10. květen 1945 – den, kdy se do Písku probojovala Rudá armáda

10. 5. 2017

Delegace OV KSČM si připomněla pro Písek významný historický den položením kytice rudých karafiátů. Toho dne před 72 lety se od Protivína do Písku probojovaly čelní jednotky Rudé armády. Místo, kde došlo k setkání Rudé a americké armády symbolizuje od roku 2015 nově postavený památník.

Připomeňme si události, které předcházely. Ve 13 hod. přišla zpráva, že je Rudá armáda  v Protivíně. V 15,30 byli vyzváni občané k uvítání Rudé armády, která brzy přijede na náměstí. Mládež, která nebyla ve službě a členové partyzánské skupiny vedené poručíky Rudé armády Babuškinem a Kiričenkem odešli vítat vojáky na okraj města. Bylo to čelo 104. gardové divize 9. gard. armády 2.UF, které zastavilo u hřebčince. Tam američané postavili jako zátaras kolmo přes silnici tank a nechtěli je pustit dál bez povolení svého velitelství ve Strakonicích. Po radiovém ověření a vysvětlení pokračovali rudoarmějci na Velké náměstí, kam dojeli v 17.30 hod.

 Rudoarmějci ve městě byli stejně srdečně vítáni, jako předtím Američané. Domácí pečivo, maso, pivo, krabice s cukrovím. Další nové jednotky divize generála Ivanova okamžitě začaly likvidovat zbytky nacistických hord. Velitelé měli také svoje požadavky, ale byli rozumní, a kde bylo třeba pomáhat, pomohli. 

Pro Revoluční místní národní výbor, se kterým sovětští vojáci, na rozdíl od amerických, plně spolupracovali, se vytvořily příznivé podmínky pro práci.

Autor: 
jk
Zdroj: 
foto: jk, 1x archiv

Fotogalerie