Konečná: Není čas lhát si do kapsy

19. 11. 2021

Rozhovor Haló novin s předsedkyní ÚV KSČM a europoslankyní Kateřinou Konečnou.

Je ostudné, že poctivá práce nedává dostatek prostředků ke slušné obživě člověka.

Budeme se snažit o co nejširší spolupráci se všemi levicovými subjekty, občanskými i zájmovými spolky.

Nelehké časy pro KSČM nastaly po neúspěchu ve volbách 2021, strana prochází transformací. Hned po zvolení jste objížděla všechny kraje a setkala se s předsedy okresů. Jaké jsou první poznatky a výsledky těchto jednání?

Jsem moc ráda, že tato jednání proběhla. Chtěla bych moc poděkovat všem předsedům a předsedkyním našich okresních a krajských výborů, že zareagovali velice pružně. Doba si ale určitou akčnost zkrátka žádá. Pustili jsme se společně do řešení problémů, které se nakupily. Jednání probíhala v naprosto otevřeném duchu, protože opravdu není čas malovat si věci narůžovo a lhát si do kapsy.

Je načase dělat tyto výjezdy vedení KSČM do krajů častěji, nikoli jen jednou po sjezdu, jak bylo dosud zvykem.

I přes velmi obtížnou – zejména ekonomickou – situaci jsem ovšem v lidech na okresech viděla odhodlání a chuť posunout KSČM nahoru, což mě v záplavě negativních zpráv moc potěšilo a povzbudilo.

Ekonomika KSČM je jednou ze zásadních stránek přijetí nových opatření a restrukturalizace. Jaké změny mají očekávat členové a jak tuto změnu mají vnímat příznivci?

Změny se snažíme dělat tak, aby co nejméně dopadly na politickou činnost KSČM. Občany nezajímají naše vnitřní problémy. Ostatně sami jich mají dost. KSČM je tady pro lidi, ne pro sebe.

Bohužel jsme, jak už jsem říkala, ve velmi obtížné finanční situaci a věřte, že se mi spousta rozhodnutí, která jsme nuceni kvůli tomu činit, nedělá lehce.

Chtěl bych se dotknout nejbližších voleb do místních zastupitelstev a do Zastupitelstva hlavního města Prahy na podzim 2022. Jak jejich přípravu ovlivní přijatá opatření?

Co se týče komunálních voleb, tak naši strategii ještě dopracováváme. Ale asi nikoho nepřekvapím, když řeknu, že se budeme snažit o co nejširší spolupráci se všemi levicovými subjekty, občanskými i zájmovými spolky.

V květnu příštího roku se koná řádný sjezd KSČM. Hlavní náplní bude programová aktualizace do budoucna. Co vše to tedy bude?

Nejen programová aktualizace, ale i úprava základního dokumentu KSČM, tedy stanov. Přála bych si, aby KSČM působila v některých oblastech pružněji a dokázala rychleji reagovat na výzvy dnešní doby. V programové oblasti potřebujeme působit naprosto čitelně a občané musí konkrétně umět vyjmenovat dvě tři témata, která s námi budou programově spojena.

Fotogalerie

Autor: 
Roman Blažko
Zdroj: 
ihalo.cz