Stanislav Stýblo: Pravda o naši energetické krizi

9. 1. 2022

Bohemia Energy (ale i jiní) způsobily milionu lidí existenční potíže. Ale tak si pojďme otevřeně říci, proč k tomu došlo a kdo za to může.

► BOHEMIA ENERGY zahájila činnost přesně poté, kdy EU rozhodla, že energetické společnosti musí otevřít své přenosové soustavy trhu. EU to argumentovala snížením ceny energií, protože tam vznikne konkurence. Tedy vznikly různé BOHEMIA ENERGY a podobní Písaříkové jen proto, že uposlechli výzvu EU, která jim umetla cestičku. Bylo jasné, že vše může fungovat pouze do doby, kdy bude trh stabilní, protože oni nic nevlastní, pouze spekulují na trhu.

► Jak říká majitel českých elektráren Jan Dienstl: 1kWh vyrobíme za 0.15 Kč, pak se tam připočte emisní povolenka za 1,6 Kč a spekulanti navýší cenu pro koncového zákazníka až na 16 Kč.

► Aby toho nebylo málo, tak opět EU rozhodla, že energie si už státy a zákazníci nebudou kupovat přímo od výrobců, ale přes Evropskou energetickou burzu (EEX), která je v německém Lipsku. Tedy my tady vyrobíme elektřinu za 0.15 Kč/kWh, kterou povinně pošleme na EEX, abychom si ten samý proud mohli přes různé Písaříky zase koupit zpět do našich domovů. Ovšem už nikoliv za 0.15 Kč/kWh, ale v lepším případě za 2 Kč/kWh ale i za 16 Kč/kWh

Za nápravu stojí za to demonstrovat a bojovat, ne za nějaké symboly Havloidů. 

► Bylo jasné, že tento systém se nebude líbit vlastníkům přenosových soustav, kterým tihle BOHEMIA ENERGY  kazily ceny a trh. No a zlé jazyky tvrdí, že tato krize je umělá, aby se trh pročistil a vše se vrátilo zase na začátek. Ovšem s vyšší cenou. Pro zvyšování cen energií přitom není jediný objektivní důvod. Uranu je dost, uhlí také i plynu. Žádná katastrofa, která by vyřadila elektrárny z provozu, nenastala. Není válka. Rozhodnutí jsou pouze politická. Problém mají pouze ty státy (Německo, Švédsko a pod.), kteří podlehli zelenému šílenství a odstavili si jaderné a uhelné elektrárny, a teď nemají proud. My zatím máme vše v provozu. Proud jim tedy vyvážíme.

► Řešení je vše vrátit do původního stavu. EU ať si dělá, co chce, ale tady ceny musí určovat náš ERU, ne spekulanti v Německu. Opustit EEX. Opustit systém emisních povolenek. Opustit Green Deal. Vrátit přenosové soustavy vlastníkům, kteří si je investují. Energie musí být ve vlastnictví státu. Tam prostě se nemá kšeftovat. Voda, elektrika a plyn, uhlí musí být levné pro všechny, tohle si musí ohlídat stát a stát musí určovat ceny. Nikdo jiný.

► Jestli stát neudělá kroky výše uvedené, hrozí nám chudoba, hlad a nepokoje. Ohromná ekologická katastrofa. Lidé totiž místo plynem a elektrikou začnou topit odpadem a vším možným.

► Podniky už teď krachují, nevyrábějí, protože náklady vzrostly tak, že i když zdraží o 100%, jsou ve ztrátě. Když zdraží více, lidi nekoupí, protože na to nebudou mít. Takhle přesně začala hospodářská krize ve 30. letech. Co následovalo, všichni víme.

► Nám krizi zavinila hloupá politika EU a chamtivost finančních spekulantů, kteří jsou se zkorumpovanými politiky jedna ruka. Řešení je neposlouchat hloupá nařízení a udělat si věci po svém. Jako to dělají Bohemia Energy vědomé evropské národy V4 Poláci a Maďaři. Dukovany a Temelín byly postaveny z peněz daňových poplatníků. A proč?

Abychom vyváželi elektřinu levně do Německa a Češi platili sedminásobek  Bohemia Energy?

Proti tomuto a za nápravu skutečně stojí za to demonstrovat a bojovat, ne za nějaké symboly Havloidů. 

Související:

Na jednom z Píseckých obchodních míst řešení DPI pro takovou formu protestu nálady poškozených odběratelů nebyly.

Autor: 
Stanislav Stanislav Stýblo,
Zdroj: 
fb