KSČM programově podporuje poskytování sociálních služeb na které ani vedení písecké nemocnice nezapomíná

16. 8. 2023

Sociální pracovnice v písecké nemocnici radí rodinám s následnou péčí o nemohoucí pacienty

Lidé v sociální tísni, kteří jsou ze zdravotních důvodů hospitalizováni v písecké nemocnici, mohou využít bezplatné sociální poradenství. Nemocnice za tímto účelem zaměstnává zdravotně sociální pracovnice, které pacientům v tíživé životní situaci pomohou například zprostředkovat následný pobyt v sociálních zařízeních nebo zajistit pečovatelské a asistenční služby v rámci domácí péče.

Lucie Hofmanová a Hana Opelková jsou dvě ženy, které lze často vidět s telefonem u ucha. V Nemocnici Písek zajišťují sociálně-právní poradenství ve vztahu k onemocnění nebo k jeho následkům. Zajišťují například pomoc seniorům, dlouhodobě nemocným, invalidním a hendikepovaným občanům, pro něž obvolávají různá sociální zařízení. Pacientům pomáhají s vyřízením další potřebné péče, kterou budou potřebovat po propuštění ze zdravotnického zařízení. „Otázky spojené s budoucností je nutné vyřešit už během hospitalizace. A netýká se to jen klientů oddělení sociálních lůžek, nýbrž pacientů všech oddělení naší nemocnice," uvedl ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan.

Zdravotně sociální pracovnice se starají o budoucnost pacientů, kteří se v důsledku své nemoci nebo onemocnění blízkých ocitli v nepříznivé sociální situaci, případně jsou touto situací ohroženi. Na základě spolupráce s rodinnými příslušníky, veřejnými institucemi, případně i soudy odborně posoudí situaci konkrétního pacienta a navrhnou vhodnou pomoc.

Dále pro něho vyřídí například sociální dávky, příspěvky na péči, pomohou s vyřízením výplaty důchodu nebo s opatrovnictvím. Rodinným příslušníkům poradí se sociální péčí. Administrativně vedou dokumentaci klientů sociálních lůžek a podílejí se na přípravě plánu individuální péče. Pomáhají s administrativním vyřízením další péče i příspěvku na ni. Aby byly v oblasti sociální péče neustále v obraze, jsou členkami profesního svazu sociálních pracovníků v sociálních službách pod Asociací poskytovatelů sociálních služeb České republiky.

„Nejčastěji se na nás obracejí z interního a neurologického oddělení. Zpravidla nás kontaktuje lékař nebo sestra kvůli pacientovi, který se ani po ukončení léčby nebude schopen sám o sebe postarat. Naším úkolem je například zjistit, zda žije sám nebo ve společné domácnosti s někým, kdo o něho bude pečovat, poradit rodině, jakou další pomoc při péči lze využít, popřípadě pomoci s umístěním do zařízení sociální péče," říká Lucie Hofmanová.

Pacientům, jejichž stav už není akutní, ale stále vyžaduje zdravotní péči, slouží oddělení následné péče. Pobyt na něm není časově omezen a vyplývá z potřeby zdravotního stavu nemocného. V nemocnici lze dále využít 20 sociálních lůžek – na stejnojmenné oddělení jsou přijímáni pacienti z akutních nebo následných lůžek písecké nemocnice.

Pobyt na sociálních lůžkách si klient částečně hradí sám a zůstává tam do doby umístění do jiného sociálního zařízení, nebo propuštění do domácího prostředí. „Vyřizujeme pro ně administrativní záležitosti a provádíme aktivizační programy," dodala Lucie Hofmanová.

Autor: 
Ivana Kerlesová, mon
Zdroj: 
https://www.jcted.cz/pisecke-postrehy/75789-socialni-pracovnice-v-pisecke-nemocnici-radi-rodinam-s-naslednou-peci-o-nemohouci-pacienty/