Jihočeská KSČM podporuje protesty zemědělců

16. 9. 2022

Nic tu nevyrábět a dovážet cizí potraviny. Ta snaha vlády je evidentní. Protesty mají smysl.

„Snaha tady nevyrábět, neprodukovat a dovážet cizí potraviny je evidentní.“ Znalec živočišné i rostlinné výroby, člen představenstva zemědělského podniku GenAgro Říčany, Tomáš Kvarda už nehodlá jen přihlížet. Také on se účastnil celorepublikového protestu, při kterém zemědělci vyjeli do center měst například Prahy včetně Brna s technikou. „Myslím si, že v České republice jsme zvolili mírnou variantu,“ říká Kvarda, který je také předsedou představenstva ZEVO Střelice. „Nová zemědělská politika bude nastavená tak, že zemědělci, kteří mají menší výměru dostanou x násobně větší dotační peníze na to, aby neprodukovali. Nerozumíme tomu!“

Shodného názoru je Agrární komora i Zemědělský svaz ČR. Od začátku kritizují, že vláda bere peníze firmám, které vyrábějí většinu potravin u nás. Varují, že to povede k omezení produkce například drůbežího nebo vepřového masa.

Rozpolcenost zemědělců.

Naopak Asociace soukromého zemědělství, která sdružuje menší farmáře, dotační politice vyčítala, že podporuje hlavně velké podniky a novinky vítá. Veřejnost rozpor často vnímá jen tak, že se zemědělci dohadují mezi sebou. Co s tím? To je špatně. Jednotný postup malých a středních zemědělských podniků je zásadní.

O tom, že jihočeským komunistům není lhostejný stav zemědělské výroby, její plánování a zabezpečení, včetně dosažení potravinové bezpečnosti a soběstačnosti pro ČR svědčí starost delegátů okresní konference KSČM v Písku v březnu tohoto roku, kde mj. zaznělo:

"Další ránu připravila zemědělským podnikům tato vláda. Bez odborných studií a seriózních jednání chce finančně zvýhodnit malé farmy někdy o několika hektarech oproti firmám, které produkují rozhodující objem potravin. O ekonomických přínosech do státního rozpočtu, vodohospodářských pravidlech a řadě dalších klíčových otázek nemají "odborníci" z Fialovy vlády ani ponětí. Navíc tato diskriminace dále naruší možnost vzájemné součinnosti zemědělských podniků s orgány samosprávy v obcích. Rozhovory s předsedy či řediteli zemědělských podniků na Písecku potvrzují, jak neúnosný je stav zemědělské a zejména živočišné výroby v porovnání se situací před r. 1990".

Proto protestující zemědělci nechtějí jen přihlížet. Jen máme omezené možnosti, jak nesouhlas dávat najevo vládě i občanům. Samozřejmě máme své hranice. Nechceme občanům škodit, nechceme, aby se na nás špatně dívali. Je potřeba vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat.

Podívejte se do zemědělského provozu! Tady se pracuje 24 hodin denně,7 dní v týdnu, krmí se na Štědrý den a v jakýkoliv svátek.
Myslím si, že v České republice jsme zvolili mírnou variantu. Vůbec není prezentováno v médiích, že někde jsou postupy agresivní. Hodně agresivní. Např. v Holandsku. Tohle se nedává do televize a informace zjistíte akorát přes sociální sítě, uvedl na závěr rozhovoru pro Parlamentní listy Tomáš Kvarda.

Poznámka: Vybral a pro web upravil: jk

Autor: 
Rozhovor: Daniela Černá, upravil Kovařík
Zdroj: 
www.parlamentnilisty, (vlastní)