Luboš Petříček: Vyzýváme naše odboráře – přestaňte se schovávat!

7. 1. 2022

Jsme „ROHáči“ - základní organizace mladých při Odborovém sdružení ČMS, tedy při odborech, kterým jako komunisté říkáme „naše“. Cílem naší mladé skupiny je rozhýbat tento dnes, zdá se, zapomenutý prostředek obhajoby pracující třídy. Extrémní inflace a vysoké ceny energií budou v příštím roce devastovat rodinné rozpočty a další krizi kapitalismu zaplatí zase jen obyčejní pracující. Miliardáři, fakticky ovládající naší planetu zvyšují svoje zisky a rekordně bohatnou. A proto je nezbytné postavit se rozhodně za zájmy pracujících právě na jejich pracovištích!

vize_mladych1.pngStát se ale odborářem v OS ČMS není vůbec snadné. Skoro se zdá, že sdružení schválně klade pracujícím překážky ke spolupráci. Kancelář OS ČMS sídlící v budově ÚV KSČM v centru Prahy většinu času zeje prázdnotou, a to i v avizovaných pracovních hodinách. Kontaktní formulář na webových stránkách nefunguje, email nefunguje, pevnou linku nikdo nebere. Poslední co člověku zbývá je asi poslat dopis. To už je ale opravdové zoufalství. Jako by naše sdružení vlastně ani nechtělo nové zájemce do svých řad. Přitom zvlášť po volbách, které vyhrála pravice, bude o odboráře hájící zájmy pracujících zvýšená poptávka a otevřou se nám nové možnosti, jak socialistické myšlenky dostat více mezi lid.

Pokud se nám „ROHáčům“ podaří dotáhnout naší registraci do zdárného konce a sehnat někoho, komu budeme moci zaplatit příspěvky, plánujeme setkání odborářů - komunistů na jaro 2022. K nejbližším plánovaným akcím patří také konkrétní pomoc v terénu při získávání nových odborářů do již existujících odborových základních organizací.

Pokud ale jako komunisté myslíme pomoc pracujícím vážně, musí se vedení OS ČMS přestat schovávat za nefunkční weby a zneužívat odborové sdružení jako nástroj předvolební propagandy jednotlivců. My naší snahu být aktivní mezi pracujícími nevzdáme, i kdyby vlastnímu odborovému sdružení navzdory. Organizování se, ať už v politických stranách, spolcích nebo odborech je totiž cesta k rozbití blokády individualismu. Společně toho dosáhneme více!

Související:

Ivan David - Vystoupení na konferenci Asociace samostatných odborů

Autor: 
Luboš Ptříček
Zdroj: 
Haló noviny úterý 4. ledna, Vize mladých, fb