»Jak říkal jistý levicový revolucionář, hledáte-li podstatu politiky, hledejte cestu peněz. A když ode mne chcete vědět, jak vnímám dnešní dění, pokusím se ho zasadit do historických kontextů a najít odpověď, která souvisí s dnešní propagandou. A tu dnešní média zvládají skvěle! Hodně proto akcentuji teokratický pohled na moc.« Těmito slovy zahájil rozhovor pro iportaL24.cz Jaroslav Dvořák, expert na zahraniční politiku České strany národně sociální, bývalý člen ODS a Strany práv občanů – Zemanovci, který má zkušenosti i s kandidaturou do Senátu v Praze 6.
Jsou to tři roky, co radnice Prahy 6 nechala odstranit bronzovou sochou maršála Koněva, osvoboditele Prahy, na náměstí Interbrigády v Bubenči. Co si o tom myslíte?
Víte, dívám se na to v širších kontextech. Je to otázka symbolů, že se odstranila ta socha, nebo že se opět vztyčil na Staroměstském náměstí, v téže době, Mariánský sloup. Zastávám názor, že na krvi našich předků Čechů postavili znovu pomník jejich katům-vrahům. Ten sloup tam pro mě nestojí jen tak sám od sebe, stejné je to s odstraněním té sochy.
Navazuje to a nebo souvisí i s tím, že my, jako Česká republika, tak intenzivně podporujeme Ukrajinu? Protože spousta politiků, ale i běžných lidí, zapomíná na to, že Ukrajinu jsme měli »namalovanou« od roku 1918. Ano, přimalovali nám Zakarpatskou Rus. Na fakultě jsem slyšel názor od jednoho vzácného kantora, že tohle území je vlastně pointou celého Československa, protože je to společná hranice s Rumunskem. Maďarsko totiž zaplatilo územím za výsledky první světové války. Proto možná i dnešní politika Maďarska je, jaká je. Pro mě to má historické opodstatnění. A ten Mariánský sloup symbolizuje to, co se v politice říkává, že »ukázaná platí«. Pro mě je to důkaz toho, že tady vládne opět politika Vatikánu.
A abych vysvětlil, proč tyhle – pro někoho nesmysly – říkám, tak tím hlavním ukazatelem je pro mě princip získávání moci. Čímž se dostávám k principu toku peněz, který známe pod pojmem kolonialismus.
Co podle vás pojem kolonialismus znamená a je skutečně tak aktuální i v dnešní době?
Kolonizátor nejčastěji spáchá genocidu, rozvrátí kulturu a vytuneluje, co dokáže. Nazval bych to standardizovaným finančním projektem, kdy v průběhu několika staletí byly použity za tímto účelem jednotlivé mocnosti a státy.
Každý koloniální stát nejprve dosáhl svého vrcholu, aby následně zkrachoval – a mezitím v průběhu té sestupné tendence začal být nahrazován dalším v řadě. Španělsko bylo první koloniální říší – říše, nad níž slunce nezapadá. Jenže Španělsko vystřídalo Portugalsko. To zase nahradily státy Beneluxu, známé je Holandsko. To bylo nahrazeno Francií a následně Velkou Británií. A proto Spojené státy jsou pro mě »poslední koloniální mocností«, odsouzenou ke krachu – to je historický fakt, nutnost.
Společným a opomíjeným znakem kolonialismu, kromě genocidy a vytunelování hostitele, je pro mě fakt, že s každým kolonialistou se plavil tzv. misionář, který po vylodění zabodl kříž do nové (svaté) církevní půdy. Jednotlivé mocnosti krachovaly a odcházely, ale církev, církevní struktura zůstávala.
Snažím se naznačit, že císařské říše či jednotlivé státy k tomu byly zneužity. To, co po nich zůstalo, je církevní struktura, respektive velkolepé rozšíření vlivu Vatikánu (neplatí a priori pro Velkou Británii), respektive říše Západořímské.
Střet s Ruskem byl také vždy střetem říše Západořímské a Východořímské, novozákonního a pravoslavného křesťanství. Zmiňuji to proto, že Česká republika je – a byla – zajímavým středobodem zájmu. Tím, jakou máme polohu, jsme hrozně zajímaví. Vždy se zde ten boj odehrával – od Cyrila a Metoděje, přes husitské války, třicetiletou válkou nekonče.
Ale zpět ke kolonialismu a USA jako doposud poslední říše. Dívám se na to tak, že kolonie »došly«. Jediná, která zbyla, jediný zajímavý geoprostor, který tu zůstal, je říše Čingischána neboli Zlaté hordy. Dnešní Rusko. Nemyslím si, že tento prostor vznikl sám o sobě, ale historicky ve spolupráci s Čínou. Pak to, co se dnes odehrává, vychází z faktu, že Spojené státy po sto letech končí jako mocnost. Zařadí se do první řady – nepochybně vedle Británie nebo Francie – ale už nebudou mít na to konkurovat Číně a Rusku. To v žádném případě. A říkám si, že je jednodušší a levnější, když Spojené státy ekonomicky zkrachují, než když budou vojensky poraženy. Tak se na to, co se kolem nás děje, dívám.
Opravdu si myslíte, že církev, potažmo náboženství, hraje až tak fatální roli napříč dějinami?
Zásadní pro pochopení geopolitiky! Vždycky kladu lidem, kteří chtějí mluvit o mezinárodních vztazích, dvě otázky. Zaprvé – zkuste si představit, že jste vojensky neuvěřitelný hegemon, byť je za vámi obrovská krize 1929. Máte největší a nejmodernější armádu v Evropě a ta armáda spotřebovává strašnou spoustu peněz. Jste Hitler a můžete všechno, přesto si »nedojdete pro peníze« do Švýcarska. Proč?
Dojdete, a nemáte co řešit!
Je to stejné, jako když Američané osvobozovali Evropu od fašismu v roce 1944, a tak nějakým záhadným způsobem zapomněli od toho fašismu osvobodit i Španělsko? A tak generál Franco vládl až do své smrti roku 1975. Proč?
Jde mi primárně o kritické myšlení a o jiný pohled na politickou realitu, než tu nabízí mainstream se svým televizním dějepisem.
Když dovolíte, zastavím se ještě u role USA. Jaká podle vás v současné době je?
Spojené státy jsou pro mě projekt, který byl celé 19. století připravován na to, co se bude dít ve století dvacátém, v návaznosti na vymezený čas.
Vnímám to tak, že o té realitě, kterou dnes žijeme, bylo rozhodnuto před dvaceti či patnácti lety. Snažím se říct, že když papež František prohlásí, že ruský národ je mírumilovný, tak mě utvrzuje jenom v tom, že Spojené státy jsou ve své podstatě odepsané.
K tomu se váže další úvaha – připravuje se tu nová velmoc?
Kde je »tok peněz«? Prý »největší byznys« se bude odehrávat v Zóně volného obchodu RCEP, která je postavena na základě bezpečnostního paktu ASEAN Plus, kde Spojené státy nemají žádné místo. Může je nahradit Austrálie?
USA se bojí toho, že ekonomiky států BRICS odepíší Brettonwoodský finanční systém a petrodolar přestane být rezervní platidlo. Protože Spojené státy nejsou v současné chvíli schopny určovat cenu ropy, ovlivňovat ji, dolar ztratí svoji hodnotu a pravděpodobně začne neřízeně padat, což bude mít obrovský dopad na vlastní Spojené státy a počínání současné vlády Petra Fialy.
Tato vláda snižuje za každou cenu výdaje. Snaží se najít nové příjmy proto – aspoň mně to tak připadá – aby si mohla půjčit obrovskou sumu peněz a tu prohnat »černou dírou« na Ukrajině. Čili je zpátky poslat Spojeným státům, od kterých si je chce zřejmě půjčit. A to je ten základní a hlavní parametr, o který tady jde. Jinak si myslím, že už je dávno rozhodnuto o tom, jakou roli Česká republika v celém tomto systému má hrát. Stejně jako o roli Polska.
Největším hrdinou je v mých očích Německo. Scholz po volbě Si Ťin-pchinga všelidovým shromážděním kandidátem na prezidenta odcestoval do Číny de facto komplet s celým německým průmyslem, a uzavřel tam nové dohody, a věřím, že nejen obchodního charakteru.
Stejně jako Rusko bylo schopno odstoupit od smlouvy START II, tak bude schopno odstoupit i od smlouvy 4+2, což je základní smlouva o sjednocení Německa. A myslím si, že Německo v současné chvíli hraje o svůj budoucí a lepší život. A o to, co často naznačuji, že šedesátý osmý rok je sice v Čechách prezentovaný jako tlumení demokratizačních procesů, ale přítomnost vojsk Varšavské smlouvy v naší republice především představovala důvod, aby Američané mohli znovu obsadit Německo. A američtí vojáci ho obsazují dodnes. Současný prezident USA se snaží udržet Německo ve svých operacích, protože v momentě, kdy zmizí Německo z politického vlivu Spojených států, tak je celá Evropa pro USA odepsaná. Protože (pro mne) Německo je euro. Věřím tomu, že naše národní měny nebyly zachovány jenom z toho prostého důvodu, že to je fajn.
Já v tom vidím jasný politický symbol a smysl, protože národní měnu k tomu, co vzniká v rámci BRICS, k dnešní konkurenční měně k dolaru, bude jednodušší připojit, než když si tam budete připojovat »národní euro«. Protože euro bude tím pádem definované jen francouzskou a německou ekonomikou. Britové jsou mimo. A jaká ekonomika je italská? Jaká španělská? A jak jsou na tom další státy eurozóny? Myslíte si, že Slovensko má euro, protože je ekonomicky výkonné? To je přeci politické rozhodnutí!
Jakou roli bude tedy v budoucnu hrát Česká republika? Kde ji ve »velké hře« vidíte?
Celý svět se mění. A v rámci toho, co má přijít, doufám v neutralitu České republiky, jakožto jediného možného východiska pro lepší budoucnost. Věřím tomu, že Rusko a státy BRICS nebo Rusko s Čínou budou akceptovat ČR jako nárazníkovou zónu (součást nárazníkové zóny).
Možná je to spekulace, ale může dojít i k dalšímu dělení Polska. No a velmi očekávám, jak začne maďarská mezinárodní politika naplňovat to, o co byla ponížena po první světové válce. Maďarsku fandím a podporuji jej v boji za princip suverénního státu proti šikaně stran institucí EU.
Stojím si za tím, že ČSR byl v roce 1918 umělohmotně vzniknuvší celek, jehož právě a jediným účelem byla společná hranice s Rumunskem. Pod jehož vlajkami válečné lodě vyrobené v ČSR měly vyvažovat ruskou přítomnost v Černém moři. A tak v USA přimalovaly k České republice Slovensko a Zakarpatskou Rus – viz Wilsonových 14 bodů. Proto k ČR v návaznosti na Rakousko (neutrální stát, který není členem NATO) připojte území na severu – Východní Německo a na jihu – Slovinsko. Spojíte Baltské moře s Jadranem. Nárazníková zóna a exkluzivní obchodní radiála. K tomu to všechno směřuje. A to i nastane…?
A otázky typu, zdali my Češi půjdeme do boje? Proč myslíte, že v devadesátých letech byla naše armáda zdevastována? No protože kdybychom dneska měli tu armádu, tak jsme v háji. Tak už ta armáda v Rusku bojuje! Vidím tam zpětný dopad v rámci přípravy na tu neutralitu. Na to, aby tu vznikl neutrální pás, aby se česká koruna připojila k systému BRICS.
Jste členem spolku Nespokojených, který založil Jiří Paroubek. Co si od toho slibujete?
Jiří Paroubek je pro mě jediný český politik, který dokázal Američany porazit. Američani tady chtěli radar – a on ho sejmul. Můžeme si myslet, že to nebyla jenom jeho práce, ale on byl tehdy tím reprezentantem – a za to »byl po zásluze potrestán«.
Umíte si představit, kdyby tady dneska byl ten radar? Pak jsou ruské rakety namířeny sem. Byli bychom bezprostřední cíl. Dnes jsme vedeni jako jeden z nepřátel Ruska, ale tím, že tu není americký radar, je nebezpečí minimalizováno.
Polsko chce změnu, proto se chová, jak se chová. A protože my jsme vazalové Vatikánu, velcí vazalové, musíme podporovat USA stejně razantně jako katolické Polsko. Pro mne je koalice SPOLU jen jiný název pro Křesťansko demokratickou stranu.
Petr Fiala a celá pětikoalice je bývalá KDS, rozpracovaná do různých politických stran, aby »seděl« volební výsledek. Jejich éra vlivu v našem státě pomalu končí – ano, přání otcem myšlenky.
Papeženci otrávili naši zem. Pro mě je především nepochopitelné, jak mohly být prolomeny Benešovy dekrety v rámci církevních restitucí…