Nešťastná ledvina senátorky Šípové
Vítejte u dalšího dílu Bez obalu s dávkou informací bez nánosu toho, co vám novináři říkají, abyste si o nich mysleli.
O výrok týdne se tentokrát postarala pirátská senátorka Adéla Šípová. Politikům se totiž kvůli zmatkům kolem zvyšování platů opozdila výplata za leden, což Šípová, pobírající plat 130 tisíc měsíčně, na sociálních sítích okomentovala tak, že doufá, že nebude muset prodat ledvinu.
Nevyjde s platem 130 000 čistého?
Dobře, beru v potaz, že paní senátorka je samoživitelka pěti dětí. Přesto mi ale s platem 130 tisíc čistého + štědrými náhradami za cestování, stravování, ošacení, telefon či internet, přijde nevkusné vtipkovat na toto téma, v zemi, kde se právě kvůli vládě strany paní senátorky potýkají lidé se skutečnými existenčními problémy.
Poté, co výrok vyvolal silnou odezvu z řad politiků i veřejnosti, se Šípová snažila situaci zachránit slovy o tom, že mluvila »o solidaritě politiků s nízkopříjmovými skupinami«. No, i kdybych v jejím původním příspěvku hodně chtěla jakýkoliv náznak solidarity vidět, je otázkou, proč takto solidární Piráti ve vládě pro nízkopříjmovou skupinu občanů něco neudělali.
Pojďme se ale společně podívat na skutečné problémy lidí, kteří na rozdíl od paní senátorky nemají to štěstí, že pobírají 130 tisíc měsíčně a Fialova asociální vláda je skutečně dohnala do zoufalé situace. První takovou zprávou jsou nová znepokojující data o finančním zadlužení mladé generace. Podle údajů společnosti Czech Credit Bureau stouplo celkové zadlužení meziročně skoro o devět procent. Dluhy rostou takřka u všech generací, jedna se ale přece jen vymyká. Prudký růst zadlužení je nově typický pro tzv. generaci Z, tedy lidi narozené na konci 90. let. Jednoduchým vysvětlením je neschopnost zajistit příjmy odpovídající výdajům na bydlení a jídlo. Dalším vysvětlením je nedůvěra mladých v to, že si jednou pořídí vlastní bydlení nebo že se dožijí penze, což vede ke zvýšenému utrácení. A že tato vláda skutečně mladým lidem žádnou naději, snad kromě Fialových zjevných fantasmagorií, nedala.
Na hranici chudoby až desetina Čechů
Dalším údajem, vypovídajícím o rostoucím počtu existenčně ohrožených lidí, je zvyšující se poptávka v potravinových bankách. Této služby loni využilo rekordních 430 tisíc osob, o sedm procent více než loni. Toto číslo přitom roste již několikátý rok po sobě. Nadpoloviční většinu příjemců tvoří rodiny s malými dětmi a samoživitelé. Za nimi jsou osaměle žijící senioři. A právě tyto skupiny, mezi kterými lidé čím dál častěji nemají po zaplacení účtů za bydlení ani na jídlo, nechala vláda strany paní senátorky Šípové na holičkách. Když tedy nyní senátorka s platem 130 tisíc chce skrze vtipy o prodávání ledvin upozorňovat na solidaritu s lidmi s nízkými příjmy, nabízí se opět otázka: Co Piráti ve vládě pro řešení této situace udělali?
Na hranici chudoby se totiž dle dostupných dat konstantně pohybuje až desetina Čechů. Toto číslo je o to smutnější, nakolik chudoba mnohdy ohrožuje i pracující lidi. Další data totiž ukazují, že Češi pobírající minimální mzdu i se všemi benefity musí pracovat déle než standardní pracovní týden na to, aby se vyhnuli chudobě. Ano, i v těchto číslech jsme na tom nejhůř ze všech našich sousedů. Když tedy senátorka Šípová mluví o prodeji ledviny a solidaritě s nízkopříjmovými, na mysl se kradou pochyby o tom, zda už dříve nemusela prodat jiný zásadní orgán k tomu, aby konečně se 130 tisíci měsíčně vyšla.
Dolary tekly i do českých neziskovek
Vrátím se také ještě ke kauze USAID, ve které si prezident Trump posvítil na to, do kterých projektů a politických neziskovek v cizích zemích putují peníze z USA. Elon Musk, který dostal revizi USAID na starost, totiž zveřejnil kompletní seznam grantů, z nichž je patrné i to, kdo pobíral americké peníze u nás v České republice. A že jde opravdu o dlouhý a zajímavý seznam. Mezi příjemci nalezneme například organizaci Prague Pride, která získala dva granty ve výši 18 a 23 tisíc dolarů, takže v součtu a přepočtu skoro milion. Ještě na daleko víc peněz si pak přišla Bakalova nadace The Bakala Foundation, která dostala celkem 6 grantů od 8 do 100 tisíc dolarů. Mezi další příjemce pak patřily další důležité a pro Českou republiku »nezbytné« organizace typu Evropské hodnoty nebo Prague Security Studies bojující za americké peníze proti »dezinformátorům«. Co si nyní tyto organizace počnou bez amerického sponzoringu, zjistíme patrně už velmi brzo. Já jen doufám, že nikdo z jejich pracovníků nebude kvůli zachování provozu muset prodávat ledvinu.
Pojďme se na skok podívat ještě na dění v EU. I přesto, že slyšíme mnoho řečí o tom, kolik toho Evropská komise připravuje, aby se EU stala opět konkurenceschopnou, a s jakou rychlostí údajně pracuje, do výborů Evropského parlamentu zatím přišlo od Komise velmi malé množství legislativních návrhů. Napříč slibům je tak tedy rozjezd legislativní práce pomalejší. O to srdnatěji si však nyní Parlament schvaluje rezoluce, kdy kecáme třetím státům a lidem v nich žijících, jak by měli žít, abychom pak prskali, když situaci v Evropě přijede okomentovat americký viceprezident a tradiční americké mopslíky ve vedení EU za jejich servilitu ani nepochválí.
Proti rozeštvávání konfliktů
Ale podívejme se alespoň, jaká byla dosavadní legislativní práce ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, a co nás v nejbližších týdnech čeká. Zatím tento výbor pouze připravoval stanoviska pro ostatní výbory, a to ohledně zahraničního financování strategických projektů a posilování ochrany cestujících. Já osobně se snažím do textu stanovisek dostat větší transparentnost a co nejvyšší ochranu cestujících, se zvláštním zaměřením na osoby s postižením, například co se týče dostupnosti informací či možnosti cestovat s asistenčním zvířetem či lidským asistentem.
Čeká nás také práce na dalším stanovisku, a to k návrhu na zřízení Programu pro evropský obranný průmysl. Rozdmýchávání konfliktů, abychom vytvořili odbytiště pro zbraně a vyvolávání uprchlických krizí, když kvůli konfliktu lidé utíkají ze svých domovů, k prosperitě nepřispívá, a proto můžete čekat, že já budu proti vzniku takového programu. Jednou si ten konflikt můžeme totiž neustálým válečným štvaním zatáhnout i do EU.
Na nařízeních, která připadnou přímo Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, se také začne pracovat, konkrétně tedy na požadavcích na oběhovost projektů vozidel, o nakládání s vozidly s ukončenou životností. Další návrhy budou přímo tomuto výboru následovat až v březnu, a to sice bezpečnost produktů v e-shopech a opět posílení ochrany cestujících. O všem vás budu ještě informovat, ale můžete se spolehnout, že rozhodně náš hlas bude ve výborech slyšet.
Peníze a zbraně? Stačilo!:
https://www.youtube.com/shorts/24FG0GUVxh0
Rakušan chycen při lži v přímém přenosu: https://www.youtube.com/shorts/JUDgSMGnZiI
Rozhovor pro TN.cz o válce, míru a EU:
https://www.youtube.com/watch?v=8CeAeKUonkQ
Debata s T. Zdechovským a poněkud nervózní Danuší Nerudovou: https://www.youtube.com/watch?v=ODJXzxjQvsQ
Sestřih debaty T. Tománkové s V. Rakušanem: https://www.youtube.com/watch?v=XcpDSfz3zAs
Aktuální rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Konecna-jednala-v-Cine-Padla-nabidka-pro-Cechy-jenze-Fiala-stoji-zady-769741
Dovoluji si Vás pozvat na debatu:
- Pondělí 3. března – Prostějov, Národní dům (Vojáčkovo nám. 218/1) od 16:00 hod. za účasti krajských zastupitelů STAČILO! L. Šuldy, V. Urbánka a J. Rippelové.
Krásné dny!
Kateřina Konečná