Jejich počínání doplňují kariérní ikony liberální demokracie - tedy bytosti s mentalitou Fialy a Nerudové.
EU zavedla proti Rusku řadu sankcí. Mnohdy ty sankce mají ale opačný efekt. Ve skutečnosti totiž vedou ke značným ztrátám v zemích jejích původu. Rusko čelí cca 28 tisícům sankčních opatření. EU se chce zahojit a zjevně má představu, že porážkou Ruska by se dostala k jeho surovinové základně. Ukrajinu si Západ už dávno rozporcoval a jen válečné operace brání k plnému využití Ukrajiny - jako zdroje zisků. Proto Západ cpe do tohoto konfliktu miliardy, které bude chtít zpět. Válka do posledního Ukrajince je pro EU naivní cestou, jak se oddlužit. EU totiž poskytla na podporu Ukrajiny od začátku konfliktu 135 miliard eur (skoro 3,4 bilionu korun). To včetně 1,5 miliardy ze zmrazených ruských aktiv. Vojenská mise EU pro Ukrajinu řešící problémy výcviku ukrajinských vojáků, kterých bylo vycvičeno 73 tisíc, stála 362 milionů eur. Česká republika na Ukrajinu vydala celkem 232 miliardy korun. Dary ze skladů Armády ČR a dary zdejší vlády jsou v hodnotě 7,3 miliardy korun. ČR je součástí klanu, který chce žít z výsledků války. Proto ten klan odmítá jakákoliv referenda o setrvání v EU či v NATO.
Znamená to, že nesouhlasíte s jakýmkoli navyšováním peněz na obranu? Jsou podle vás 2 % HDP dostatečná?
Myslím si, že plošně navýšit výdaje na tři procenta jenom proto, že to někoho napadne, je hloupost. Nejdříve by se mělo říct, co za ty peníze pořídíme, co armáda potřebuje, ať už jde o personál nebo vybavení a až potom by se k tomu měl upravovat rozpočet. Zatím to vypadá tak, že do armády nacpeme peníze a utratíme je tak, že si předplatíme letouny F-35 na několik let dopředu ve splátkách. Pokud má armáda nějaké problémy, které ji bolí, tak právě to by měl být ten důvod, pro který se má navyšovat rozpočet ministerstva obrany, a ne to, že nejdříve tam navýšíme peníze a pak přemýšlíme, kam je vysypeme.
Armáda České republiky by neměla být expedičním sborem a měla by se především starat o bezpečnost ČR. Bohužel, současná vláda, a k tomu má velmi blízko i hnutí ANO, spíš zohledňuje cizí zájmy, zájmy Severoatlantické aliance především, a to se samozřejmě odráží v tom, jak je armáda organizovaná.
Problém je v tom, že kdokoli přijde na ministerstvo obrany, tak si vždy vymyslí nějaký tendr: jednou koupí radar, jednou dělo, jindy vrtulníky. Chybí koncepce armády – jaké druhy vojsk budeme podporovat a rozvíjet a co vlastně budeme chtít. Kolik chceme tanků a kolik jich máme. My jsme těžkou techniku, pokud jde o tanky, dali na Ukrajinu, teď máme možná dva Leopardy z Německa, a zatím nevidím nějakou koncepci, nějaký systém, jak tankové vojsko rozvíjet.
Na druhou stranu musím říct, že v současné době, kdy bereme peníze důchodcům, kdy v českém zdravotnictví chybí personál, máme v nepořádku školství, tak si troufneme vyhodit z okna další procento HDP, což je 85 miliard korun, jenom proto, že se chce někdo někomu v cizině zalíbit?
V první řadě musíme mít koncepci obrany ČR a na to navazuje koncepce rozvoje schopnosti armády.
Česká armáda se potýká s nedostatkem vojáků, loni jich odešlo 1467. Co je podle vás důvodem této situace?
Jsou to celkové podmínky v armádě. Je jasné, že tam není všechno v pořádku. Ministryně obrany řekla, že se bojí války s Ruskem, což také může mít vliv, ale když se podíváme na to, jak armáda vypadá, jakým způsobem je řízená, a také na platové podmínky, tak si nemyslím, že to každého může uspokojit.
Česká armáda momentálně existuje spíš pro to, aby byla schopna tady přijmout jiné armády a popřípadě, aby se některé její složky mohly podílet na misích v cizině. To samozřejmě není dobře. Vůbec se nehovoří o tom, jak organizovat obranu České republiky, současné vedení státu vůbec nemluví o tom, jak by armáda měla být začleněna do systému, který jsme dřív nazývali civilní obranou. Vždy se to řeší ad hoc, až když ten problém přijde.
Podle dlouhodobých plánů by do roku 2030 chtěla mít armáda 30 tisíc vojáků z povolání. Je to reálné?
Je otázka, jakých těch 30 000 vojáků chceme. Budeme mít zase hodně majorů, plukovníků, generálů nebo vojáků v administrativě, nemocnici, anebo kde? Nikde jsem neviděl, co chceme rozvíjet a kam konkrétně ty vojáky chceme dát. Je to zase systém - řekneme nějaké číslo, ale neřekneme už konkrétní parametry, čeho se to týká. A to je špatně. Já chci vědět, jakou těch 30 000 vojáků bude mít strukturu. A to je zase otázka chybějící koncepce armády.
Jak se dá tohoto cíle dosáhnout podle vás?
Vojáci by museli mít jistotu, že armáda se je nezbaví před uplynutím doby, kdy mají nárok na výsluhu. To znamená, že musí mít nějakou dlouhodobou perspektivu. Když řekneme, že někomu dáme náborový příspěvek milion korun, pak řekneme, že ho dáme jenom někomu, to není dobré.
Souhlasil byste s návrhem opět zavést povinnou vojenskou službu?
Určitě ne. Armáda takhle malého státu založená vlastně na donucení jít do armády, je nesmysl. Vidíme to i na Ukrajině, kde se vojáci sbírají na ulici a pak se posílají na frontu. Armádu nemůžeme stavět na lidech, kteří nemají ani motivaci za něco bojovat. Pochybuju, že je reálných 30 tisíc vojáků, kteří by opravdu byli schopní něčeho.
Prezident Petr Pavel na mimořádné schůzi, která byla na žádost koalice neveřejná, vyzval politiky, aby nedělali z obrany politikum. Jak hodnotíte tato slova a vůbec dosavadní postoje hlavy státu k oblasti obrany?
Petr Pavel je v podstatě celý svůj profesní život v armádě, akorát že on je schopen sloužit komukoli, hlavně když za to bude koryto. Politika a armáda mají k sobě velmi blízko, protože když děláte politiku, tak jako politik musíte garantovat bezpečnost státu, vnitřní i vnější. Armáda má jasně definované úkoly, které má plnit, a k tomu potřebuje určité vybavení a lidi. Je to pořád dokola. Je to součást politiky, protože politici rozhodují o rozpočtu, rozhodují o existenci státu, takže vždy se to bude týkat politiků a politiky. Pokud jde o Petra Pavla, tak chci jenom říct: Kdo zradil jednou, zradí vždycky.
Má současná Fialova vláda představu o skutečných potřebách a prioritách ČR?
Vláda není schopna zajistit dostupnou zdravotní péči. Scházejí lékaři, schází dva tisíce sester. Lidé mnohdy čekají měsíce i na relativně nenáročné vyšetření. Podobně dlouho musí čekat na některé zákroky.
Důchodci a sociálně slabé skupiny obyvatel mají mít radost z toho, že budou žebrat pod křídly letadel páté generace, která ČR dostane v době, kdy vyspělý letecký svět bude zavádět letadla generace šesté. Mezi lety 2031 až 2035 se máme dočkat 24 kusů letounů F-35. Celková cena za pořízení a provoz do konce roku 2069 je odhadována na 322 miliard korun. Prototyp F-35 poprvé vzlétl 24. října 2000. Budeme zavádět nový letoun po 31 letech od prvního letu! V ČR nemáme ani klasickou protivzdušnou obranu státu (PVOS). Nemáme ani S-300, S-400 a ani systém Patriot. Je zde pouze 14 nadzvukových letounů JAS 39 Gripen. Pozemní protivzdušné prostředky jsou na úrovní tzv. vojskové PVO - tedy limitovány dosahem. Početní stav armády je zanedbatelný. Naše letectvo - respektive Vzdušné síly AČR používají letadla a vrtulníky z USA, Švédska, Polska, Ruska, ČR, Španělska, Německa. Brazílii budou reprezentovat letouny Embraer C-390 Millennium. Neexistuje mnoho vzdušných sil po světě, které mají takový rozptyl dodavatelů.
Vláda nepředložila žádný koncepční materiál ohledně potřeb Armády ČR. Ale už teď ví, že musí utrácet o 85 miliard ročně víc. Mnozí přívrženci Fialova kabinetu se neštítí sebrat peníze důchodcům, ze školství, zdravotnictví nebo sociální sféry. Jen když khaki kšefty pojedou ve větších číslech.
Jak byste zhodnotil už téměř končící období Fialova kabinetu?
Každá vláda ODS je horší než ta předchozí a ta současná je katastrofa. Po K. H. Frankovi je to nejhorší vláda, jaká tady byla, to znamená, že od roku 1945 jsme tu nic horšího neměli.
Současná vláda vůbec nemá zájem o Českou republiku, to, co je zajímá, je válka na Ukrajině a zbrojení. Česká republika je pojem, který už ani neznají, český občan je také nezajímá, protože občany akorát zadlužují. Myslím si, že oni ani nevědí, jak se dělá politika. Jsou to jenom loutky, které plní něčí zadání a podle toho to tady vypadá.
Jana DUBNIČKOVÁ
KOLEJE:
Dnes je EU reprezentována morálním balastem, který si nevidí na špičku nosu. Čím větší pitomost někdo navrhne, tím větší je šance, že se to aplikuje jako závazné kritérium pro všechny členy EU.
Současná vláda vůbec nemá zájem o Českou republiku, to, co je zajímá, je válka na Ukrajině a zbrojení.
Diplomacie je pojem, který v této vládě nezná nikdo. Kde nejsou diplomati, tam se haraší zbraněmi. Snaha vyřešit všechny spory silou, je typická pro juntu a rozhodně nemá nic společného s vyspělou demokracií.