Anekta PL: Babiš stojí za maďarským premiérem, distancoval se od europoslanců zvolených za ANO. Co na to KSČM?

14. 9. 2018

Otázka Parlamentních listů

Premiér Andej Babiš se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz distancoval od europoslanců zvolených za ANO, kteří hlasovali pro návrh o zahájení řízení proti Maďarsku dle článku 7 Smlouvy o EU, kdy mohou být Maďarsku odebrána hlasovací práva v EU. O Teličkovi a Ježkovi zvolenými za ANO řekl, že „nás zradili“. Babiš řekl, že stojí za maďarským premiérem Viktorem Orbánem a že to je náš spojenec. A že Orbán byl jediný, kdo postupoval dle Dublinu a čelil ilegální imigraci. Co na to říkáte?

Odpovědi členů KSČM

Kateřina Konečná, místopředsedkyně ÚV KSČM a europoslankyně: Znovu se ukazuje, že evropská politika České republiky reprezentovaná momentálně osobou pana premiéra nemá jasnou koncepci ani cíl. Zjevně je čím dál hlubší rozpor s tím, co premiér Babiš říká v ČR a následně na svých zahraničních cestách po Evropské unii, a tím, jak pak hlasují jeho europoslanci. Přece není možné, aby se premiér před týdnem fotil s Orbánem a prohlašoval Maďarsko za našeho největšího spojence v EU a týden nato všichni jeho čtyři europoslanci poslali Maďarsko do řízení o odebrání jeho hlasovacích práv v EU. Co to svědčí o hnutí ANO a o samotném panu premiérovi? Takhle se chová spojenec? To se na mě nezlobte, ale tohle je absolutní amatérismus a ukazuje to trestuhodnou nezkušenost pana premiéra i hnutí ANO v zahraniční politice. Nehledě k tomu, jak potom vypadáme před svými partnery, když vláda říká A, ale její poslanci hlasují potom B. My jako KSČM jasně a dlouhodobě říkáme, že diktování a pranýřování z Bruselu nemá žádný smysl a akorát podporuje protievropské názory a nálady. A na rozdíl od pana premiéra jsme schopni si vlastní europoslance uhlídat tak, aby toto stanovisko v Evropském parlamentu prosazovali.

Leo Luzar, místopředseda poslaneckého klubu KSČM: Já jsem v prvé řadě hrdý na europoslance KSČM, Kateřinu Konečnou, Jiřího Maštálku a Jaromíra Kohlíčka. Velmi brzo budou mít voliči příležitost vyjádřit svůj názor ve volbách a stejně jako velká většina maďarských voličů si vybrat. Nikdo z ciziny nemá právo zpochybňovat svobodnou volbu občanů! To by si měli i v ANO 2011 uvědomit a začít používat vlastní hlavu, a ne kecy PR manažerů ať již v EU, nebo u nás. Ono totiž přijít o hlavu se dá všelijak a panu Babišovi se prostě jeho personální management opravdu, ale opravdu nepovedl. Holt ne každý odborník je dobrý politik, ale každý politik může být i dobrý odborník.

Zdeněk Ondráček, poslanec KSČM: Je krásné, že se pan premiér Babiš distancoval od europoslanců zvolených za ANO, kteří hlasovali pro návrh o zahájení řízení proti Maďarsku. Je však pokrytecké něco mediálně říkat a takzvaně na oko podporovat migrační politiku Maďarska, a pak dělat konkrétní politiku, která je zcela opačná. Nebo si máme myslet, že ho zrazují nejen europoslanci Telička a Ježek, ale i poslanci českého Parlamentu? Jak mnozí víme, Maďarsko má problémy z důvodů odmítnutí globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a globálního paktu o uprchlících. Když jsem dnes požádal o informaci vlády o postoji ČR k těmto paktům a chtěl znát, jak bude za ČR již 25. září na 73. zasedání Valného shromáždění OSN vystupovat a hovořit ministr vnitra a ministr zahraničí v jedné osobě Jan Hamáček, tak to poslanci z hnutí ANO a ČSSD, s výjimkou Jaroslava Foldyny, odmítli. My občané, ale ani politici tak zřejmě nesmíme mít informace, co naše vláda dělá. Doufám proto, že se premiér Babiš bude stejně distancovat od poslanců hnutí ANO, jinak mu to jeho vyjádření může žrát jenom naprostý blbec.

Jiří Valenta, poslanec KSČM: Premiér Babiš se od těchto europoslanců ANO distancoval zcela správně. Takovéto nátlakové jednání vůči suverennímu národnímu státu ze strany Bruselu je zcela nepřípustné. EU byla koncipována na principu vzájemné spolupráce a ne diktátu z centra. Takto fungující strukturu je nutno - pokud možno - co nejrychleji redefinovat, jinak hrozí eroze a rozpad celé EU. Ovšem Babišovým vyjádřením také nelze nyní znegovat jeho tragický personální výběr kandidátů ANO do eurovoleb. Co zasel, teď sklízí. A poctivá politika se na obě strany dělat prostě nedá. Trochu by se měl i nyní nad některými nominacemi zamyslet. A to i přesto, že se jedná ‚pouze‘ o komunální volby.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Parlamentní listy