Digitalizační fiasko a státní zaměstnanci na holičkách
Jaký jste měli týden? Doufám, že dobrý. Nechci vám ho kazit špatnými zprávami o krocích vlády, která tak ráda škodí lidem, tak připomenu, že to budeme moci už brzy změnit. Teď si ale pojďme společně posvítit na čtyř/pětidemoliční řádění či neschopnost.
»Zavedeme zákony k posílení průhlednosti veřejné správy a prevence korupce,« slibovala ve svém programovém prohlášení vláda Petra Fialy. Klíčem k efektivnějšímu boji s korupcí měla být mimo jiné digitalizace. Zpackaná digitalizace stavebního řízení ale nakonec vedla k vyhazovu Pirátů z vlády. A podobně dopadla digitalizace ve zdravotnictví, kterou prezident lékařské komory Milan Kubek na konci loňského roku okomentoval slovy: »Reálně žádná digitalizace není a nic zásadního neprobíhá. Ale po zkušenostech ze stavebního řízení možná díkybohu.«
Jeden hází vinu na druhého
V křečovité snaze kopat po vyhazovu do svých vládních kolegů Ivan Bartoš následně zkritizoval zbytek vlády za to, co sám nezvládl, slovy: »Ministerstva pod vedením SPOLU a STAN zůstávají pozadu. Digitalizace na ministerstvu vnitra nebo školství je na úrovni 1 %, což je naprosto nepřijatelné. A přestože má SPOLU a STAN v Senátu i ve Sněmovně většinu, nedokázal Marian Jurečka, který je nyní za digitalizaci zodpovědný, zajistit ani včasné projednání odkladu v obou komorách.«
A tak, zatímco pětidemoliční strany na sebe navzájem házejí vinu za digitalizační fiasko, je nyní jasné, že vláda naprosto pohořela také ve svém deklarovaném boji proti korupci. Potvrdila to ve své zprávě Evropská komise, dle které v Česku zůstávají velké nedostatky v jejím vyšetřování. Zpráva byla příznačně zveřejněna jen pár dnů poté, co Obvodní soud pro Prahu 9 opět posunul projednávání korupční kauzy Dozimetr. Jak ukázaly kauzy jako Dozimetr, Kampelička nebo Bitcoin, efektivní boj s korupcí je v přímém rozporu se zájmy končící vlády. Jak bychom mohli čekat boj s korupcí od vlády, jejíž celý mandát je zatížen jedním korupčním skandálem za druhým? Výsledkem jsou jen miliardy, které státu utíkají kvůli digitalizaci, zatímco občanům je servírována pohádka o tom, jak zvyšování daní a posunování věku pro odchod do důchodu je jediná cesta. Pojďme společně říct korupčním vládám ODS, stejně jako celému SPOLU a mafiánskému STANU STAČILO!
Primátorský ústřel
Po zprávách z minulého týdne začíná být jasno ohledně nedávného blackoutu. Podle předsedy představenstva České elektroenergetické přenosové soustavy Martina Durčáka došlo k násobení poruch. Soustava pak nápor nevydržela. Já bych se ale v této souvislosti ještě ráda vrátila k některým výrokům představitelů ODS. Ještě na konci dubna, kdy masivní výpadek proudu postihl Španělsko, tvrdil primátor Bohuslav Svoboda, že Praze nic podobného nehrozí. Nyní nejen, že primátor krátce po výpadku u nás příspěvek okamžitě smazal, ale dle nových informací je jasné, že o riziku blackoutu musel vědět, a záměrně tak lidem lhal. Ani tři roky od posledního velkého výpadku totiž Praha nemá proti podobným situacím žádnou ochranu a dle expertů je zřejmé, že potřebuje novou rozvodnu. Ta by měla být dokončena v letošním roce v Čimicích na Praze 8. »Praha aktuálně nemá vlastní primární zdroj elektrické energie, který by byl schopen zásobovat město v požadovaném rozsahu,« potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. A to Svoboda v dubnu rozhodně musel vědět. Jeho slova tak nelze vnímat jinak, než jako snahu ukonejšit veřejnost vědomou lží.
Naprosto tragická byla dle zvyku také krizová komunikace premiéra. Otázku, jak může mít spadlý drát tak tragický dopad, si asi dokážeme položit všichni. Od premiéra se v takové situaci ale očekávají odpovědi. Ty ale Petr Fiala dlouhodobě nemá. Ať už jde o digitalizaci, inflaci nebo spadané dráty. Není divu, že pod touto vládou prožíváme rekordní propad životní úrovně, když máme premiéra, který se při každé krizi jen diví a zoufale rozhazuje rukama, zatímco primátor hlavního města ze stejné strany lidem vědomě lže.
Do zvyšování platů se nehrnou
Dalším vládním fiaskem skončilo také jednání vlády s odbory ohledně růstu platů ve státním sektoru. Kabinet počítá s posílením sumy na platy o čtyři procenta. Odbory ale požadují, aby došlo ke zrušení nejnižší platové tabulky tak, aby úředníkům či pracovníkům kultury rostly výdělky v příštích letech rychleji než ostatním profesím. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že pro odbory je ale nepřijatelné, aby sbližování tabulek trvalo tři či čtyři roky. Odboráři žádají srovnání do dvou let. Stejný názor měli i zaměstnavatelé. Podle ministra Jurečky však dvouletý přechod není s ohledem na státní rozpočet reálný. Stejně tak se nepodařilo najít shodu na tom, o kolik by se pro příští rok měly zvedat ve veřejné sféře tarify. Jurečka navrhuje růst o pět nebo sedm procent, odbory požadují přidání o devět až deset. Středula po jednání s vládou dále varoval občany před dopadem emisních povolenek. Na tiskové konferenci prohlásil: »Viděli jsme část analýzy dopadů emisních povolenek na občany. Dopad na průměrnou rodinu by mohl být kolem 10 tisíc korun ročně.« Fialova vláda tak i v posledním roce svého vládnutí vysílá jasný signál – občanům za práci pokud možno ani korunu navíc, a to ani v situaci, kdy má k dispozici jednoznačná data o dalším zdražování pohonných hmot a vytápění, přesahujícím její volební období. Zastavme, prosím, společně v říjnu ve volbách cílenou snahu vlády ohrozit chudobou v České republice co nejvíce lidí.
Přestaňte chrastit zbraněmi
Neustále v současné době slyšíme dvě mantry: První je zelená politika, či spíše zelené šílenství, nekompromisní k našemu průmyslu i peněženkám, prosazovaná navzdory ekonomickému stagnování a negativním dopadům na drtivou většinu běžných občanů. Tou druhou je rapidní militarizace, všechny ostatní vládní výdaje jsou označeny za přebytečné a škrtány, jen aby bylo více děl a nábojů a předražených stíhaček.
Ovšem tyto dva cíle, tedy uhlíková neutralita a militarizovaný stát, nejdou příliš v ruku v ruce. A zatímco občané a průmysl jsou škrceni nesmysly, jako je zákaz nových aut se spalovacím motorem, plánované navýšení zbrojení paktu NATO může vypouštět až o 200 milionů tun více skleníkových plynů ročně. Zde zelená politika zcela ustupuje militarismu, tady neexistuje volání po udržitelnosti. Naopak můžeme počítat s tím, že zatímco armádám bude dovoleno vypouštět více emisí, běžným lidem bude ještě více krouceno krkem, jen aby se znečišťování napáchané zbrojením dalo nějak kompenzovat.
Máte strach o klima a planetu? Tak přestaňte chrastit zbraněmi. Tím, že si budeme hrát ve východní Evropě na Ramba, planetu určitě nechráníme. Zaměřte se na to, jak snižovat emise především u zbrojařů a armád, a nechte průmysl i obyčejné lidi dýchat, neztěžujte jim život v rámci zelené ideologie, kterou stejně podkopáváte svým militarismem. Zeleným šílenostem, které běží ruku v ruce s přírodu likvidujícím zbrojením, STAČILO!
Sestřih debaty na ČT24: https://www.youtube.com/watch?v=uwJytHG3C5M
Sestřih debaty na CNN Prima News: https://www.youtube.com/watch?v=DXGBjyMrCMk
Vláda upřednostňuje zbrojaře před rodinami: https://www.youtube.com/shorts/DcgOyEE5RdY
Záznam nedělní tiskové konference STAČILO! s Michalem Klusáčkem, Jaroslavem Komínkem a Janou Bobošíkovou: https://www.youtube.com/watch?v=skqeAi186uY
Rozhovor pro PrahaIN: https://www.prahain.cz/politika/katerina-konecna-se-vratila-ke-studijnim...
Podpořte naši kampaň zakoupením Fialových pohádek: https://www.stacilo.cz/#fialovy-pohadky
Přeji vám krásné dny, Kateřina Konečná