Dusno se dalo krájet. Špatně skrývaná nelibost Babiše a Hamáčka po jednání u prezidenta ČR

4. 7. 2019

Na zámku v Lánech začali ve čtvrtek v poledne jednat prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) a šéf ČSSD Jan Hamáček. Předseda vlády Andrej Babiš věřil, že Zemana přesvědčí, že jako prezident musí plnit své povinnosti a tedy odvolat ministra kultury Antonína Staňka, po čemž volá sociální demokracie. A jak to dopadlo?

Stanovisko prezidenta republiky Miloše Zemana. Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako protikorupční, by neměl být odvolán ministr za to, že odhalil korupci ve svém rezortu. Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

Takže dobrý den, dámy a pánové,“ zahájil Babiš tiskovou konferenci po jednání s Milošem Zemanem. „My jsme si vyměnili názory, pan prezident nás informoval o jeho názorech na resort kultury, na pana Staňka a na pana Šmardu. Pan prezident se víceméně nevyjádřil definitivně s tím, že – jak už bylo avizováno – proběhne další schůzku 12. července. To je asi tak všechno,“ řekl premiér.

Na Janu Hamáčkovi bylo patrné o něco větší rozladění.  

„Dámy a pánové, z mého úhlu pohledu žádný výsledek dnešní schůzka nepřinesla. Předsednictvo ČSSD si musí tu situaci vyhodnotit a říci si, jak dál. Já jsem připraven s prezidentem dál jednat, protože pozvání od pana prezidenta se neodmítá, ale předložím názor také předsednictvu ČSSD. Já osobně mám jasno,“ řekl Hamáček s tím, že se bude držet koaliční smlouvy, ale zásadní pro něj bude verdikt právě předsednictva strany. „Já za sebe znovu říkám, že mám jasno, rozhodne předsednictvo strany,“ uvedl ještě jednou Hamáček.

Autor: 
Vložil: jk
Zdroj: 
Hrad.cz, Parlamentní listy, foto: PL