7. květen – uctili památku obětí 2. sv. války v Oslově a okolí

7. 5. 2017

V neděli 7. května 2017 uctili občané Oslova a jeho okolí místa posledního odpočinku padlých rudoarmějců a dalších válečných obětí. Vzpomínkové akce se zúčastnily delegace píseckých komunistů, ČSBS, Čsl. obce legionářské, dobrovolní hasiči a senátor Senátu PČR Karel Kratochvíle.

V úvodu, pod vedením Jaroslavy Smolové přednesly děti básně a písně věnované hrdinům války a lásce k vlasti. Sklidily zasloužený potlesk. Poté se ujal slova starosta Oslova František Hašek, přiblížil válečné útrapy občanů obce a také činnost oblastní partyzánské skupiny tak, jak je zaznamenala místní kronika. Podíl na obětech války nese bohužel i neopatrnost některých ilegálních pracovníků, kteří byli odhaleni a udavači je ohlásili gestapu. Následoval zásah gestapa, mučení zatčených, německý soud a vynesení rozsudků smrti. V Pražské věznici na Pankráci bylo pak popraveno 21 občanů Oslova, Vlastce, Zvíkovského Podhradí, Štědronína a Lístku. Oslov se dočkal osvobození 9. května 1945 skupinou motorizovaných rudoarmějců. Po válce a po vyšetření osm udavačů stihl zasloužený trest.

Senátor Karel Kratochvíle ve svém vystoupení poděkoval za pozvání a zdůraznil význam nezapomínání na oběti obětí 2. sv. války a uctívání jejich památky. I dnes lze říci, že je aktuálním úkolem dneška boj za mír, jeho udržení a společně nepřipustit další válečné útrapy.

Občané Oslova, blízkého okolí a Písku si také na tomto místě každoročně připomínají pohnuté válečné události. Uctívají umučené spoluobčany, spolu s mladým neznámým kapitánem Rudé armády, který je také na místním hřbitově pochován. I zde nezapomněla delegace KSČM, ČSBS a jednoty Čsl. legionářské z Písku uctít jeho památku položením kytice květů. Delegace píseckých komunistů využila účasti na pietním aktu v Oslově a uctila památku padlých rudoarmějců u jejich hrobů v Záhoří a v Podolsku.

Autor: 
jk
Zdroj: 
foto: jk

Fotogalerie

Podolsko
Záhoří
Neznámý kapitán Rudé armády