Dnes, 29. září 2022 jsme se naposledy rozloučili na Lesním hřbitově v Písku s dlouholetou členkou KSČ, později KSČM Irenkou Hrbáčkovou. Opustila nás v úctyhodném věku 92 let dne 16. září. Za celou členskou základnu se s Irenkou (tak jsme ji všichni familiárně oslovovali) rozloučil předseda okresní organizace KSČM Jiří Lejčar. Připomeňme si některé zlomové události, které zesnulou Irenku provázely celým životem.
Vyrůstala v hájence v Račíně na Vysočině, kde se jako mladé děvče školou povinné v roce 1944 poprvé seznámila s partyzány brigády Mistra Jana Husa. Od té doby jim pomáhala s ubytováním, zásobováním a předáváním zpráv. Téměř na sklonku války v březnu 1945 byl štáb partyzánské brigády zjištěn vystopováním radiostanice, obklíčen a v nerovném boji jeho příslušníci padli. Zraněný velitel Fomin byl zajat, krutě mučen a následně zastřelen velitelem kolínského gestapa.
Na místě obklíčení a posledního hrdinného boje byl po válce postaven památník. U něho se Irenka se svými českými a sovětskými přáteli-spolubojovníky pravidelně ve výroční den boje scházely. Vždy věrně plnily složenou přísahu „NEZAPOMENOUT“ a uctít památku padlých a umučených českých spolupracovníků.
Po válce Irenka dostudovala. Jako manželka vojáka z povolání se několikrát stěhovala spolu se svou rodinou po vojenských posádkách. Nakonec spolu s manželem ukončila aktivní pracovní úsek života v Písku, kde oba odešli do důchodu.
Sama Irenka byla aktivní členkou ČSSPB (Československý svaz protifašistických bojovníků) a od roku 1990 ČSBS (Český svaz bojovníků za svobodu). Od roku 2016 pokud ji to zdraví dovolilo pracovala v ČsOL (Československá obec legionářská). Je nositelkou celé řady československých, sovětských a ruských vyznamenání.
Irenko, čest Tvojí památce.
Zdroj: Z osobního rozhovoru s Irenkou v r. 2010 a archivu vybral Josef Kovařík