Slučování na levici realitou

23. 2. 2023

Paroubek zakládá nové hnutí. Počítá i s šéfkou komunistů Konečnou

 

Bývalý premiér Jiří Paroubek chystá velký návrat do politiky. Založil si spolek s názvem Nespokojení, který má být základem nového levicového hnutí. To má vzniknout na konci léta a zúčastnit se již voleb do Evropského parlamentu v příštím roce. Jednou z hlavních tváří by měla být předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

Název spolku odpovídá tomu, jaká podle Paroubka vládne nálada ve společnosti, kdy je většina občanů nespokojena se stávajícím vývojem a kroky vlády Petra Fialy (ODS). Myšlenkou projektu je to, že se dá dohromady pro nadcházející volby, a pravděpodobně i pro ty podzimní krajské, celá levice. »Průzkumy a koneckonců i výsledky posledních voleb jasně ukazují, že ani jedna ze dvou tradičních levicových stran by se samostatně do Poslanecké sněmovny nedostala. Naším záměrem je vyslat do europarlamentu nejen jednoho, ale klidně i dva levicové poslance,« řekl dnes pro iportaL24.cz Paroubek. Dohodnutý je s menšími levicovými subjekty, jako jsou Česká suverenita, DOMOV a Česká strana národně sociální. »Tam jsme se dohodli hladce. S paní Konečnou také, projekt se jí líbí. Máme za sebou i sondáže s vedoucími představiteli ČSSD. Uvidíme, jestli se vydají touto cestou, protože žádná jiná reálná není,« konstatoval Paroubek.

Otázkou je i ta skutečnost, že část členské základny sociální demokracie se stále negativně vymezuje vůči KSČM, a koneckonců to platí do jisté míry i naopak. »Tohle neřeším. V minulosti jsem byl považován za reprezentanta spíše pravicového křídla v ČSSD, ale s komunisty jsem spolupracoval. Ostatně byli jakousi kvazivládní stranou v minulém volebním období, kdy podporovali kabinet ANO a ČSSD. Není čas na nějaké sektářské rozmíšky, je potřeba za minulostí udělat tlustou čáru,« uvedl Paroubek.

Jeho osobní spolupráce s ČSSD může být rovněž oříškem, protože si spolu se současným předsedou Michalem Šmardou několikrát přes média vyměnili poměrně zásadní ostré názory. »Záleží na celém vedení ČSSD, jestli má pud sebezáchovy. Pokud nechtějí nic měnit, mohou rovnou dát do vývěsních skříní Lidového domu plakát ‚Likvidátoři, realitní kancelář Lidový dům‘. Jestli ale skutečně uvažují o obnovení parlamentní existence, půjdou cestou tohoto projektu. Vždyť se v něm angažuje velká část bývalých úspěšných poslanců nebo hejtmanů z ČSSD,« připojil Paroubek.

Dění na pravici, kde se spojily zdánlivě nespojitelné strany v koalice SPOLU a PirSTAN, vzorem pro analogický počin na levém spektru politické scény nebylo. »Nevím, proč bych se měl v čemkoli dívat na současnou pětikoalici jako na vzor. Spíše bych se podíval do Francie a na zdejší širokou koalici, kterou se povedlo dát dohromady Jean-Lucu Mélenchonovi. Dokázali se dohodnout jak socialisté, tak komunisté a pro nás je to impulz, abychom také u nás zapomněli na žabomyší spory a zabývali se koncepcemi,« řekl Paroubek s tím, že je potřeba dokončit program nového hnutí, který je prý již připraven a brzy dojde k jeho zveřejnění.

Expremiér se lídrem kandidátky do Evropského parlamentu nestane. »Do Europarlamentu určitě kandidovat nebudu. Předpokládám, že v čele kandidátky by mohla být paní Konečná nebo někdo ze sociální demokracie. Člověkem s řadou zajímavých názorů, navíc mladým a dobře vypadajícím, je předseda národních socialistů Michal Klusáček – zkrátka takové lidi musíme dát do popředí,« dodal Paroubek.

Paroubek byl předsedou vlády v letech 2005-2006, dva roky předtím zastával funkci ministra pro místní rozvoj. Po oba roky, kdy byl premiérem, dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předsedou ČSSD byl v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. Poté, co ovšem navzdory vítězství v parlamentních volbách 2010, nedokázala ČSSD sestavit vládu, na svůj post rezignoval a později stranu opustil. V letech 2011-2014 stál v čele strany LEV 21 – národní socialisté. O dva roky později z ní odešel a v roce 2017 se pokoušel o návrat do ČSSD, nicméně neúspěšně, když si jeho návrat nepřál mimo jiné tehdejší předseda strany Bohuslav Sobotka. V poslední době se Paroubek zúčastnil dvakrát jako řečník protivládních demonstrací pod hlavičkou Česká republika na 1. místě.

Odkaz na www stránky

Autor: 
pk
Zdroj: 
iportal24.cz